Manchester United - Encyklopédia

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Manchester United

Manchester United
Celý názovManchester United F.C.
Založený1878, ako Newton Heath LYR FC
ŠtadiónOld Trafford
Manchester
Kapacita74879
MajiteľUSA Malcolm Glazer
PredsedaUSA Joel & Avram Glazer
TrénerHolandsko Erik ten Hag
LigaFA Premier League
2022/20233. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Manchester United je anglický futbalový klub hrajúci Premier League. Je to vôbec najúspešnejší anglický futbalový klub v celej histórii. Jeho domácim štadiónom je Old Trafford v severoanglickom Manchesteri. Klub bol založený pod menom Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 a do ligy vstúpil v roku 1892. V najvyššej anglickej súťaži hráva od roku 1938 s výnimkou sezóny 1974/75. Priemerná návšteva na štadióne je aj napriek tomu najvyššia v celom Anglicku od sezóny 1964/65. Má fanúšikov po celom svete.

Manchester United je anglický majster zo sezóny 2010 – 11. Klub je jedným z najúspešnejších v histórii anglického futbalu. Od novembra 1986, keď sa stal manažérom Sir Alex Ferguson, vyhrali 23 veľkých trofejí. V roku 1968 sa stal prvým anglickým klubom ktorý vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazil Benficu 4:1. Druhý európsky titul získali v roku 1999 ako súčasť slávneho treble a tretí v roku 2008. V roku 2009 neuspeli vo finále proti Barcelone. Klub drží rekord v počte anglických titulov, keď ich vyhral 20 a takisto rekord v počte víťazstiev v FA Cupe, ktorý vyhral celkovo 12-krát.

Od 90. rokov je Manchester jedným z najbohatších klubov na svete a klubom s najvyššími tržbami. V súčasnosti je najbohatším klubom a klubom s najvyššou hodnotou v rámci všetkých športov na svete s odhadovanou hodnotu 1,87 miliardy eur ku aprílu 2009. Manchester bol zakladajúcim členom už neexistujúcej organizácie G-14, ktorá zoskupovala najbohatšie kluby v Európe a v súčasnosti ju nahradila Európska asociácia klubov.

Sir Alex Ferguson sa stal manažérom United 6. novembra 1986 keď opustil Aberdeen a na lavičke Manchestru nahradil odchádzajúceho Rona Atkinsona. Alex Ferguson dostal od roku 1986 do mája 2013, 38 vyznamenaní, kedy oznámil ukončenie svojej kariéry. Nahradil ho Škót David Moyes. Ten na poste trénera zotrval do 22. apríla 2014, kedy s ním bola ukončená spolupráca a v máji 2014 ho nahradil Louis Van Gaal. Ale ani ten vo funkcii manažéra dlho nevydržal, keď ho už po 2 sezónach vo funkcii nahradil 27. mája 2016 ambiciózny bývalý tréner konkurenčnej Chelsea Londýn José Mourinho.

Po dlhodobo neuspokojivých herných prejavoch a prehre 3:1 s rivalom z Liverpoolu bol 19. decembra 2018 José Mourinho nahradený na pozícii manažéra bývalým hráčom Manchestru Olem Gunnarom Solskjaerom do konca prebiehajúcej sezóny 2018/2019.[1]

Aktuálna súpiska

História

Prvé roky (1878 – 1945)

Klub vznikol ako Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 ako tím pracovníkov Lancashierských a Yorkshirských dráh v depe Newton Heath. Dresy mali zeleno-žlté polovice. Hrávali na malom schátralom ihrisku na North Road. Po 15-tich rokoch sa v roku 1893 presťahovali na Bank Street vo vedľajšom meste Clayton. Klub vstúpil v predchádzajúcej sezóne do ligy. Klub začal prerušovať spojenia so železničným depom a tak vznikla nová spoločnosť s klubovým sekretárom. S názvu zmizlo spojenie LYR a klub sa tak premenoval na Newton Heath F.C. . Na začiatku roku 1902 bol klub na hranici bankrotu s dlhom 2 670 libier, čo by v roku 2010 predstavovalo sumu asi 210 000 libier. Klubové financie boli postihnuté nízkou návštevnosťou a ťažkou ranou v podobe prehratého súdu, ktorý spustil reportér Birminghamského denníka, keď po prehre 4:1 s WBA napísal: “Toto nebol futbal, toto bola obyčajná brutalita a keď toto bola taktika Newton Heath ako vyhrávať zápasy, tak by sa tým mala čo najskôr začať zaoberať Futbalová asociácia.” Sudca ktorý mal prípad na starosti ocenil Newton Heath pokutou a nariadil, aby si každá strana zaplatila vlastné výdavky.

Na stretnutí veriteľov, začiatkom roka 1902, oznámil sekretár klubu James West, že klub potrebuje na záchranu 2 000 libier. Kapitán klubu Harry Stafford neskôr oznámil, že má zmluvu so štyrmi miestnymi podnikateľmi. Každý z nich bol pripravený investovať 500 libier na chod klubu. Vedenie súhlasilo s ich podmienkami a prijalo ponuku. Jedným s podnikateľov bol J. H. Davies, generálny riaditeľ Manchesterského pivovaru. Legenda hovorí, že Stafford ukazoval svojho bernardína na zbierke pre klub a Davies sa ponúkol že ho od neho kúpi. Stafford odmietol, ale prehovoril Daviesa aby investoval do klubu a stal sa jeho prezidentom. Rozhodlo sa o tom na jednom zo stretnutí vedenia klubu. Rozhodlo sa tiež o zmene názvu klubu, aby mohol začať ďalšiu etapu s čistým štítom. Manchester Central a Manchester Celtic boli jedny z navrhovaný názvov, pokiaľ Louis Rocca, mladý imigrant z Talianska, povedal: “Páni, prečo by sme sa nemohli volať Manchester United?” Meno ostalo, a tak 26. apríla 1902 oficiálne vznikol klub Manchester United. Davies tiež rozhodol, že by bolo vhodné zmeniť klubové farby z bielej a námorníckej modrej na červenú, bielu a čiernu.

Ernest Mangnall bol menovaný ako sekretár klubu potom, čo 28. septembra 1903 rezignoval James West. Mangnall bol poverený cieľom dostať klub do Prvej divízie. Na prvý pokus mu postup unikol len o vlások, keď United skončili v sezóne 1903/04 na treťom mieste. Mangnall sa rozhodol, že je potrebné do klubu priviesť nejaké nové tváre a podpísal hráčov ako Harry Moger do brány, Dick Duckworth na krídlo a Jack Picken do útoku. No bol to iný nový krídelník, Charlie Roberts, ktorý mal najväčší dopad na budúce dianie v klube. Roberts prišiel do klubu za 400 libier z Grimsby Town v roku 1904 a hneď sa stal klubovým kapitánom. V klube hral do roku 1914 a viedol klub pri všetkých úspechoch na začiatku 20. storočia.

Netrvalo dlho a klub postúpil prvýkrát pod novým názvom do Prvej divízie, keď v sezóne 1905/06 obsadil druhé miesto v Druhej divízii. Nasledovala sezóna stabilizácie klubu, keď skončili na ôsmom mieste. V roku 1908 vyhrali svoj prvý titul. Neskôr bol vyšetrovaný Manchester City zato, že vyplácal hráčom vyššie platy, aké boli povolené Futbalovou asociáciou FA. Dostali pokutu 250 libier a ôsmi hráči už nemohli nikdy nastúpiť v ich drese. United rýchlo zareagoval na túto situáciu a medzi inými prišiel Billy Meredith (waleský kúzelník) a Sandy Turnbull. Posily, z druhej strany mesta, nemohli kvôli trestu nastúpiť do konca sezóny. Boli tak mimo hry až do začiatku sezóny 1907/08, v ktorej chcel Manchester zaútočiť na titul. A podarilo sa, po výhre 2:1 na Sheffieldom United začala séria výhier. Napriek slabému koncu sezóny ukončili United sezónu s 9 bodovým náskokom pred hlavným rivalom Aston Villou.

Nasledujúca sezóna začala ďalším úspechom, výhrou v zápase o Charity Shield a skončila ďalším, výhrou v FA Cupe. V sezóne, v ktorej Manchester obhajoval titul, boli Turnbull a Meredith veľmi užitočnými. Turnbull strelil víťazný gól vo finále FA Cupu. Klub čakal na ďalší úspech 2 roky. V sezóne 1910/11 vyhrali druhýkrát v histórii Prvú divíziu. Medzičasom sa United presťahovali na ich nový štadión Old Trafford. Prvý zápas tam odohrali 19. februára 1910 proti Liverpoolu keď prehrali 3:4 hoci viedli 3:0. Ďalší titul, ktorý bol posledný pod vedením Mangnalla (po 10-tich rokoch odišiel do Manchestru City) a tiež posledný na ďalších 41 rokov, získali v sezóne 1911/12.

Ďalších 10 rokov bol klub v úpadku, až nakoniec v roku 1922 zostúpil do Druhej divízie. V roku 1925 opäť postúpili do najvyššej súťaže, no po niekoľkých rokoch v spodnej časti tabuľky zostúpili v roku 1931 späť do Druhej divízie. Najhoršie umiestnenie v histórii zaznamenal klub v roku 1934 keď obsadil 20. miesto v Druhej divízii. V ďalších rokoch Manchester ešte raz postúpil do Prvej divízie no hneď zostúpil späť. V predposlednej sezóne pred vypuknutím 2. svetovej vojny opäť postúpili do Prvej divízie. V poslednej sezóne pred vojnou 1938/39 si zabezpečili účasť v najvyššej lige aj po vojne, keď obsadili 14. miesto.

Busbyho roky (1945 – 1969)

V roku 1945 nastúpil na pozíciu manažéra klubu z Old Trafford Matt Busby. Bol to nezvyčajný príchod, pretože Busby naliehal, že si bude viesť mužstvo po svojom, vyberie si svojich hráčov a bude riadiť tréningy. Busby stratil manažérsku pozíciu v Liverpoole, ktorý dal tieto úlohy na starosť riaditeľovi, ale United dali šancu novým a inovatívnym metódam. Busbyho prvou osobou ktorú priviedol, nebol žiadny hráč, ale nový asistent Jimmy Murphy. Risk, ktorý podstúpil klub vymenovaním Busbyho sa okamžite začal vyplácať. Klub skončil v rokoch 1947, 1948 a 1949 na druhom mieste a v roku 1948 vyhral FA Cup vďaka domácemu triu Stan Pearson, Jack Rowley a Charlie Mitten (Rowley a Pearson skórovali vo finále FA Cupu 1948) a vďaka krídlu zo severovýchodu Allenby Chiltonovi.

Charlie Mitten ušiel do Kolumbie hľadať lepšie zárobky, no zvyšok mužstva ostal pokope a v roku 1952 získal prvý povojnový titul. Busby vedel, že futbalové tímy potrebujú viac ako skúsenosti a začal raziť taktiku, že povolával do mužstva mladíkov z akadémie vždy, keď to bolo možné. Na začiatku mladý hráči ako Roger Byrne, Bill Foulkes, Mark Jones a Dennis Viollet zbierali skúsenosti a skĺzli v tabuľke najnižšie na ôsme miesto, no v sezóne 1956 opäť získali titul. Priemerný vek mužstva bol 22 rokov a v sezóne nastrieľali 103 gólov. Busbyho taktika s mladíkmi spustila najúspešnejšie obdobie v histórii klubu (stred 50., koniec 60. a celé 90. roky). Busbyho pôvodné jadro mladíkov dostalo prezývku “Busby babes”. Klenotom na vrchole ich koruny bol krídelník Duncan Edwards. Chlapec z mesta Dudley zažil svoj debut medzi seniormi v roku 1953 ako 16-ročný. Hovorilo sa, že Duncan mohol hrať na každej pozícii na ihrisku a mnoho s tých, čo ho videli hrať, ho pokladali za najlepšieho hráča vôbec. V sezóne 1956/57 získali ďalší ligový titul a dostali sa do finále FA Cupu kde podľahli Aston Ville. Stali sa tiež prvým anglickým klubom, ktorý nastúpil v Európskom pohári majstrov po tom, čo FA zakázala v minulom roku nastúpiť Chelsea. Dostali sa až do semifinále, kde ich vyradil Real Madrid. Na ceste do semifinále vyradili rekordným víťazstvom 10:0 na Maine Road belgického majstra Anderlecht. Táto výhra je doteraz najvyšším klubovým víťazstvom.

Plaketa na Old Trafford na počesť hráčov, ktorý zahynuli pri mníchovskom leteckom nešťastí.

V nasledujúcej sezóne postihla klub tragédia, keď po medzipristátí na dotankovanie v Mníchove, havarovalo lietadlo, ktoré viezlo tím zo zápasu Európskeho pohára majstrov v Belehrade. Pri mníchovskej leteckej katastrofe 6. februára 1958, prišli o život ôsmi hráči – Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Liam Whelan. Okrem hráčov zahynulo ďalších 15 ľudí, z toho kluboví zamestnanci Walter Crickmer, Bert Whalley a Tom Curry. Piloti sa najprv pokúsili dvakrát neúspešne vzlietnuť. Potom prišiel tretí pokus s fatálnymi následkami. Nehodu zapríčinila kašovitá vrstva snehu na konci dráhy, ktorá spomalila lietadlo na rýchlosť, s ktorej nebolo možné vzlietnuť. Lietadlo sa skĺzlo na konci dráhy a cez plot narazilo do neobývaného domu. Brankár United Harry Gregg nestratil po havárii duchaprítomnosť, a aj napriek strachu z možnej explózii lietadla, vytiahol z trosiek dvojicu Bobby Charlton a Dennis Viollet. Sedem hráčov United zahynulo priamo v lietadle, zatiaľ čo Duncan Edwards zomrel o 14 dní neskôr v nemocnici. Pravé krídlo Johnny Berry prežil nehodu, no kvôli zraneniam ktoré pri nej utrpel musel predčasne ukončiť hráčsku kariéru. Matt Busby, ktorému nedávali mníchovskí doktori veľkú nádej na prežitie a dokonca dostal od kňaza dvakrát Sviatosť pomazania chorých, sa vyliečil a po dvoch mesiacoch opustil nemocnicu.

Chýry dokonca hovorili, že United sa odhlásia zo všetkých súťaži. No do doby, kedy sa vylieči Matt Busby, prebral manažérsku pozíciu Jimmy Murphy a klub tak mohol v provizórnych podmienkach pokračovať ďalej. Napriek nehode znova dosiahli finále FA Cupu v ktorom prehrali s Boltonom Wanderers. Na konci sezóny navrhla UEFA, aby sa budúceho ročníka Európskeho pohára zúčastnil okrem majstra Wolverhamptonu aj Manchester United ako poctu pre obete, no FA to zamietla. V nasledujúcej sezóne sa United dotiahli na Wolverhampton a skončili na druhom mieste.

Busby na začiatku 60. rokov prebudoval mužstvo, keď podpísal hráčov ako Denis Law alebo Pat Crerand ktorý tvorili novú generáciu jeho mladíkov. Azda najlepším z jeho novej skupiny hráčov bol mladík z Belfastu George Best. Best vynikal svojou prirodzenou atletickosťou, no azda najlepším aspektom jeho hry bola jeho perfektná kontrola lopty. Jeho rýchle nohy mu dovoľovali prejsť takmer cez každého súperovho obrancu a to aj napriek jeho nižšiemu vzrastu. Tím vyhral v roku 1963 FA Cup, aj keď v Prvej divízii skončil na 19. mieste. Triumf v FA Cupe posilnil hráčov, ktorý pomohli klubu najprv k druhému miestu tabuľky v sezóne 1963/64 a potom k titulom v rokoch 1965 a 1967. United v roku 1968 vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazili Eusébiovu Benficu 4:1. United sa tak stal prvým anglickým klubom, ktorý získal túto trofej. Toto mužstvo Manchestru sa stalo pamätným aj vďaka tomu, že v jeho jadre hrali traja držitelia ceny pre Európskeho hráča roku. Túto cenu získali Bobby Charlton, Denis Law a George Best. Matt Busby rezignoval na svoju funkciu v roku 1969. Nahradil ho tréner rezervy a bývalý hráč United Wilf McGuinness.

1969 – 1986

V sezóne 1969/70 bojoval tím pod vedením Wilfa McGuinnessa a nakoniec skončil na neuspokojivom ôsmom mieste. Po zlom štarte do sezóny 1970/71 bol McGuinness preradený späť na pozíciu trénera rezervy. Busby sa vrátil naspäť do klubu, aj keď len na šesť mesiacov. Výsledky sa pod jeho vedením zlepšili, no v lete 1971 opustil Busby klub definitívne. Medzitým Manchester stratil hviezdnych hráčov ako Nobby Stiles a Pat Crerand.

United boli ústne dohodnutý z manažérom Jock Steinom, ktorý vyhral s Celticom Európsky pohár majstrov. Stein však na poslednú chvíľu vycúval a nástupcom Busbyho sa tak stal Frank O’Farrell. Podobne ako McGuinness vydržal O´Farrell v klube menej ako 18 mesiacov. Jediným rozdielom medzi nimi bolo, že O’Farrell reagoval na slabé výkony mužstva nákupom talentovaného Martina Buchana z Aberdeenu za 125 000 libier. Na konci roku 1972 sa stal manažérom Tommy Docherty. Docherty v sezóne zachránil United od zostupu, no v ďalšej sezóne 1974 už United zostúpili a zlaté trio Best, Law a Charlton opustilo klub. Dennis Law odišiel v lete 1973 do Manchestru City a strelil gól ktorý poslal United do Druhej divízie. Zdvorilo však odmietol zo spoluhráčmi oslavovať gól. Hráči ako Lou Macari, Stewart Houston a Brian Greenhoff prišli do klubu aby nahradili trio Best, Law a Charlton, no nikdy nedosiahli to, čo hviezdne trio.

Tím vybojoval postup hneď na prvý pokus. Pomohol mu mladý Steve Coppell, ktorý zažil debut v drese United ku koncu sezóny, keď prišiel z klubu Tranmare Rovers. V roku 1976 sa klub dostal do finále FA Cupu kde podľahol Southamptonu. V roku 1977 sa dostali do finále opäť a porazili Liverpool 2:1. Aj napriek týmto úspechom a obľube u fanúšikov bol Docherty krátko po finále prepustený po tom, čo sa prevalila jeho aféra s manželkou fyzioterapeuta.

V lete 1977 nahradil Dochertyho Dave Sexton, pod ktorým začal tím hrať príliš defenzívnu taktiku. Tento štýl sa nepáčil fanúšikom, ktorý mali radi ofenzívny futbal preferovaný Dochertym a Busbym. Sexton priviedol hráčov ako Joe Jordan, Gordon McQueen, Gary Bailey a Ray Wilkins. Jeho defenzívny štýl však nepriniesol úspechy, keď sa United len raz dostali v tabuľke na druhé miesto a dosiahli jedno finále FA Cupu v ktorom prehrali s Arsenalom. Kvôli týmto neúspechom bol Sexton vyhodený v roku 1981 aj napriek tomu, že vyhral 7 posledných zápasov v rade.

Nahradil ho skvelý Ron Atkinson. Atkinson ihneď zlomil britský prestupový rekord, keď priviedol Bryana Robsona z WBA. Robson bol považovaný za najlepšieho záložníka Manchestru od čias Duncana Edwardsa. Atkinson ďalej priviedol hráčov ako Jesper Olsen, Paul McGrath a Gordon Strachan, ktorý hrali po boku mladíkov ako Norman Whiteside a Mark Hughes. United vyhrali za tri roky dvakrát FA Cup a to v rokoch 1983 a 1985 a boli veľkým favoritom na zisk titulu v sezóne 1985/86, keď vyhrali prvých 10 zápasov a v októbri mali na svojich prenasledovateľov 10 bodový náskok. Potom však rapídne poklesla forma a Manchester ukončil sezónu až na štvrtom mieste. Slabá forma pokračovala aj v ďalšej sezóne a po tom, čo sa United nachádzali v novembri 1986 na hranici zostupu, bol Atkinson prepustený.

Éra Alexa Fergusona pred treble (1986 – 1998)

Alex Ferguson sa stal manažérom Manchestru United v novembri 1986.

Ferguson pricestoval z Aberdeenu aby nahradil Atkinsona ešte v ten deň, čo bol Atkinson prepustený. So sebou si priviedol svojho asistenta Archieho Knoxa. Aj napriek prehre 2:0 v prvom zápase 8. novembra 1986 proti Oxfordu, dokázal Ferguson ukončiť sezónu na 11. mieste. 2. miesto v sezóne 1987/88 s útočníkom Brianom McClairom, ktorý sa stal prvým útočníkom od čias Georga Besta, ktorý strelil viac ako 20 gólov sezóne, dalo fanúšikom kúsok nádeje na lepšie časy. Tá však opäť vyprchala po 11. mieste v nasledujúcej sezóne.

Mnoho Fergusonových posíl nespĺňalo očakávania fanúšikov a Ferguson bol začiatkom roka 1990 údajne na pokraji vyhodenia v prípade prehry v 3. kole FA Cupu s Nottinghamom Forest. Gól Marka Robinsa s 56. minúty znamenal výhru United, a naštartoval púť Manchestru do finále vo Wembley, kde United porazili po remíze 3:3 Crystal Palace v opakovanom zápase 1:0. V nasledujúcej sezóne sa Manchester prebojoval do finále Ligového pohára v ktorom podľahol Sheffieldu Wednesday, pod vedením bývalého manažéra Rona Atkinsona 1:0. Okrem toho vyhral prvýkrát v klubovej histórii Pohár víťazov pohárov keď vo finále v Rotterdame porazil Barcelonu 2:1. Víťazstvo v PVP poskytlo United možnosť hrať o Európsky superpohár v ktorom porazili na Old Trafford víťaza Európskeho pohára majstrov Crvenu Zvezdu Belehrad 1:0. Tento súboj sa mal odohrať na odvety, no kvôli politickým nepokojom v Juhoslávii rozhodla UEFA, že sa odohrá len jeden zápas na Old Trafford. V roku 1992 nasledovalo druhé finále v Ligovom pohári v rade. United porazili na Wembley Nottingham Forest 1:0.

Udalosti okolo klubu mimo ihriska na prelome desaťročia smerovali k pokusu prezidenta klubu Martina Edwardsa, predať klub magnátovi Michaelovi Knightonovi. Dohoda na sume 20 miliónov libier bola odsúhlasená. Knighton dokonca prišiel na trávnik Old Traffordu v klubových farbách a po niekoľkých trikoch poslal loptu do brány pred Stretford End. Michael Knighton dostal prístup do finančných záznamov klubu, no skôr než sa celý obchod stihol zrealizovať, musel byť zrušený kvôli jeho finančným problémom. Ale kvôli jeho vedomostiam o financiách klubu, dostal výmenou za mlčanie, miesto v jeho štruktúrach. V roku 1991 klub potreboval vďaka Taylorovej správe peniaze na úpravu štadióna a preto vstúpil na Londýnsku burzu s cenou 47 miliónov libier, vďaka čomu sa dostali financie klubu pod dohľad verejnosti. Martin Edwards zostal vo svojej funkcii, no klub mal verejných vlastníkov.

V lete roku 1991 prišiel na Old Trafford dánsky brankár Peter Schmeichel, ktorý vychytal v sezóne 1991/92 17 čistých kont a pomohol tak klubu k druhému miestu v tabuľke za Leedsom v strede s fantastickým Francúzom Ericom Cantonom. Ferguson uznal, že Manchester potrebuje útočníka, a tak sa niekoľkokrát neúspešne pokúšal získať Davida Hirsta zo Sheffieldu Wednesday. Potom u prezidenta Martina Edwardsa zazvonil manažér Leedsu Howard Wilkinson, aby sa opýtal na dostupnosť Denisa Irwina, a konverzácia sa rýchlo zvrtla na Cantonu. Na prekvapenie Edwardsa aj Fergusona sa obidve kluby dohodli na odstupnom 1,2 milióna libier za tohto charizmatického Francúza. Cantonov príchod bol zlomovým bodom v ceste United za prvým titulom od roku 1967. Po príchode Roya Keana z Nottinghamu Forest v júli roku 1993, získali United druhý titul v rade, prvýkrát od roku 1957, a takisto vyhrali FA Cup, čo znamenalo prvý double v histórii klubu. V tom istom roku sa klub ponoril do smútku, keď 20. januára 1994 zomrel bývalý manažér Matt Busby.

Sezóna 1994/95 bola prvou sezónou bez trofeje od sezóny 1988/89, aj keď bojovali o titul do posledného kola a dostali sa až do finále FA Cupu, kde však podľahli Evertonu. Z Newcastlu prišiel Andy Cole za Keitha Gillespieho a 6 miliónov libier, čo znamenalo v tej dobe nový britský prestupový rekord. Ale zápas po Andyho debute, dostal Cantona 8 mesačný dištanc za to, že zaútočil pri odchode z ihriska na fanúšika Crystal Palace, ktorý ho rasovo urážal. Cantonova suspendácia bola označovaná ako dôvod, prečo Manchester nevyhral tretí titul v rade. Po neúspechu v sezóne Ferguson predal hráčov ako Paul Ince, Andrei Kanchelskis a Mark Hughes a nahradil ich vlastnými odchovancami z akadémie ako David Beckham, Gary Neville, Phil Neville a Paul Scholes. Po prehre v úvodnom zápase sezóny 1995/96 s Aston Villou 1:3, prehlásil televízny komentátor Alan Hansen legendárnu hlášku “nikdy nevyhráte nič s týmito deťmi.” Nový hráči sa rýchlo stali reprezentantmi Anglicka a po návrate Cantonu v októbri 1995, sa Manchester stal prvým klubom ktorý vyhral double dvakrát.

V júli 1996 odišiel kapitán Steve Bruce do Birminghamu City a Alex Ferguson vymenoval novým kapitánom Erica Cantonu. Cantona doviedol klub v sezóne 1996/97 k štvrtému titulu za 5 rokov a po skončení sezóny ukončil kariéru vo veku len 30 rokov. Na jeho miesto bol kúpený Teddy Sheringham a jeho legendárnu sedmičku na drese zdedil David Beckham. Sezónu 1997/98 začal Manchester dobre, no prehral 5 zápasov okolo Vianoc a nakoniec skončil na druhom mieste iba bod za Arsenalom. Po dlhom období bez trofeje to bol veľký návrat Arsenalu medzi anglickú elitu.

Treble (1998 – 99)

Trofeje zo slávneho Treble – Premier League, Liga majstrov a FA Cup (zľava doprava)

Sezóna 1998/99 bola pre Manchester najúspešnejšou v anglickej klubovej futbalovej histórii, keď ako jediný anglický klub dokázali vyhrať Treble – Premier League, FA Cup a Ligu majstrov v jednej sezóne. Po napínavej sezóne vyhral Manchester titul až v poslednom kole keď porazil Tottenham 2:1 a aj napriek výhre Arsenalu 1:0 nad Aston Villou sa mohol radovať z titulu. Výhra v Premier League bola prvou časťou Treble a podľa Alexa Fergusona aj najťažšou. Vo finále FA Cupu narazil Manchester na Newcastle a porazil ho 2:0 po góloch Sheringhama a Scholesa. Vo finále Ligy majstrov porazili Bayern Mníchov v zápase, ktorý je označovaný za jeden z najlepších comebackov v histórii. Manchester prehrával 0:1 a no v nastavenom čase po góloch Sheringhama a Solskjaera otočili výsledok a v deň, kedy by mal Sir Matt Busby 90 rokov, získali trofej a treble. Úspešný rok zakončili výhrou v zápase o Interkontinentálny pohár v Tokiu proti Palmeirasu 1:0.

Po treble (1999 – 2013)

Manchester vyhral ligu v rokoch 2000 aj 2001, no novinári považovali tieto sezóny za zlyhania, pretože sa klubu nepodarilo znovu vyhrať Ligu majstrov. V roku 2000 sa stal Manchester jedným zo zakladajúcich členov zoskupenia G-14 zoskupujúceho najbohatšie európsky kluby. Klub sa tiež v sezóne 1999/2000 nezúčastnil FA Cupu, pretože sa zúčastnil Majstrovstiev sveta klubov v Brazílii na nátlak FA, UEFA a Anglickej kandidatúry na MS 2006. Ferguson prijal viac defenzívnu taktiku, ktorá však nepriniesla úspech a Manchester skončil v sezóne 2001/02 na treťom mieste v Premier League. V nasledujúcej sezóne 2002/03 znovu získali titul. Sezónu začali dobre, no ich forma klesla po tom, čo dostal Rio Ferdinand kontroverzný 8 mesačný dištanc za zmeškané dopingové testy. V roku 2004 vyhrali FA Cup keď vyradili v semifinále Arsenal a vo finále porazili Millwall.

Sezóna 2004/05 sa niesla v znamení streleckej mizérie po tom, čo sa zranil strelec Ruud van Nistelrooy. United zakončili sezónu bez zisku trofeje na treťom mieste v tabuľke. V FA Cupe prehrali vo finále s Arsenalom po remíze 0:0 na penalty 4:5. Mimo ihriska sa stalo témou číslo 1 prevzatie Manchestru americkým podnikateľom Malcolmom Glazerom 12. mája 2005. Ten získal kontrolu nad klubom cez svoju spoločnosť Red Football Ltd. za sumu približne 800 miliónov libier. 16. mája zvýšil svoj podiel na 75% potrebných na stiahnutie klubu z burzy a oznámil svoj úmysel prebrať 100% podiel do 20 dní. 8. júna vymenoval svojich synov za nevýkonných členov správnej rady klubu.

Manchester mal slabý štart do sezóny 2005 – 06 po tom, čo odišiel záložník Roy Keane do Celticu za kritiku svojich spoluhráčov. Manchester tiež po prehre s Benficou nepostúpil prvýkrát v novom storočí do vyraďovacej fázy Ligy majstrov. Sezóna bola tiež poznačená zraneniami kľúčových hráčov ako Gabriel Heinze, Alan Smith, Ryan Giggs a Paul Scholes. Nakoniec však zabránili tomu, aby zakončili ďalšiu sezónu za sebou bez trofeje, keď vyhrali po 17 rokoch Ligový pohár. Vo finále porazili nováčika z Wiganu 4:0. V poslednom kole po výhre 4:0 nad Charltonom si tiež zabezpečili druhé miesto v tabuľke a automatickú kvalifikáciu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Na konci sezóny prestúpil do Realu Madrid kľúčový útočník Ruud van Nistelrooy po sporoch s Alexom Fergusonom.

V júli 2006 oznámil klub uzavretie pôžičky v celkovej sume 660 miliónov libier. Ročná splátka sa mala pohybovať vo výške 62 miliónov. Výsledkom toho bol plán na 30% zníženie ročných výdavkov. V sezóne 2006/07 začali hrať United opäť útočný štýl ako v 90. rokoch. V januári 2007 prišiel na dvoj mesačné hosťovanie z Helsingborgu švédsky útočník Henrik Larsson a zohral dôležitú úlohu v postupe do semifinále Ligy majstrov, v ktorom Manchester vypadol s AC Miláno po celkovom skóre 3:5. 6. mája 2007, štyri roky po poslednom titule, zaknihoval Manchester po remíze Chelsea s Arsenalom svoj deviaty titul za posledných 15 rokov. Nakoniec z toho nebolo štvrté double, keď Manchester prehral s Chelsea vo finále FA Cupu na novom Wembley 0:1 po predĺžení. Bolo to prvé finále FA Cupu na tomto štadióne.

Ryan Giggs je najoceňovanejším hráčom v anglickom futbale.

V sezóne 2007/08 získal Manchester európske double aj napriek zlému štartu do sezóny, keď sa po troch kolách nachádzal na 17. mieste. 11. mája 2008 však Manchester získal po výhre nad Wiganom titul o 2 body pred rivalom z Chelsea, ktorý len remizoval s Boltonom. Manchester sa tiež dostal do svojho tretieho európskeho finále, keď na ceste doň vyradil kluby ako AS Rím či FC Barcelona. V moskovskom finále 21. mája 2008 porazil Chelsea v penaltovom rozstrele 6:5, keď zápas predtým skončil v riadnom hracom čase aj predĺžení 1:1. Týmto víťazstvom získali svoj tretí európsky titul a utvorili tak rekord v počte neprehraných finále. Zhodou okolností v tejto sezóne uplynulo presne 100 rokov od zisku prvého titulu, 50 rokov od Mníchovskej leteckej katastrofy a 40 rokov od zisku prvého titulu v Európskom pohári majstrov. Vo finále tiež nastúpil Ryan Giggs k svojmu 759. zápasu v drese United a prekonal tak rekord Bobbyho Charltona.

Ešte pred štartom sezóny 2008/09 vyhral Manchester Community Shield, keď porazil vo finále víťaza FA Cupu Portsmouth 3:1 na pokutové kopy po remíze v riadnom hracom čase 0:0. 21. decembra pridal Manchester ďalšiu trofej do svojej zbierky, keď vyhral Majstrovstvá sveta klubov 2008 v Japonsku. Vo finále porazil ekvádorsky klub LDU Quito 1:0 po góle Wayna Rooneyho. O 2 mesiace neskôr pridali ďalšiu trofej, keď vo finále Ligového pohára porazili Tottenham 4:1 na pokutové kopy. 16. mája zaknihovali svoj 11. titul v Premier League a 18. titul celkovo, keď remizovali 0:0 s Arsenalom. 27. mája 2009 však prehrali v Rímskom finále Ligy majstrov nad Barcelonou 0:2 keď sa do streleckej listiny zapísali Samuel Eto’o a Lionel Messi. Toto finále bolo posledným v drese United pre Carlosa Téveza, ktorému skončilo 30. júna hosťovanie a pre Cristiana Ronalda, ktorý po sezóne prestúpil za 80. miliónov libier do Realu Madrid. Táto čiastka sa stala novým prestupovým rekordom. United nahradilo odchádzajúcich hráčov novými posilami ako Michael Owen, ktorý prišiel zadarmo, Antonio Valencia za 17 miliónov z Wiganu a Gabriel Obertan za 3 milióny z Bordeaux.

Sezóna 2009/10 začala pre Manchester dobre aj napriek prehre 0:1 proti Burnley na Turf Moor. Potom nasledovala séria výhier, vrátane toho v mestskom derby 4:3 keď strelil víťazný gól Michael Owen až v 96. minúte. Ale zlý výkon proti Liverpoolu na Anfield Road rezultoval do prehry 0:2. 3. novembra 2009 si Manchester zabezpečil postup zo skupiny v Lige majstrov po remíze 3:3 v Moskve proti miestnemu CSKA. Víťazstvo v skupine si zabezpečil po výhre 3:1 s Wolfsburgom, v zápase v ktorom strelil Michael Owen hetrik. 3. januára 2010 zažil Old Trafford šokujúcu prehru v 3. kole FA Cupu nad rivalom z Leedsu 0:1. Bola to vôbec prvá prehra Alexa Fergusona v 3. kole FA Cupe od nástupu na lavičku Manchestru a jeho prvé vyradenie z tohto pohára klubom z nižšej súťaže. Manchester otočil prehru 1:2 z prvého semifinále Ligového pohára proti Manchestru City a na Old Trafforde vyhral v odvete 3:1 po góle Wayna Rooneyho z nadstaveného času. Toto víťazstvo bolo mnohými považované za symbolické, pretože Manchester City sa snaží dosiahnuť úspechov United. Fanúšikovia boli obzvlášť radi, pretože manažér City Roberto Mancini sľúbil, že po dlhých rokoch bez trofeje so svojím mužstvom nejakú získa. Manchester United porazil vo finále Ligového pohára vo Wembley Aston Villu 2:1 a prvýkrát v klubovej histórii obhájil pohár. Manchester sa vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov stretol s talianskym klubom AC Miláno. V prvom zápase na San Sire vyhrali United 3:2 vďaka dvom gólom Wayna Rooneyho. V odvete rozdrvil Manchester talianskeho súpera 4:0. Rooney dal opäť 2 góly. V celkovom súčte postúpili do semifinále zo skóre 7:2. Tento zápas tiež priniesol návrat Davida Beckhama na Old Trafford. Bývalý hráč United zažil skvelé privítanie od domácich fanúšikov a po skvelej strele takmer skóroval.

United dosiahli v rokoch 2010–11 rekordný 19. ligový titul a prvenstvo si zabezpečili remízou 1:1 proti Blackburnu Rovers 14. mája 2011.[2] Toto číslo sa v sezóne 2012–13 rozšírilo na 20 ligových titulov a keď si titul zabezpečili domácim víťazstvom 3:0 proti Aston Ville 22. apríla 2013.[3][4]

2013 – súčasnosť

8. mája 2013 Ferguson oznámil, že na konci futbalovej sezóny končí vo funkcii manažéra, v klube však zostane ako riaditeľ a veľvyslanec klubu.[5] Klub na druhý deň oznámil, že ho od 1. júla nahradí manažér Evertonu David Moyes, ktorý podpísal šesťročný kontrakt.[6] Ryan Giggs prevzal funkciu dočasného hráča a manažéra o 10 mesiacov neskôr, 22. apríla 2014, keď bol Moyes po zlej sezóne vyhodený. V nej klub nedokázal obhájiť titul v Premier League a prvýkrát sa nekvalifikoval v Lige majstrov. od 1995–96.[7] Taktiež sa nedokázali kvalifikovať do Európskej ligy, čo znamená, že to bolo prvýkrát, čo sa Manchester United nekvalifikoval na európsku súťaž od roku 1990.[8] 19. mája 2014 sa potvrdilo, že Louis van Gaal nahradí Moyesa na pozícii manažéra Manchestru United na základe trojročnej dohody, pričom Giggs bude jeho asistent.

Aj keď sa Van Gaalovi v prvej sezóne podarilo opäť kvalifikovať United do Ligy majstrov prostredníctvom štvrtého miesta v Premier League, v jeho druhej sezóne vypadol United z rovnakého turnaja v skupinovej fáze. United tiež zaostávali v pretekoch o titul už tretiu sezónu po sebe keď skončili na piatom mieste, a to aj napriek niekoľkým nákladným príchodov počas pôsobenia Van Gaala; v tej istej sezóne však Manchester United vyhral po 12.krát FA Cup, čo bola ich prvá trofej od roku 2013.[9] Napriek tomuto víťazstvu bol Van Gaal odvolaný z funkcie manažéra len o dva dni neskôr[10], pričom namiesto neho bol 27. mája menovaný José Mourinho, ktorý podpísal trojročnú zmluvu.[11] V tej sezóne skončil United na šiestom mieste, po piatykrát vyhral pohár EFL a po prvýkrát Európsku ligu, rovnako ako FA Community Shield rekordne v Mourinhovom prvom súťažnom zápase.[12] Aj napriek tomu, že United neskončili medzi najlepšími štyrmi, kvalifikovali sa do Ligy majstrov víťazstvom v Európskej lige. Wayne Rooney strelil svoj 250. gól v tíme United a prekonal tak sira Bobbyho Charltona. Na konci sezóny z klubu odišiel a vrátil sa do Evertonu. V nasledujúcej sezóne skončil United na druhom mieste v lige - išlo o ich najvyššie umiestnenie od roku 2013, za víťazným Manchester City však zaostával o 19 bodov. Mourinho taktiež klub doviedol do 19. finále FA Cupu, podľahol však Chelsea 1:0. 18. decembra 2018.[13] Nasledujúci deň bol bývalý útočník United Ole Gunnar Solskjær vymenovaný za dočasného manažéra do konca sezóny.[14] 28. marca 2019 bol so Solskjærom podpísaný trojročný kontrakt. Zásluhu na tom má šnúra 14 víťazstiev z jeho 19 zápasov, vrátane vyradenia Paríža Saint-Germain z Ligy majstrov.[15] Počas svojej prvej plnej sezóny, v ktorej pôsobil, pomohol klubu skončiť na treťom mieste v Premier League a rovnako sa dostal do semifinále EFL Cupu, FA Cupu a Európskej ligy.[16]

V sezóne 2019/20 skončili červený diabli so 66 bodmi na treťom mieste Premier League. Táto sezóna bola poznačená pandémiou Covid-19, keď liga musela byť na niekoľko týždňov prerušená. Sezónu 2020/21 poznačila okrem pokračujúcej pandémie aj nie najlepší vstup United do nej. V treťom zápase utrpeli zdrvujúcu prehru 6:1 na domácom štadióne od Tottenhamu[17] a po prvých šiestich zápasoch sa nachádzali v dolnej polovici tabuľky. Svoju formu zlepšil až v decembri 2020, keď v domácej súťaži zo šiestich zápasov 4 krát vyhrali a 2 krát zremizovali.

Klubový znak a farby

Už ako Newton Heath hral klub v rôznych farebných kombináciách. Najčastejšie to boli dresy so žlto-zelenými polovicami ktoré nosili v rokoch 1878 – 1892 a potom znovu v rokoch 1894 – 1896. Takéto dresy nosili aj hráči United ako vonkajšie na začiatku 90. rokov. Ďalšie dresy Newton Heath obsahovali bielo-červené štvrtiny v rokoch 1892 – 1894 a kompletne biele dresy nosili v rokoch 1896 – 1902. Obidve tieto kombinácie nosili spolu s modrými trenírkami. V roku 1902 sa spolu s názvom klubu zmenili aj klubové farby. Manchester začal hrávať v červených dresoch s bielymi trenírkami a čiernymi štulpňami. Najpamätnejšou výnimkou boli dresy vo finále FA Cupu v roku 1909 proti Bristolu City, keď hral Manchester v bielych dresoch s červeným písmenom “V“ na hrudi. Tento dizajn znovu používali v 20. rokoch pred tým, než opäť prešli na červené dresy. Pre sezónu 2009/10 predstavil Manchester podobné dresy k 100. výročiu Old Traffordu.

Na zápasy vonku sú najčastejšie používanou kombináciou biele dresy s čiernymi trenírkami a bielymi štulpňami. Okrem toho sa používali aj rôzne iné farby vrátane modro-bielych pruhovaných dresov v rokoch 1903 – 16, celých čiernych v rokoch 1994, 2003 a 2007 alebo tmavo modrých z tenkými striebornými horizontálnymi pruhmi v roku 2000. Jedny z najslávnejších, ale krátko využívaných boli kompletne sivé dresy zo sezóny 1995/96, od ktorých sa upustilo už v prvom zápase v ktorom boli nasadené. Počas prestávky v zápase so Southamptonom prehrával Manchester 0:3 a hráči si vymenili dresy za bielo-modrú tretiu sériu. Manchester napokon prehral 1:3. Podľa hráčov nebola sivá farba dostatočne viditeľná, čo viedlo k zlému výsledku. Ďalšou slávnou sériou dresov pre vonkajšie zápasy boli obojstranné dresy. Na jednej strane biele s čiernymi rukávmi a zlatou úpravou, na druhej strane zlaté s čiernou úpravou. Tieto dresy boli posledné od spoločnosti Umbro pred prechodom k firme Nike a pripomínali 100. výročie zmeny názvu klubu.

Tretia séria dresov je tradične celá modrá na počesť dresov z víťazného finále Pohára európskych majstrov v roku 1968. Priamy odkaz na tento úspech majú dresy zo sezóny 2008/09 ktorými si klub pripomenul 40. výročie tohto triumfu. Výnimkou boli svetložlté dresy zo začiatku 70. rokov, vyššie uvedené modro-biele dresy z roku 1996, ktoré sú stále obľúbené u fanúšikov, a biele dresy s tenkými červenými horizontálnymi pruhmi z roku 2004. United tiež použil ako tretie dresy kompletne čiernu sadu v sezóne 1998/99 a tmavo modrú s červenými bokmi v roku 2001 v zápasoch proti Southamptonu a PSV Eindhoven. Tieto farby boli používané ako tréningové.

V súčasnosti sú domáce dresy červené s čiernym písmenom “V” cez celú hruď. Klubový znak je umiestnený na čiernom podklade rovnakého tvaru na ľavej strane písmena “V”. Logo značky Nike je bielej farby na pravej strane. Logo hlavného sponzora AIG je tiež biele. Ako pripomenutie stého výročia otvorenia štadióna Old Trafford je na strane švu umiestnený štítok z nápisom "The Theatre of Dreams Since 1910". Domáce dresy nosia hráči v kombinácii s bielymi trenírkami na bokoch s červenými pruhmi a čiernymi štulpňami s červeným “V” na lýtkach. Dresy na zápasy vonku majú rovnaký dizajn len inú farebnú kombináciu. Dresy sú čierne s modrým “V” na hrudi a klubové logo je na modrom podklade. Ako na domácom drese tak aj tu sú obidve logá sponzorov biele. Trenírky sú čierne s modrými pruhmi po bokoch a štulpne tiež čierne s modrým “V” na lýtkach. Vonkajší súbor zo sezóny 2008/09 pozostávajúci z bielych dresov s modrými pruhmi na bokoch a modrým golierom s červenou obrubou je v sezóne 2009/10 používaný ako tretí súbor. S modrými trenírkami a bielymi štulpňami má tretí súbor modré logá sponzorov a nápis MUFC na zadnej strane goliera. Klubový znak na bielom podklade je umiestnený na ľavej strane hrudníka.

Klubové logo bolo zmenené pri niekoľkých príležitostiach, no základný tvar ostal stále podobný. Znak je odvodený od erbu mesta Manchester. Diabol v znaku je odvodený od prezývky klubu “Červení diabli”, ktorá vznikla v 60. rokoch po tom, čo počul Matt Busby o rugbyovom mužstve zo susedstva, ktoré tiež hralo v červenom. Koncom 60. rokov sa diabol stal súčasťou klubových spravodajov a šálov predtým, než sa nadobro dostal v roku 1970 do klubového loga. V logu drží diabol trojzubec. V roku 1998 bolo logo opäť pozmenené, keď z neho zmizlo slovné spojenie Football Club.

Kluboví kapitáni

Roky Meno Poznámky
1878 – 1882 Neznámy
1882 E. Thomas Prvý známy klubový kapitán
1882 – 1883 Neznámy
c. 1883 – 1887 Anglicko Sam Black
c. 1887 – 1890 Wales Jack Powell
1890 – 1892 Neznámy
1892 – 1893 Škótsko Joe Cassidy
1893 – 1894 Neznámy
c. 1894 Škótsko James McNaught
1894 – 1896 Neznámy
c. 1896 – 1903 Anglicko Harry Stafford Prvý kapitán Manchestru United
1903 – 1904 Neznámy
c. 1904 – 1905 Škótsko Jack Peddie
c. 1905 – 1912 Anglicko Charlie Roberts
1912 – 1913 Anglicko George Stacey
1913 Anglicko Dick Duckworth
1914 Anglicko George Hunter
1914 – 1915 Anglicko Patrick O'Connell
1915 – 1919 Žiadny 1. svetová vojna
1919 – 1922 Neznámy
c. 1922 – 1928 Anglicko Frank Barson
c. 1928 – 1931 Anglicko Jack Wilson
1931 – 1932 Škótsko George McLachlan
1932 Anglicko Louis Page
1932 – 1935 Neznámy
c. 1935 – 1939 Škótsko James Brown
1939 – 1945 Žiadny 2. svetová vojna
1945 – 1953 Írsko Johnny Carey Prvý povojnový a prvý nebritský kapitán
1953 – 1954 Anglicko Stan Pearson
1954 – 1955 Anglicko Allenby Chilton
1955 – 1958 Anglicko Roger Byrne Zomrel v roku 1958 pri Mníchovskej leteckej katastrofe
1958 – 1959 Anglicko Bill Foulkes
1959 – 1960 Anglicko Dennis Viollet
1960 – 1962 Anglicko Maurice Setters
1962 – 1964 Írsko Noel Cantwell
1964 – 1967 Škótsko Denis Law
1967 – 1973 Anglicko Bobby Charlton
1973 Škótsko George Graham
1973 – 1975 Škótsko Willie Morgan
1975 – 1982 Škótsko Martin Buchan
1982 Anglicko Ray Wilkins
1982 – 1994 Anglicko Bryan Robson Najdlhšie slúžiaci kapitán v histórii United
1994 – 1996 Anglicko Steve Bruce
1996 – 1997 Francúzsko Eric Cantona Prvý kapitán pochádzajúci mimo Británie a Írska
1997 – 2005 Írsko Roy Keane Najviac vyhratých trofejí v pozícii kapitána
2005 – 2010 Anglicko Gary Neville Prvý kapitán narodený v okolí Manchestru od čias Dennisa Violleta
2010 – 2014 Srbsko Nemanja Vidić
2014 – 2017 Anglicko Wayne Rooney
2017 – 2018 Anglicko Michael Carrick
2021- Harry Maquire

Hráčske rekordy

Zápasy odohrané k 9. máju 2010. Zvýraznení hráči stále hrajú za Manchester United.

Najviac zápasov

Zdroj:17
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Manchester United


Vysledky hladania: 2


# Meno Kariéra Zápasy Góly
1 Wales Ryan Giggs 1991 – 2014 953 155
2 Anglicko Bobby Charlton 1956 – 1973 758 249
3 Anglicko Bill Foulkes 1952 – 1970 688 9
4 Anglicko Paul Scholes 1994 – 2013 632 147
5 Anglicko Gary Neville

Manchester United
Celý názovManchester United F.C.
Založený1878, ako Newton Heath LYR FC
ŠtadiónOld Trafford
Manchester
Kapacita74879
MajiteľUSA Malcolm Glazer
PredsedaUSA Joel & Avram Glazer
TrénerHolandsko Erik ten Hag
LigaFA Premier League
2022/20233. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Manchester United je anglický futbalový klub hrajúci Premier League. Je to vôbec najúspešnejší anglický futbalový klub v celej histórii. Jeho domácim štadiónom je Old Trafford v severoanglickom Manchesteri. Klub bol založený pod menom Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 a do ligy vstúpil v roku 1892. V najvyššej anglickej súťaži hráva od roku 1938 s výnimkou sezóny 1974/75. Priemerná návšteva na štadióne je aj napriek tomu najvyššia v celom Anglicku od sezóny 1964/65. Má fanúšikov po celom svete.

Manchester United je anglický majster zo sezóny 2010 – 11. Klub je jedným z najúspešnejších v histórii anglického futbalu. Od novembra 1986, keď sa stal manažérom Sir Alex Ferguson, vyhrali 23 veľkých trofejí. V roku 1968 sa stal prvým anglickým klubom ktorý vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazil Benficu 4:1. Druhý európsky titul získali v roku 1999 ako súčasť slávneho treble a tretí v roku 2008. V roku 2009 neuspeli vo finále proti Barcelone. Klub drží rekord v počte anglických titulov, keď ich vyhral 20 a takisto rekord v počte víťazstiev v FA Cupe, ktorý vyhral celkovo 12-krát.

Od 90. rokov je Manchester jedným z najbohatších klubov na svete a klubom s najvyššími tržbami. V súčasnosti je najbohatším klubom a klubom s najvyššou hodnotou v rámci všetkých športov na svete s odhadovanou hodnotu 1,87 miliardy eur ku aprílu 2009. Manchester bol zakladajúcim členom už neexistujúcej organizácie G-14, ktorá zoskupovala najbohatšie kluby v Európe a v súčasnosti ju nahradila Európska asociácia klubov.

Sir Alex Ferguson sa stal manažérom United 6. novembra 1986 keď opustil Aberdeen a na lavičke Manchestru nahradil odchádzajúceho Rona Atkinsona. Alex Ferguson dostal od roku 1986 do mája 2013, 38 vyznamenaní, kedy oznámil ukončenie svojej kariéry. Nahradil ho Škót David Moyes. Ten na poste trénera zotrval do 22. apríla 2014, kedy s ním bola ukončená spolupráca a v máji 2014 ho nahradil Louis Van Gaal. Ale ani ten vo funkcii manažéra dlho nevydržal, keď ho už po 2 sezónach vo funkcii nahradil 27. mája 2016 ambiciózny bývalý tréner konkurenčnej Chelsea Londýn José Mourinho.

Po dlhodobo neuspokojivých herných prejavoch a prehre 3:1 s rivalom z Liverpoolu bol 19. decembra 2018 José Mourinho nahradený na pozícii manažéra bývalým hráčom Manchestru Olem Gunnarom Solskjaerom do konca prebiehajúcej sezóny 2018/2019.[1]

Aktuálna súpiska

História

Prvé roky (1878 – 1945)

Klub vznikol ako Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 ako tím pracovníkov Lancashierských a Yorkshirských dráh v depe Newton Heath. Dresy mali zeleno-žlté polovice. Hrávali na malom schátralom ihrisku na North Road. Po 15-tich rokoch sa v roku 1893 presťahovali na Bank Street vo vedľajšom meste Clayton. Klub vstúpil v predchádzajúcej sezóne do ligy. Klub začal prerušovať spojenia so železničným depom a tak vznikla nová spoločnosť s klubovým sekretárom. S názvu zmizlo spojenie LYR a klub sa tak premenoval na Newton Heath F.C. . Na začiatku roku 1902 bol klub na hranici bankrotu s dlhom 2 670 libier, čo by v roku 2010 predstavovalo sumu asi 210 000 libier. Klubové financie boli postihnuté nízkou návštevnosťou a ťažkou ranou v podobe prehratého súdu, ktorý spustil reportér Birminghamského denníka, keď po prehre 4:1 s WBA napísal: “Toto nebol futbal, toto bola obyčajná brutalita a keď toto bola taktika Newton Heath ako vyhrávať zápasy, tak by sa tým mala čo najskôr začať zaoberať Futbalová asociácia.” Sudca ktorý mal prípad na starosti ocenil Newton Heath pokutou a nariadil, aby si každá strana zaplatila vlastné výdavky.

Na stretnutí veriteľov, začiatkom roka 1902, oznámil sekretár klubu James West, že klub potrebuje na záchranu 2 000 libier. Kapitán klubu Harry Stafford neskôr oznámil, že má zmluvu so štyrmi miestnymi podnikateľmi. Každý z nich bol pripravený investovať 500 libier na chod klubu. Vedenie súhlasilo s ich podmienkami a prijalo ponuku. Jedným s podnikateľov bol J. H. Davies, generálny riaditeľ Manchesterského pivovaru. Legenda hovorí, že Stafford ukazoval svojho bernardína na zbierke pre klub a Davies sa ponúkol že ho od neho kúpi. Stafford odmietol, ale prehovoril Daviesa aby investoval do klubu a stal sa jeho prezidentom. Rozhodlo sa o tom na jednom zo stretnutí vedenia klubu. Rozhodlo sa tiež o zmene názvu klubu, aby mohol začať ďalšiu etapu s čistým štítom. Manchester Central a Manchester Celtic boli jedny z navrhovaný názvov, pokiaľ Louis Rocca, mladý imigrant z Talianska, povedal: “Páni, prečo by sme sa nemohli volať Manchester United?” Meno ostalo, a tak 26. apríla 1902 oficiálne vznikol klub Manchester United. Davies tiež rozhodol, že by bolo vhodné zmeniť klubové farby z bielej a námorníckej modrej na červenú, bielu a čiernu.

Ernest Mangnall bol menovaný ako sekretár klubu potom, čo 28. septembra 1903 rezignoval James West. Mangnall bol poverený cieľom dostať klub do Prvej divízie. Na prvý pokus mu postup unikol len o vlások, keď United skončili v sezóne 1903/04 na treťom mieste. Mangnall sa rozhodol, že je potrebné do klubu priviesť nejaké nové tváre a podpísal hráčov ako Harry Moger do brány, Dick Duckworth na krídlo a Jack Picken do útoku. No bol to iný nový krídelník, Charlie Roberts, ktorý mal najväčší dopad na budúce dianie v klube. Roberts prišiel do klubu za 400 libier z Grimsby Town v roku 1904 a hneď sa stal klubovým kapitánom. V klube hral do roku 1914 a viedol klub pri všetkých úspechoch na začiatku 20. storočia.

Netrvalo dlho a klub postúpil prvýkrát pod novým názvom do Prvej divízie, keď v sezóne 1905/06 obsadil druhé miesto v Druhej divízii. Nasledovala sezóna stabilizácie klubu, keď skončili na ôsmom mieste. V roku 1908 vyhrali svoj prvý titul. Neskôr bol vyšetrovaný Manchester City zato, že vyplácal hráčom vyššie platy, aké boli povolené Futbalovou asociáciou FA. Dostali pokutu 250 libier a ôsmi hráči už nemohli nikdy nastúpiť v ich drese. United rýchlo zareagoval na túto situáciu a medzi inými prišiel Billy Meredith (waleský kúzelník) a Sandy Turnbull. Posily, z druhej strany mesta, nemohli kvôli trestu nastúpiť do konca sezóny. Boli tak mimo hry až do začiatku sezóny 1907/08, v ktorej chcel Manchester zaútočiť na titul. A podarilo sa, po výhre 2:1 na Sheffieldom United začala séria výhier. Napriek slabému koncu sezóny ukončili United sezónu s 9 bodovým náskokom pred hlavným rivalom Aston Villou.

Nasledujúca sezóna začala ďalším úspechom, výhrou v zápase o Charity Shield a skončila ďalším, výhrou v FA Cupe. V sezóne, v ktorej Manchester obhajoval titul, boli Turnbull a Meredith veľmi užitočnými. Turnbull strelil víťazný gól vo finále FA Cupu. Klub čakal na ďalší úspech 2 roky. V sezóne 1910/11 vyhrali druhýkrát v histórii Prvú divíziu. Medzičasom sa United presťahovali na ich nový štadión Old Trafford. Prvý zápas tam odohrali 19. februára 1910 proti Liverpoolu keď prehrali 3:4 hoci viedli 3:0. Ďalší titul, ktorý bol posledný pod vedením Mangnalla (po 10-tich rokoch odišiel do Manchestru City) a tiež posledný na ďalších 41 rokov, získali v sezóne 1911/12.

Ďalších 10 rokov bol klub v úpadku, až nakoniec v roku 1922 zostúpil do Druhej divízie. V roku 1925 opäť postúpili do najvyššej súťaže, no po niekoľkých rokoch v spodnej časti tabuľky zostúpili v roku 1931 späť do Druhej divízie. Najhoršie umiestnenie v histórii zaznamenal klub v roku 1934 keď obsadil 20. miesto v Druhej divízii. V ďalších rokoch Manchester ešte raz postúpil do Prvej divízie no hneď zostúpil späť. V predposlednej sezóne pred vypuknutím 2. svetovej vojny opäť postúpili do Prvej divízie. V poslednej sezóne pred vojnou 1938/39 si zabezpečili účasť v najvyššej lige aj po vojne, keď obsadili 14. miesto.

Busbyho roky (1945 – 1969)

V roku 1945 nastúpil na pozíciu manažéra klubu z Old Trafford Matt Busby. Bol to nezvyčajný príchod, pretože Busby naliehal, že si bude viesť mužstvo po svojom, vyberie si svojich hráčov a bude riadiť tréningy. Busby stratil manažérsku pozíciu v Liverpoole, ktorý dal tieto úlohy na starosť riaditeľovi, ale United dali šancu novým a inovatívnym metódam. Busbyho prvou osobou ktorú priviedol, nebol žiadny hráč, ale nový asistent Jimmy Murphy. Risk, ktorý podstúpil klub vymenovaním Busbyho sa okamžite začal vyplácať. Klub skončil v rokoch 1947, 1948 a 1949 na druhom mieste a v roku 1948 vyhral FA Cup vďaka domácemu triu Stan Pearson, Jack Rowley a Charlie Mitten (Rowley a Pearson skórovali vo finále FA Cupu 1948) a vďaka krídlu zo severovýchodu Allenby Chiltonovi.

Charlie Mitten ušiel do Kolumbie hľadať lepšie zárobky, no zvyšok mužstva ostal pokope a v roku 1952 získal prvý povojnový titul. Busby vedel, že futbalové tímy potrebujú viac ako skúsenosti a začal raziť taktiku, že povolával do mužstva mladíkov z akadémie vždy, keď to bolo možné. Na začiatku mladý hráči ako Roger Byrne, Bill Foulkes, Mark Jones a Dennis Viollet zbierali skúsenosti a skĺzli v tabuľke najnižšie na ôsme miesto, no v sezóne 1956 opäť získali titul. Priemerný vek mužstva bol 22 rokov a v sezóne nastrieľali 103 gólov. Busbyho taktika s mladíkmi spustila najúspešnejšie obdobie v histórii klubu (stred 50., koniec 60. a celé 90. roky). Busbyho pôvodné jadro mladíkov dostalo prezývku “Busby babes”. Klenotom na vrchole ich koruny bol krídelník Duncan Edwards. Chlapec z mesta Dudley zažil svoj debut medzi seniormi v roku 1953 ako 16-ročný. Hovorilo sa, že Duncan mohol hrať na každej pozícii na ihrisku a mnoho s tých, čo ho videli hrať, ho pokladali za najlepšieho hráča vôbec. V sezóne 1956/57 získali ďalší ligový titul a dostali sa do finále FA Cupu kde podľahli Aston Ville. Stali sa tiež prvým anglickým klubom, ktorý nastúpil v Európskom pohári majstrov po tom, čo FA zakázala v minulom roku nastúpiť Chelsea. Dostali sa až do semifinále, kde ich vyradil Real Madrid. Na ceste do semifinále vyradili rekordným víťazstvom 10:0 na Maine Road belgického majstra Anderlecht. Táto výhra je doteraz najvyšším klubovým víťazstvom.

Plaketa na Old Trafford na počesť hráčov, ktorý zahynuli pri mníchovskom leteckom nešťastí.

V nasledujúcej sezóne postihla klub tragédia, keď po medzipristátí na dotankovanie v Mníchove, havarovalo lietadlo, ktoré viezlo tím zo zápasu Európskeho pohára majstrov v Belehrade. Pri mníchovskej leteckej katastrofe 6. februára 1958, prišli o život ôsmi hráči – Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Liam Whelan. Okrem hráčov zahynulo ďalších 15 ľudí, z toho kluboví zamestnanci Walter Crickmer, Bert Whalley a Tom Curry. Piloti sa najprv pokúsili dvakrát neúspešne vzlietnuť. Potom prišiel tretí pokus s fatálnymi následkami. Nehodu zapríčinila kašovitá vrstva snehu na konci dráhy, ktorá spomalila lietadlo na rýchlosť, s ktorej nebolo možné vzlietnuť. Lietadlo sa skĺzlo na konci dráhy a cez plot narazilo do neobývaného domu. Brankár United Harry Gregg nestratil po havárii duchaprítomnosť, a aj napriek strachu z možnej explózii lietadla, vytiahol z trosiek dvojicu Bobby Charlton a Dennis Viollet. Sedem hráčov United zahynulo priamo v lietadle, zatiaľ čo Duncan Edwards zomrel o 14 dní neskôr v nemocnici. Pravé krídlo Johnny Berry prežil nehodu, no kvôli zraneniam ktoré pri nej utrpel musel predčasne ukončiť hráčsku kariéru. Matt Busby, ktorému nedávali mníchovskí doktori veľkú nádej na prežitie a dokonca dostal od kňaza dvakrát Sviatosť pomazania chorých, sa vyliečil a po dvoch mesiacoch opustil nemocnicu.

Chýry dokonca hovorili, že United sa odhlásia zo všetkých súťaži. No do doby, kedy sa vylieči Matt Busby, prebral manažérsku pozíciu Jimmy Murphy a klub tak mohol v provizórnych podmienkach pokračovať ďalej. Napriek nehode znova dosiahli finále FA Cupu v ktorom prehrali s Boltonom Wanderers. Na konci sezóny navrhla UEFA, aby sa budúceho ročníka Európskeho pohára zúčastnil okrem majstra Wolverhamptonu aj Manchester United ako poctu pre obete, no FA to zamietla. V nasledujúcej sezóne sa United dotiahli na Wolverhampton a skončili na druhom mieste.

Busby na začiatku 60. rokov prebudoval mužstvo, keď podpísal hráčov ako Denis Law alebo Pat Crerand ktorý tvorili novú generáciu jeho mladíkov. Azda najlepším z jeho novej skupiny hráčov bol mladík z Belfastu George Best. Best vynikal svojou prirodzenou atletickosťou, no azda najlepším aspektom jeho hry bola jeho perfektná kontrola lopty. Jeho rýchle nohy mu dovoľovali prejsť takmer cez každého súperovho obrancu a to aj napriek jeho nižšiemu vzrastu. Tím vyhral v roku 1963 FA Cup, aj keď v Prvej divízii skončil na 19. mieste. Triumf v FA Cupe posilnil hráčov, ktorý pomohli klubu najprv k druhému miestu tabuľky v sezóne 1963/64 a potom k titulom v rokoch 1965 a 1967. United v roku 1968 vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazili Eusébiovu Benficu 4:1. United sa tak stal prvým anglickým klubom, ktorý získal túto trofej. Toto mužstvo Manchestru sa stalo pamätným aj vďaka tomu, že v jeho jadre hrali traja držitelia ceny pre Európskeho hráča roku. Túto cenu získali Bobby Charlton, Denis Law a George Best. Matt Busby rezignoval na svoju funkciu v roku 1969. Nahradil ho tréner rezervy a bývalý hráč United Wilf McGuinness.

1969 – 1986

V sezóne 1969/70 bojoval tím pod vedením Wilfa McGuinnessa a nakoniec skončil na neuspokojivom ôsmom mieste. Po zlom štarte do sezóny 1970/71 bol McGuinness preradený späť na pozíciu trénera rezervy. Busby sa vrátil naspäť do klubu, aj keď len na šesť mesiacov. Výsledky sa pod jeho vedením zlepšili, no v lete 1971 opustil Busby klub definitívne. Medzitým Manchester stratil hviezdnych hráčov ako Nobby Stiles a Pat Crerand.

United boli ústne dohodnutý z manažérom Jock Steinom, ktorý vyhral s Celticom Európsky pohár majstrov. Stein však na poslednú chvíľu vycúval a nástupcom Busbyho sa tak stal Frank O’Farrell. Podobne ako McGuinness vydržal O´Farrell v klube menej ako 18 mesiacov. Jediným rozdielom medzi nimi bolo, že O’Farrell reagoval na slabé výkony mužstva nákupom talentovaného Martina Buchana z Aberdeenu za 125 000 libier. Na konci roku 1972 sa stal manažérom Tommy Docherty. Docherty v sezóne zachránil United od zostupu, no v ďalšej sezóne 1974 už United zostúpili a zlaté trio Best, Law a Charlton opustilo klub. Dennis Law odišiel v lete 1973 do Manchestru City a strelil gól ktorý poslal United do Druhej divízie. Zdvorilo však odmietol zo spoluhráčmi oslavovať gól. Hráči ako Lou Macari, Stewart Houston a Brian Greenhoff prišli do klubu aby nahradili trio Best, Law a Charlton, no nikdy nedosiahli to, čo hviezdne trio.

Tím vybojoval postup hneď na prvý pokus. Pomohol mu mladý Steve Coppell, ktorý zažil debut v drese United ku koncu sezóny, keď prišiel z klubu Tranmare Rovers. V roku 1976 sa klub dostal do finále FA Cupu kde podľahol Southamptonu. V roku 1977 sa dostali do finále opäť a porazili Liverpool 2:1. Aj napriek týmto úspechom a obľube u fanúšikov bol Docherty krátko po finále prepustený po tom, čo sa prevalila jeho aféra s manželkou fyzioterapeuta.

V lete 1977 nahradil Dochertyho Dave Sexton, pod ktorým začal tím hrať príliš defenzívnu taktiku. Tento štýl sa nepáčil fanúšikom, ktorý mali radi ofenzívny futbal preferovaný Dochertym a Busbym. Sexton priviedol hráčov ako Joe Jordan, Gordon McQueen, Gary Bailey a Ray Wilkins. Jeho defenzívny štýl však nepriniesol úspechy, keď sa United len raz dostali v tabuľke na druhé miesto a dosiahli jedno finále FA Cupu v ktorom prehrali s Arsenalom. Kvôli týmto neúspechom bol Sexton vyhodený v roku 1981 aj napriek tomu, že vyhral 7 posledných zápasov v rade.

Nahradil ho skvelý Ron Atkinson. Atkinson ihneď zlomil britský prestupový rekord, keď priviedol Bryana Robsona z WBA. Robson bol považovaný za najlepšieho záložníka Manchestru od čias Duncana Edwardsa. Atkinson ďalej priviedol hráčov ako Jesper Olsen, Paul McGrath a Gordon Strachan, ktorý hrali po boku mladíkov ako Norman Whiteside a Mark Hughes. United vyhrali za tri roky dvakrát FA Cup a to v rokoch 1983 a 1985 a boli veľkým favoritom na zisk titulu v sezóne 1985/86, keď vyhrali prvých 10 zápasov a v októbri mali na svojich prenasledovateľov 10 bodový náskok. Potom však rapídne poklesla forma a Manchester ukončil sezónu až na štvrtom mieste. Slabá forma pokračovala aj v ďalšej sezóne a po tom, čo sa United nachádzali v novembri 1986 na hranici zostupu, bol Atkinson prepustený.

Éra Alexa Fergusona pred treble (1986 – 1998)

Alex Ferguson sa stal manažérom Manchestru United v novembri 1986.

Ferguson pricestoval z Aberdeenu aby nahradil Atkinsona ešte v ten deň, čo bol Atkinson prepustený. So sebou si priviedol svojho asistenta Archieho Knoxa. Aj napriek prehre 2:0 v prvom zápase 8. novembra 1986 proti Oxfordu, dokázal Ferguson ukončiť sezónu na 11. mieste. 2. miesto v sezóne 1987/88 s útočníkom Brianom McClairom, ktorý sa stal prvým útočníkom od čias Georga Besta, ktorý strelil viac ako 20 gólov sezóne, dalo fanúšikom kúsok nádeje na lepšie časy. Tá však opäť vyprchala po 11. mieste v nasledujúcej sezóne.

Mnoho Fergusonových posíl nespĺňalo očakávania fanúšikov a Ferguson bol začiatkom roka 1990 údajne na pokraji vyhodenia v prípade prehry v 3. kole FA Cupu s Nottinghamom Forest. Gól Marka Robinsa s 56. minúty znamenal výhru United, a naštartoval púť Manchestru do finále vo Wembley, kde United porazili po remíze 3:3 Crystal Palace v opakovanom zápase 1:0. V nasledujúcej sezóne sa Manchester prebojoval do finále Ligového pohára v ktorom podľahol Sheffieldu Wednesday, pod vedením bývalého manažéra Rona Atkinsona 1:0. Okrem toho vyhral prvýkrát v klubovej histórii Pohár víťazov pohárov keď vo finále v Rotterdame porazil Barcelonu 2:1. Víťazstvo v PVP poskytlo United možnosť hrať o Európsky superpohár v ktorom porazili na Old Trafford víťaza Európskeho pohára majstrov Crvenu Zvezdu Belehrad 1:0. Tento súboj sa mal odohrať na odvety, no kvôli politickým nepokojom v Juhoslávii rozhodla UEFA, že sa odohrá len jeden zápas na Old Trafford. V roku 1992 nasledovalo druhé finále v Ligovom pohári v rade. United porazili na Wembley Nottingham Forest 1:0.

Udalosti okolo klubu mimo ihriska na prelome desaťročia smerovali k pokusu prezidenta klubu Martina Edwardsa, predať klub magnátovi Michaelovi Knightonovi. Dohoda na sume 20 miliónov libier bola odsúhlasená. Knighton dokonca prišiel na trávnik Old Traffordu v klubových farbách a po niekoľkých trikoch poslal loptu do brány pred Stretford End. Michael Knighton dostal prístup do finančných záznamov klubu, no skôr než sa celý obchod stihol zrealizovať, musel byť zrušený kvôli jeho finančným problémom. Ale kvôli jeho vedomostiam o financiách klubu, dostal výmenou za mlčanie, miesto v jeho štruktúrach. V roku 1991 klub potreboval vďaka Taylorovej správe peniaze na úpravu štadióna a preto vstúpil na Londýnsku burzu s cenou 47 miliónov libier, vďaka čomu sa dostali financie klubu pod dohľad verejnosti. Martin Edwards zostal vo svojej funkcii, no klub mal verejných vlastníkov.

V lete roku 1991 prišiel na Old Trafford dánsky brankár Peter Schmeichel, ktorý vychytal v sezóne 1991/92 17 čistých kont a pomohol tak klubu k druhému miestu v tabuľke za Leedsom v strede s fantastickým Francúzom Ericom Cantonom. Ferguson uznal, že Manchester potrebuje útočníka, a tak sa niekoľkokrát neúspešne pokúšal získať Davida Hirsta zo Sheffieldu Wednesday. Potom u prezidenta Martina Edwardsa zazvonil manažér Leedsu Howard Wilkinson, aby sa opýtal na dostupnosť Denisa Irwina, a konverzácia sa rýchlo zvrtla na Cantonu. Na prekvapenie Edwardsa aj Fergusona sa obidve kluby dohodli na odstupnom 1,2 milióna libier za tohto charizmatického Francúza. Cantonov príchod bol zlomovým bodom v ceste United za prvým titulom od roku 1967. Po príchode Roya Keana z Nottinghamu Forest v júli roku 1993, získali United druhý titul v rade, prvýkrát od roku 1957, a takisto vyhrali FA Cup, čo znamenalo prvý double v histórii klubu. V tom istom roku sa klub ponoril do smútku, keď 20. januára 1994 zomrel bývalý manažér Matt Busby.

Sezóna 1994/95 bola prvou sezónou bez trofeje od sezóny 1988/89, aj keď bojovali o titul do posledného kola a dostali sa až do finále FA Cupu, kde však podľahli Evertonu. Z Newcastlu prišiel Andy Cole za Keitha Gillespieho a 6 miliónov libier, čo znamenalo v tej dobe nový britský prestupový rekord. Ale zápas po Andyho debute, dostal Cantona 8 mesačný dištanc za to, že zaútočil pri odchode z ihriska na fanúšika Crystal Palace, ktorý ho rasovo urážal. Cantonova suspendácia bola označovaná ako dôvod, prečo Manchester nevyhral tretí titul v rade. Po neúspechu v sezóne Ferguson predal hráčov ako Paul Ince, Andrei Kanchelskis a Mark Hughes a nahradil ich vlastnými odchovancami z akadémie ako David Beckham, Gary Neville, Phil Neville a Paul Scholes. Po prehre v úvodnom zápase sezóny 1995/96 s Aston Villou 1:3, prehlásil televízny komentátor Alan Hansen legendárnu hlášku “nikdy nevyhráte nič s týmito deťmi.” Nový hráči sa rýchlo stali reprezentantmi Anglicka a po návrate Cantonu v októbri 1995, sa Manchester stal prvým klubom ktorý vyhral double dvakrát.

V júli 1996 odišiel kapitán Steve Bruce do Birminghamu City a Alex Ferguson vymenoval novým kapitánom Erica Cantonu. Cantona doviedol klub v sezóne 1996/97 k štvrtému titulu za 5 rokov a po skončení sezóny ukončil kariéru vo veku len 30 rokov. Na jeho miesto bol kúpený Teddy Sheringham a jeho legendárnu sedmičku na drese zdedil David Beckham. Sezónu 1997/98 začal Manchester dobre, no prehral 5 zápasov okolo Vianoc a nakoniec skončil na druhom mieste iba bod za Arsenalom. Po dlhom období bez trofeje to bol veľký návrat Arsenalu medzi anglickú elitu.

Treble (1998 – 99)

Trofeje zo slávneho Treble – Premier League, Liga majstrov a FA Cup (zľava doprava)

Sezóna 1998/99 bola pre Manchester najúspešnejšou v anglickej klubovej futbalovej histórii, keď ako jediný anglický klub dokázali vyhrať Treble – Premier League, FA Cup a Ligu majstrov v jednej sezóne. Po napínavej sezóne vyhral Manchester titul až v poslednom kole keď porazil Tottenham 2:1 a aj napriek výhre Arsenalu 1:0 nad Aston Villou sa mohol radovať z titulu. Výhra v Premier League bola prvou časťou Treble a podľa Alexa Fergusona aj najťažšou. Vo finále FA Cupu narazil Manchester na Newcastle a porazil ho 2:0 po góloch Sheringhama a Scholesa. Vo finále Ligy majstrov porazili Bayern Mníchov v zápase, ktorý je označovaný za jeden z najlepších comebackov v histórii. Manchester prehrával 0:1 a no v nastavenom čase po góloch Sheringhama a Solskjaera otočili výsledok a v deň, kedy by mal Sir Matt Busby 90 rokov, získali trofej a treble. Úspešný rok zakončili výhrou v zápase o Interkontinentálny pohár v Tokiu proti Palmeirasu 1:0.

Po treble (1999 – 2013)

Manchester vyhral ligu v rokoch 2000 aj 2001, no novinári považovali tieto sezóny za zlyhania, pretože sa klubu nepodarilo znovu vyhrať Ligu majstrov. V roku 2000 sa stal Manchester jedným zo zakladajúcich členov zoskupenia G-14 zoskupujúceho najbohatšie európsky kluby. Klub sa tiež v sezóne 1999/2000 nezúčastnil FA Cupu, pretože sa zúčastnil Majstrovstiev sveta klubov v Brazílii na nátlak FA, UEFA a Anglickej kandidatúry na MS 2006. Ferguson prijal viac defenzívnu taktiku, ktorá však nepriniesla úspech a Manchester skončil v sezóne 2001/02 na treťom mieste v Premier League. V nasledujúcej sezóne 2002/03 znovu získali titul. Sezónu začali dobre, no ich forma klesla po tom, čo dostal Rio Ferdinand kontroverzný 8 mesačný dištanc za zmeškané dopingové testy. V roku 2004 vyhrali FA Cup keď vyradili v semifinále Arsenal a vo finále porazili Millwall.

Sezóna 2004/05 sa niesla v znamení streleckej mizérie po tom, čo sa zranil strelec Ruud van Nistelrooy. United zakončili sezónu bez zisku trofeje na treťom mieste v tabuľke. V FA Cupe prehrali vo finále s Arsenalom po remíze 0:0 na penalty 4:5. Mimo ihriska sa stalo témou číslo 1 prevzatie Manchestru americkým podnikateľom Malcolmom Glazerom 12. mája 2005. Ten získal kontrolu nad klubom cez svoju spoločnosť Red Football Ltd. za sumu približne 800 miliónov libier. 16. mája zvýšil svoj podiel na 75% potrebných na stiahnutie klubu z burzy a oznámil svoj úmysel prebrať 100% podiel do 20 dní. 8. júna vymenoval svojich synov za nevýkonných členov správnej rady klubu.

Manchester mal slabý štart do sezóny 2005 – 06 po tom, čo odišiel záložník Roy Keane do Celticu za kritiku svojich spoluhráčov. Manchester tiež po prehre s Benficou nepostúpil prvýkrát v novom storočí do vyraďovacej fázy Ligy majstrov. Sezóna bola tiež poznačená zraneniami kľúčových hráčov ako Gabriel Heinze, Alan Smith, Ryan Giggs a Paul Scholes. Nakoniec však zabránili tomu, aby zakončili ďalšiu sezónu za sebou bez trofeje, keď vyhrali po 17 rokoch Ligový pohár. Vo finále porazili nováčika z Wiganu 4:0. V poslednom kole po výhre 4:0 nad Charltonom si tiež zabezpečili druhé miesto v tabuľke a automatickú kvalifikáciu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Na konci sezóny prestúpil do Realu Madrid kľúčový útočník Ruud van Nistelrooy po sporoch s Alexom Fergusonom.

V júli 2006 oznámil klub uzavretie pôžičky v celkovej sume 660 miliónov libier. Ročná splátka sa mala pohybovať vo výške 62 miliónov. Výsledkom toho bol plán na 30% zníženie ročných výdavkov. V sezóne 2006/07 začali hrať United opäť útočný štýl ako v 90. rokoch. V januári 2007 prišiel na dvoj mesačné hosťovanie z Helsingborgu švédsky útočník Henrik Larsson a zohral dôležitú úlohu v postupe do semifinále Ligy majstrov, v ktorom Manchester vypadol s AC Miláno po celkovom skóre 3:5. 6. mája 2007, štyri roky po poslednom titule, zaknihoval Manchester po remíze Chelsea s Arsenalom svoj deviaty titul za posledných 15 rokov. Nakoniec z toho nebolo štvrté double, keď Manchester prehral s Chelsea vo finále FA Cupu na novom Wembley 0:1 po predĺžení. Bolo to prvé finále FA Cupu na tomto štadióne.

Ryan Giggs je najoceňovanejším hráčom v anglickom futbale.

V sezóne 2007/08 získal Manchester európske double aj napriek zlému štartu do sezóny, keď sa po troch kolách nachádzal na 17. mieste. 11. mája 2008 však Manchester získal po výhre nad Wiganom titul o 2 body pred rivalom z Chelsea, ktorý len remizoval s Boltonom. Manchester sa tiež dostal do svojho tretieho európskeho finále, keď na ceste doň vyradil kluby ako AS Rím či FC Barcelona. V moskovskom finále 21. mája 2008 porazil Chelsea v penaltovom rozstrele 6:5, keď zápas predtým skončil v riadnom hracom čase aj predĺžení 1:1. Týmto víťazstvom získali svoj tretí európsky titul a utvorili tak rekord v počte neprehraných finále. Zhodou okolností v tejto sezóne uplynulo presne 100 rokov od zisku prvého titulu, 50 rokov od Mníchovskej leteckej katastrofy a 40 rokov od zisku prvého titulu v Európskom pohári majstrov. Vo finále tiež nastúpil Ryan Giggs k svojmu 759. zápasu v drese United a prekonal tak rekord Bobbyho Charltona.

Ešte pred štartom sezóny 2008/09 vyhral Manchester Community Shield, keď porazil vo finále víťaza FA Cupu Portsmouth 3:1 na pokutové kopy po remíze v riadnom hracom čase 0:0. 21. decembra pridal Manchester ďalšiu trofej do svojej zbierky, keď vyhral Majstrovstvá sveta klubov 2008 v Japonsku. Vo finále porazil ekvádorsky klub LDU Quito 1:0 po góle Wayna Rooneyho. O 2 mesiace neskôr pridali ďalšiu trofej, keď vo finále Ligového pohára porazili Tottenham 4:1 na pokutové kopy. 16. mája zaknihovali svoj 11. titul v Premier League a 18. titul celkovo, keď remizovali 0:0 s Arsenalom. 27. mája 2009 však prehrali v Rímskom finále Ligy majstrov nad Barcelonou 0:2 keď sa do streleckej listiny zapísali Samuel Eto’o a Lionel Messi. Toto finále bolo posledným v drese United pre Carlosa Téveza, ktorému skončilo 30. júna hosťovanie a pre Cristiana Ronalda, ktorý po sezóne prestúpil za 80. miliónov libier do Realu Madrid. Táto čiastka sa stala novým prestupovým rekordom. United nahradilo odchádzajúcich hráčov novými posilami ako Michael Owen, ktorý prišiel zadarmo, Antonio Valencia za 17 miliónov z Wiganu a Gabriel Obertan za 3 milióny z Bordeaux.

Sezóna 2009/10 začala pre Manchester dobre aj napriek prehre 0:1 proti Burnley na Turf Moor. Potom nasledovala séria výhier, vrátane toho v mestskom derby 4:3 keď strelil víťazný gól Michael Owen až v 96. minúte. Ale zlý výkon proti Liverpoolu na Anfield Road rezultoval do prehry 0:2. 3. novembra 2009 si Manchester zabezpečil postup zo skupiny v Lige majstrov po remíze 3:3 v Moskve proti miestnemu CSKA. Víťazstvo v skupine si zabezpečil po výhre 3:1 s Wolfsburgom, v zápase v ktorom strelil Michael Owen hetrik. 3. januára 2010 zažil Old Trafford šokujúcu prehru v 3. kole FA Cupu nad rivalom z Leedsu 0:1. Bola to vôbec prvá prehra Alexa Fergusona v 3. kole FA Cupe od nástupu na lavičku Manchestru a jeho prvé vyradenie z tohto pohára klubom z nižšej súťaže. Manchester otočil prehru 1:2 z prvého semifinále Ligového pohára proti Manchestru City a na Old Trafforde vyhral v odvete 3:1 po góle Wayna Rooneyho z nadstaveného času. Toto víťazstvo bolo mnohými považované za symbolické, pretože Manchester City sa snaží dosiahnuť úspechov United. Fanúšikovia boli obzvlášť radi, pretože manažér City Roberto Mancini sľúbil, že po dlhých rokoch bez trofeje so svojím mužstvom nejakú získa. Manchester United porazil vo finále Ligového pohára vo Wembley Aston Villu 2:1 a prvýkrát v klubovej histórii obhájil pohár. Manchester sa vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov stretol s talianskym klubom AC Miláno. V prvom zápase na San Sire vyhrali United 3:2 vďaka dvom gólom Wayna Rooneyho. V odvete rozdrvil Manchester talianskeho súpera 4:0. Rooney dal opäť 2 góly. V celkovom súčte postúpili do semifinále zo skóre 7:2. Tento zápas tiež priniesol návrat Davida Beckhama na Old Trafford. Bývalý hráč United zažil skvelé privítanie od domácich fanúšikov a po skvelej strele takmer skóroval.

United dosiahli v rokoch 2010–11 rekordný 19. ligový titul a prvenstvo si zabezpečili remízou 1:1 proti Blackburnu Rovers 14. mája 2011.[2] Toto číslo sa v sezóne 2012–13 rozšírilo na 20 ligových titulov a keď si titul zabezpečili domácim víťazstvom 3:0 proti Aston Ville 22. apríla 2013.[3][4]

2013 – súčasnosť

8. mája 2013 Ferguson oznámil, že na konci futbalovej sezóny končí vo funkcii manažéra, v klube však zostane ako riaditeľ a veľvyslanec klubu.[5] Klub na druhý deň oznámil, že ho od 1. júla nahradí manažér Evertonu David Moyes, ktorý podpísal šesťročný kontrakt.[6] Ryan Giggs prevzal funkciu dočasného hráča a manažéra o 10 mesiacov neskôr, 22. apríla 2014, keď bol Moyes po zlej sezóne vyhodený. V nej klub nedokázal obhájiť titul v Premier League a prvýkrát sa nekvalifikoval v Lige majstrov. od 1995–96.[7] Taktiež sa nedokázali kvalifikovať do Európskej ligy, čo znamená, že to bolo prvýkrát, čo sa Manchester United nekvalifikoval na európsku súťaž od roku 1990.[8] 19. mája 2014 sa potvrdilo, že Louis van Gaal nahradí Moyesa na pozícii manažéra Manchestru United na základe trojročnej dohody, pričom Giggs bude jeho asistent.

Aj keď sa Van Gaalovi v prvej sezóne podarilo opäť kvalifikovať United do Ligy majstrov prostredníctvom štvrtého miesta v Premier League, v jeho druhej sezóne vypadol United z rovnakého turnaja v skupinovej fáze. United tiež zaostávali v pretekoch o titul už tretiu sezónu po sebe keď skončili na piatom mieste, a to aj napriek niekoľkým nákladným príchodov počas pôsobenia Van Gaala; v tej istej sezóne však Manchester United vyhral po 12.krát FA Cup, čo bola ich prvá trofej od roku 2013.[9] Napriek tomuto víťazstvu bol Van Gaal odvolaný z funkcie manažéra len o dva dni neskôr[10], pričom namiesto neho bol 27. mája menovaný José Mourinho, ktorý podpísal trojročnú zmluvu.[11] V tej sezóne skončil United na šiestom mieste, po piatykrát vyhral pohár EFL a po prvýkrát Európsku ligu, rovnako ako FA Community Shield rekordne v Mourinhovom prvom súťažnom zápase.[12] Aj napriek tomu, že United neskončili medzi najlepšími štyrmi, kvalifikovali sa do Ligy majstrov víťazstvom v Európskej lige. Wayne Rooney strelil svoj 250. gól v tíme United a prekonal tak sira Bobbyho Charltona. Na konci sezóny z klubu odišiel a vrátil sa do Evertonu. V nasledujúcej sezóne skončil United na druhom mieste v lige - išlo o ich najvyššie umiestnenie od roku 2013, za víťazným Manchester City však zaostával o 19 bodov. Mourinho taktiež klub doviedol do 19. finále FA Cupu, podľahol však Chelsea 1:0. 18. decembra 2018.[13] Nasledujúci deň bol bývalý útočník United Ole Gunnar Solskjær vymenovaný za dočasného manažéra do konca sezóny.[14] 28. marca 2019 bol so Solskjærom podpísaný trojročný kontrakt. Zásluhu na tom má šnúra 14 víťazstiev z jeho 19 zápasov, vrátane vyradenia Paríža Saint-Germain z Ligy majstrov.[15] Počas svojej prvej plnej sezóny, v ktorej pôsobil, pomohol klubu skončiť na treťom mieste v Premier League a rovnako sa dostal do semifinále EFL Cupu, FA Cupu a Európskej ligy.[16]

V sezóne 2019/20 skončili červený diabli so 66 bodmi na treťom mieste Premier League. Táto sezóna bola poznačená pandémiou Covid-19, keď liga musela byť na niekoľko týždňov prerušená. Sezónu 2020/21 poznačila okrem pokračujúcej pandémie aj nie najlepší vstup United do nej. V treťom zápase utrpeli zdrvujúcu prehru 6:1 na domácom štadióne od Tottenhamu[17] a po prvých šiestich zápasoch sa nachádzali v dolnej polovici tabuľky. Svoju formu zlepšil až v decembri 2020, keď v domácej súťaži zo šiestich zápasov 4 krát vyhrali a 2 krát zremizovali.

Klubový znak a farby

Už ako Newton Heath hral klub v rôznych farebných kombináciách. Najčastejšie to boli dresy so žlto-zelenými polovicami ktoré nosili v rokoch 1878 – 1892 a potom znovu v rokoch 1894 – 1896. Takéto dresy nosili aj hráči United ako vonkajšie na začiatku 90. rokov. Ďalšie dresy Newton Heath obsahovali bielo-červené štvrtiny v rokoch 1892 – 1894 a kompletne biele dresy nosili v rokoch 1896 – 1902. Obidve tieto kombinácie nosili spolu s modrými trenírkami. V roku 1902 sa spolu s názvom klubu zmenili aj klubové farby. Manchester začal hrávať v červených dresoch s bielymi trenírkami a čiernymi štulpňami. Najpamätnejšou výnimkou boli dresy vo finále FA Cupu v roku 1909 proti Bristolu City, keď hral Manchester v bielych dresoch s červeným písmenom “V“ na hrudi. Tento dizajn znovu používali v 20. rokoch pred tým, než opäť prešli na červené dresy. Pre sezónu 2009/10 predstavil Manchester podobné dresy k 100. výročiu Old Traffordu.

Na zápasy vonku sú najčastejšie používanou kombináciou biele dresy s čiernymi trenírkami a bielymi štulpňami. Okrem toho sa používali aj rôzne iné farby vrátane modro-bielych pruhovaných dresov v rokoch 1903 – 16, celých čiernych v rokoch 1994, 2003 a 2007 alebo tmavo modrých z tenkými striebornými horizontálnymi pruhmi v roku 2000. Jedny z najslávnejších, ale krátko využívaných boli kompletne sivé dresy zo sezóny 1995/96, od ktorých sa upustilo už v prvom zápase v ktorom boli nasadené. Počas prestávky v zápase so Southamptonom prehrával Manchester 0:3 a hráči si vymenili dresy za bielo-modrú tretiu sériu. Manchester napokon prehral 1:3. Podľa hráčov nebola sivá farba dostatočne viditeľná, čo viedlo k zlému výsledku. Ďalšou slávnou sériou dresov pre vonkajšie zápasy boli obojstranné dresy. Na jednej strane biele s čiernymi rukávmi a zlatou úpravou, na druhej strane zlaté s čiernou úpravou. Tieto dresy boli posledné od spoločnosti Umbro pred prechodom k firme Nike a pripomínali 100. výročie zmeny názvu klubu.

Tretia séria dresov je tradične celá modrá na počesť dresov z víťazného finále Pohára európskych majstrov v roku 1968. Priamy odkaz na tento úspech majú dresy zo sezóny 2008/09 ktorými si klub pripomenul 40. výročie tohto triumfu. Výnimkou boli svetložlté dresy zo začiatku 70. rokov, vyššie uvedené modro-biele dresy z roku 1996, ktoré sú stále obľúbené u fanúšikov, a biele dresy s tenkými červenými horizontálnymi pruhmi z roku 2004. United tiež použil ako tretie dresy kompletne čiernu sadu v sezóne 1998/99 a tmavo modrú s červenými bokmi v roku 2001 v zápasoch proti Southamptonu a PSV Eindhoven. Tieto farby boli používané ako tréningové.

V súčasnosti sú domáce dresy červené s čiernym písmenom “V” cez celú hruď. Klubový znak je umiestnený na čiernom podklade rovnakého tvaru na ľavej strane písmena “V”. Logo značky Nike je bielej farby na pravej strane. Logo hlavného sponzora AIG je tiež biele. Ako pripomenutie stého výročia otvorenia štadióna Old Trafford je na strane švu umiestnený štítok z nápisom "The Theatre of Dreams Since 1910". Domáce dresy nosia hráči v kombinácii s bielymi trenírkami na bokoch s červenými pruhmi a čiernymi štulpňami s červeným “V” na lýtkach. Dresy na zápasy vonku majú rovnaký dizajn len inú farebnú kombináciu. Dresy sú čierne s modrým “V” na hrudi a klubové logo je na modrom podklade. Ako na domácom drese tak aj tu sú obidve logá sponzorov biele. Trenírky sú čierne s modrými pruhmi po bokoch a štulpne tiež čierne s modrým “V” na lýtkach. Vonkajší súbor zo sezóny 2008/09 pozostávajúci z bielych dresov s modrými pruhmi na bokoch a modrým golierom s červenou obrubou je v sezóne 2009/10 používaný ako tretí súbor. S modrými trenírkami a bielymi štulpňami má tretí súbor modré logá sponzorov a nápis MUFC na zadnej strane goliera. Klubový znak na bielom podklade je umiestnený na ľavej strane hrudníka.

Klubové logo bolo zmenené pri niekoľkých príležitostiach, no základný tvar ostal stále podobný. Znak je odvodený od erbu mesta Manchester. Diabol v znaku je odvodený od prezývky klubu “Červení diabli”, ktorá vznikla v 60. rokoch po tom, čo počul Matt Busby o rugbyovom mužstve zo susedstva, ktoré tiež hralo v červenom. Koncom 60. rokov sa diabol stal súčasťou klubových spravodajov a šálov predtým, než sa nadobro dostal v roku 1970 do klubového loga. V logu drží diabol trojzubec. V roku 1998 bolo logo opäť pozmenené, keď z neho zmizlo slovné spojenie Football Club.

Kluboví kapitáni

Roky Meno Poznámky
1878 – 1882 Neznámy
1882 E. Thomas Prvý známy klubový kapitán
1882 – 1883 Neznámy
c. 1883 – 1887 Anglicko Sam Black
c. 1887 – 1890 Wales Jack Powell
1890 – 1892 Neznámy
1892 – 1893 Škótsko Joe Cassidy
1893 – 1894 Neznámy
c. 1894 Škótsko James McNaught
1894 – 1896 Neznámy
c. 1896 – 1903 Anglicko Harry Stafford Prvý kapitán Manchestru United
1903 – 1904 Neznámy
c. 1904 – 1905 Škótsko Jack Peddie
c. 1905 – 1912 Anglicko Charlie Roberts
1912 – 1913 Anglicko George Stacey
1913 Anglicko Dick Duckworth
1914 Anglicko George Hunter
1914 – 1915 Anglicko Patrick O'Connell
1915 – 1919 Žiadny 1. svetová vojna
1919 – 1922 Neznámy
c. 1922 – 1928 Anglicko Frank Barson
c. 1928 – 1931 Anglicko Jack Wilson
1931 – 1932 Škótsko George McLachlan
1932 Anglicko Louis Page
1932 – 1935 Neznámy
c. 1935 – 1939 Škótsko James Brown
1939 – 1945 Žiadny 2. svetová vojna
1945 – 1953 Írsko Johnny Carey Prvý povojnový a prvý nebritský kapitán
1953 – 1954 Anglicko Stan Pearson
1954 – 1955 Anglicko Allenby Chilton
1955 – 1958 Anglicko Roger Byrne Zomrel v roku 1958 pri Mníchovskej leteckej katastrofe
1958 – 1959 Anglicko Bill Foulkes
1959 – 1960 Anglicko Dennis Viollet
1960 – 1962 Anglicko Maurice Setters
1962 – 1964 Írsko Noel Cantwell
1964 – 1967 Škótsko Denis Law
1967 – 1973 Anglicko Bobby Charlton
1973 Škótsko George Graham
1973 – 1975 Škótsko Willie Morgan
1975 – 1982 Škótsko Martin Buchan
1982 Anglicko Ray Wilkins
1982 – 1994 Anglicko Bryan Robson Najdlhšie slúžiaci kapitán v histórii United
1994 – 1996 Anglicko Steve Bruce
1996 – 1997 Francúzsko Eric Cantona Prvý kapitán pochádzajúci mimo Británie a Írska
1997 – 2005 Írsko Roy Keane Najviac vyhratých trofejí v pozícii kapitána
2005 – 2010 Anglicko Gary Neville Prvý kapitán narodený v okolí Manchestru od čias Dennisa Violleta
2010 – 2014 Srbsko Nemanja Vidić
2014 – 2017 Anglicko Wayne Rooney
2017 – 2018 Anglicko Michael Carrick
2021- Harry Maquire

Hráčske rekordy

Zápasy odohrané k 9. máju 2010. Zvýraznení hráči stále hrajú za Manchester United.

Najviac zápasov

Zdroj:17
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
">
# Meno Kariéra Zápasy Góly
1 Wales Ryan Giggs 1991 – 2014 953 155
2 Anglicko Bobby Charlton 1956 – 1973 758 249
3 Anglicko Bill Foulkes 1952 – 1970 688 9
4 Anglicko Paul Scholes 1994 – 2013 632 147
5 Anglicko Gary Neville

Manchester United
Celý názovManchester United F.C.
Založený1878, ako Newton Heath LYR FC
ŠtadiónOld Trafford
Manchester
Kapacita74879
MajiteľUSA Malcolm Glazer
PredsedaUSA Joel & Avram Glazer
TrénerHolandsko Erik ten Hag
LigaFA Premier League
2022/20233. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Manchester United je anglický futbalový klub hrajúci Premier League. Je to vôbec najúspešnejší anglický futbalový klub v celej histórii. Jeho domácim štadiónom je Old Trafford v severoanglickom Manchesteri. Klub bol založený pod menom Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 a do ligy vstúpil v roku 1892. V najvyššej anglickej súťaži hráva od roku 1938 s výnimkou sezóny 1974/75. Priemerná návšteva na štadióne je aj napriek tomu najvyššia v celom Anglicku od sezóny 1964/65. Má fanúšikov po celom svete.

Manchester United je anglický majster zo sezóny 2010 – 11. Klub je jedným z najúspešnejších v histórii anglického futbalu. Od novembra 1986, keď sa stal manažérom Sir Alex Ferguson, vyhrali 23 veľkých trofejí. V roku 1968 sa stal prvým anglickým klubom ktorý vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazil Benficu 4:1. Druhý európsky titul získali v roku 1999 ako súčasť slávneho treble a tretí v roku 2008. V roku 2009 neuspeli vo finále proti Barcelone. Klub drží rekord v počte anglických titulov, keď ich vyhral 20 a takisto rekord v počte víťazstiev v FA Cupe, ktorý vyhral celkovo 12-krát.

Od 90. rokov je Manchester jedným z najbohatších klubov na svete a klubom s najvyššími tržbami. V súčasnosti je najbohatším klubom a klubom s najvyššou hodnotou v rámci všetkých športov na svete s odhadovanou hodnotu 1,87 miliardy eur ku aprílu 2009. Manchester bol zakladajúcim členom už neexistujúcej organizácie G-14, ktorá zoskupovala najbohatšie kluby v Európe a v súčasnosti ju nahradila Európska asociácia klubov.

Sir Alex Ferguson sa stal manažérom United 6. novembra 1986 keď opustil Aberdeen a na lavičke Manchestru nahradil odchádzajúceho Rona Atkinsona. Alex Ferguson dostal od roku 1986 do mája 2013, 38 vyznamenaní, kedy oznámil ukončenie svojej kariéry. Nahradil ho Škót David Moyes. Ten na poste trénera zotrval do 22. apríla 2014, kedy s ním bola ukončená spolupráca a v máji 2014 ho nahradil Louis Van Gaal. Ale ani ten vo funkcii manažéra dlho nevydržal, keď ho už po 2 sezónach vo funkcii nahradil 27. mája 2016 ambiciózny bývalý tréner konkurenčnej Chelsea Londýn José Mourinho.

Po dlhodobo neuspokojivých herných prejavoch a prehre 3:1 s rivalom z Liverpoolu bol 19. decembra 2018 José Mourinho nahradený na pozícii manažéra bývalým hráčom Manchestru Olem Gunnarom Solskjaerom do konca prebiehajúcej sezóny 2018/2019.[1]

Aktuálna súpiska

História

Prvé roky (1878 – 1945)

Klub vznikol ako Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 ako tím pracovníkov Lancashierských a Yorkshirských dráh v depe Newton Heath. Dresy mali zeleno-žlté polovice. Hrávali na malom schátralom ihrisku na North Road. Po 15-tich rokoch sa v roku 1893 presťahovali na Bank Street vo vedľajšom meste Clayton. Klub vstúpil v predchádzajúcej sezóne do ligy. Klub začal prerušovať spojenia so železničným depom a tak vznikla nová spoločnosť s klubovým sekretárom. S názvu zmizlo spojenie LYR a klub sa tak premenoval na Newton Heath F.C. . Na začiatku roku 1902 bol klub na hranici bankrotu s dlhom 2 670 libier, čo by v roku 2010 predstavovalo sumu asi 210 000 libier. Klubové financie boli postihnuté nízkou návštevnosťou a ťažkou ranou v podobe prehratého súdu, ktorý spustil reportér Birminghamského denníka, keď po prehre 4:1 s WBA napísal: “Toto nebol futbal, toto bola obyčajná brutalita a keď toto bola taktika Newton Heath ako vyhrávať zápasy, tak by sa tým mala čo najskôr začať zaoberať Futbalová asociácia.” Sudca ktorý mal prípad na starosti ocenil Newton Heath pokutou a nariadil, aby si každá strana zaplatila vlastné výdavky.

Na stretnutí veriteľov, začiatkom roka 1902, oznámil sekretár klubu James West, že klub potrebuje na záchranu 2 000 libier. Kapitán klubu Harry Stafford neskôr oznámil, že má zmluvu so štyrmi miestnymi podnikateľmi. Každý z nich bol pripravený investovať 500 libier na chod klubu. Vedenie súhlasilo s ich podmienkami a prijalo ponuku. Jedným s podnikateľov bol J. H. Davies, generálny riaditeľ Manchesterského pivovaru. Legenda hovorí, že Stafford ukazoval svojho bernardína na zbierke pre klub a Davies sa ponúkol že ho od neho kúpi. Stafford odmietol, ale prehovoril Daviesa aby investoval do klubu a stal sa jeho prezidentom. Rozhodlo sa o tom na jednom zo stretnutí vedenia klubu. Rozhodlo sa tiež o zmene názvu klubu, aby mohol začať ďalšiu etapu s čistým štítom. Manchester Central a Manchester Celtic boli jedny z navrhovaný názvov, pokiaľ Louis Rocca, mladý imigrant z Talianska, povedal: “Páni, prečo by sme sa nemohli volať Manchester United?” Meno ostalo, a tak 26. apríla 1902 oficiálne vznikol klub Manchester United. Davies tiež rozhodol, že by bolo vhodné zmeniť klubové farby z bielej a námorníckej modrej na červenú, bielu a čiernu.

Ernest Mangnall bol menovaný ako sekretár klubu potom, čo 28. septembra 1903 rezignoval James West. Mangnall bol poverený cieľom dostať klub do Prvej divízie. Na prvý pokus mu postup unikol len o vlások, keď United skončili v sezóne 1903/04 na treťom mieste. Mangnall sa rozhodol, že je potrebné do klubu priviesť nejaké nové tváre a podpísal hráčov ako Harry Moger do brány, Dick Duckworth na krídlo a Jack Picken do útoku. No bol to iný nový krídelník, Charlie Roberts, ktorý mal najväčší dopad na budúce dianie v klube. Roberts prišiel do klubu za 400 libier z Grimsby Town v roku 1904 a hneď sa stal klubovým kapitánom. V klube hral do roku 1914 a viedol klub pri všetkých úspechoch na začiatku 20. storočia.

Netrvalo dlho a klub postúpil prvýkrát pod novým názvom do Prvej divízie, keď v sezóne 1905/06 obsadil druhé miesto v Druhej divízii. Nasledovala sezóna stabilizácie klubu, keď skončili na ôsmom mieste. V roku 1908 vyhrali svoj prvý titul. Neskôr bol vyšetrovaný Manchester City zato, že vyplácal hráčom vyššie platy, aké boli povolené Futbalovou asociáciou FA. Dostali pokutu 250 libier a ôsmi hráči už nemohli nikdy nastúpiť v ich drese. United rýchlo zareagoval na túto situáciu a medzi inými prišiel Billy Meredith (waleský kúzelník) a Sandy Turnbull. Posily, z druhej strany mesta, nemohli kvôli trestu nastúpiť do konca sezóny. Boli tak mimo hry až do začiatku sezóny 1907/08, v ktorej chcel Manchester zaútočiť na titul. A podarilo sa, po výhre 2:1 na Sheffieldom United začala séria výhier. Napriek slabému koncu sezóny ukončili United sezónu s 9 bodovým náskokom pred hlavným rivalom Aston Villou.

Nasledujúca sezóna začala ďalším úspechom, výhrou v zápase o Charity Shield a skončila ďalším, výhrou v FA Cupe. V sezóne, v ktorej Manchester obhajoval titul, boli Turnbull a Meredith veľmi užitočnými. Turnbull strelil víťazný gól vo finále FA Cupu. Klub čakal na ďalší úspech 2 roky. V sezóne 1910/11 vyhrali druhýkrát v histórii Prvú divíziu. Medzičasom sa United presťahovali na ich nový štadión Old Trafford. Prvý zápas tam odohrali 19. februára 1910 proti Liverpoolu keď prehrali 3:4 hoci viedli 3:0. Ďalší titul, ktorý bol posledný pod vedením Mangnalla (po 10-tich rokoch odišiel do Manchestru City) a tiež posledný na ďalších 41 rokov, získali v sezóne 1911/12.

Ďalších 10 rokov bol klub v úpadku, až nakoniec v roku 1922 zostúpil do Druhej divízie. V roku 1925 opäť postúpili do najvyššej súťaže, no po niekoľkých rokoch v spodnej časti tabuľky zostúpili v roku 1931 späť do Druhej divízie. Najhoršie umiestnenie v histórii zaznamenal klub v roku 1934 keď obsadil 20. miesto v Druhej divízii. V ďalších rokoch Manchester ešte raz postúpil do Prvej divízie no hneď zostúpil späť. V predposlednej sezóne pred vypuknutím 2. svetovej vojny opäť postúpili do Prvej divízie. V poslednej sezóne pred vojnou 1938/39 si zabezpečili účasť v najvyššej lige aj po vojne, keď obsadili 14. miesto.

Busbyho roky (1945 – 1969)

V roku 1945 nastúpil na pozíciu manažéra klubu z Old Trafford Matt Busby. Bol to nezvyčajný príchod, pretože Busby naliehal, že si bude viesť mužstvo po svojom, vyberie si svojich hráčov a bude riadiť tréningy. Busby stratil manažérsku pozíciu v Liverpoole, ktorý dal tieto úlohy na starosť riaditeľovi, ale United dali šancu novým a inovatívnym metódam. Busbyho prvou osobou ktorú priviedol, nebol žiadny hráč, ale nový asistent Jimmy Murphy. Risk, ktorý podstúpil klub vymenovaním Busbyho sa okamžite začal vyplácať. Klub skončil v rokoch 1947, 1948 a 1949 na druhom mieste a v roku 1948 vyhral FA Cup vďaka domácemu triu Stan Pearson, Jack Rowley a Charlie Mitten (Rowley a Pearson skórovali vo finále FA Cupu 1948) a vďaka krídlu zo severovýchodu Allenby Chiltonovi.

Charlie Mitten ušiel do Kolumbie hľadať lepšie zárobky, no zvyšok mužstva ostal pokope a v roku 1952 získal prvý povojnový titul. Busby vedel, že futbalové tímy potrebujú viac ako skúsenosti a začal raziť taktiku, že povolával do mužstva mladíkov z akadémie vždy, keď to bolo možné. Na začiatku mladý hráči ako Roger Byrne, Bill Foulkes, Mark Jones a Dennis Viollet zbierali skúsenosti a skĺzli v tabuľke najnižšie na ôsme miesto, no v sezóne 1956 opäť získali titul. Priemerný vek mužstva bol 22 rokov a v sezóne nastrieľali 103 gólov. Busbyho taktika s mladíkmi spustila najúspešnejšie obdobie v histórii klubu (stred 50., koniec 60. a celé 90. roky). Busbyho pôvodné jadro mladíkov dostalo prezývku “Busby babes”. Klenotom na vrchole ich koruny bol krídelník Duncan Edwards. Chlapec z mesta Dudley zažil svoj debut medzi seniormi v roku 1953 ako 16-ročný. Hovorilo sa, že Duncan mohol hrať na každej pozícii na ihrisku a mnoho s tých, čo ho videli hrať, ho pokladali za najlepšieho hráča vôbec. V sezóne 1956/57 získali ďalší ligový titul a dostali sa do finále FA Cupu kde podľahli Aston Ville. Stali sa tiež prvým anglickým klubom, ktorý nastúpil v Európskom pohári majstrov po tom, čo FA zakázala v minulom roku nastúpiť Chelsea. Dostali sa až do semifinále, kde ich vyradil Real Madrid. Na ceste do semifinále vyradili rekordným víťazstvom 10:0 na Maine Road belgického majstra Anderlecht. Táto výhra je doteraz najvyšším klubovým víťazstvom.

Plaketa na Old Trafford na počesť hráčov, ktorý zahynuli pri mníchovskom leteckom nešťastí.

V nasledujúcej sezóne postihla klub tragédia, keď po medzipristátí na dotankovanie v Mníchove, havarovalo lietadlo, ktoré viezlo tím zo zápasu Európskeho pohára majstrov v Belehrade. Pri mníchovskej leteckej katastrofe 6. februára 1958, prišli o život ôsmi hráči – Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Liam Whelan. Okrem hráčov zahynulo ďalších 15 ľudí, z toho kluboví zamestnanci Walter Crickmer, Bert Whalley a Tom Curry. Piloti sa najprv pokúsili dvakrát neúspešne vzlietnuť. Potom prišiel tretí pokus s fatálnymi následkami. Nehodu zapríčinila kašovitá vrstva snehu na konci dráhy, ktorá spomalila lietadlo na rýchlosť, s ktorej nebolo možné vzlietnuť. Lietadlo sa skĺzlo na konci dráhy a cez plot narazilo do neobývaného domu. Brankár United Harry Gregg nestratil po havárii duchaprítomnosť, a aj napriek strachu z možnej explózii lietadla, vytiahol z trosiek dvojicu Bobby Charlton a Dennis Viollet. Sedem hráčov United zahynulo priamo v lietadle, zatiaľ čo Duncan Edwards zomrel o 14 dní neskôr v nemocnici. Pravé krídlo Johnny Berry prežil nehodu, no kvôli zraneniam ktoré pri nej utrpel musel predčasne ukončiť hráčsku kariéru. Matt Busby, ktorému nedávali mníchovskí doktori veľkú nádej na prežitie a dokonca dostal od kňaza dvakrát Sviatosť pomazania chorých, sa vyliečil a po dvoch mesiacoch opustil nemocnicu.

Chýry dokonca hovorili, že United sa odhlásia zo všetkých súťaži. No do doby, kedy sa vylieči Matt Busby, prebral manažérsku pozíciu Jimmy Murphy a klub tak mohol v provizórnych podmienkach pokračovať ďalej. Napriek nehode znova dosiahli finále FA Cupu v ktorom prehrali s Boltonom Wanderers. Na konci sezóny navrhla UEFA, aby sa budúceho ročníka Európskeho pohára zúčastnil okrem majstra Wolverhamptonu aj Manchester United ako poctu pre obete, no FA to zamietla. V nasledujúcej sezóne sa United dotiahli na Wolverhampton a skončili na druhom mieste.

Busby na začiatku 60. rokov prebudoval mužstvo, keď podpísal hráčov ako Denis Law alebo Pat Crerand ktorý tvorili novú generáciu jeho mladíkov. Azda najlepším z jeho novej skupiny hráčov bol mladík z Belfastu George Best. Best vynikal svojou prirodzenou atletickosťou, no azda najlepším aspektom jeho hry bola jeho perfektná kontrola lopty. Jeho rýchle nohy mu dovoľovali prejsť takmer cez každého súperovho obrancu a to aj napriek jeho nižšiemu vzrastu. Tím vyhral v roku 1963 FA Cup, aj keď v Prvej divízii skončil na 19. mieste. Triumf v FA Cupe posilnil hráčov, ktorý pomohli klubu najprv k druhému miestu tabuľky v sezóne 1963/64 a potom k titulom v rokoch 1965 a 1967. United v roku 1968 vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazili Eusébiovu Benficu 4:1. United sa tak stal prvým anglickým klubom, ktorý získal túto trofej. Toto mužstvo Manchestru sa stalo pamätným aj vďaka tomu, že v jeho jadre hrali traja držitelia ceny pre Európskeho hráča roku. Túto cenu získali Bobby Charlton, Denis Law a George Best. Matt Busby rezignoval na svoju funkciu v roku 1969. Nahradil ho tréner rezervy a bývalý hráč United Wilf McGuinness.

1969 – 1986

V sezóne 1969/70 bojoval tím pod vedením Wilfa McGuinnessa a nakoniec skončil na neuspokojivom ôsmom mieste. Po zlom štarte do sezóny 1970/71 bol McGuinness preradený späť na pozíciu trénera rezervy. Busby sa vrátil naspäť do klubu, aj keď len na šesť mesiacov. Výsledky sa pod jeho vedením zlepšili, no v lete 1971 opustil Busby klub definitívne. Medzitým Manchester stratil hviezdnych hráčov ako Nobby Stiles a Pat Crerand.

United boli ústne dohodnutý z manažérom Jock Steinom, ktorý vyhral s Celticom Európsky pohár majstrov. Stein však na poslednú chvíľu vycúval a nástupcom Busbyho sa tak stal Frank O’Farrell. Podobne ako McGuinness vydržal O´Farrell v klube menej ako 18 mesiacov. Jediným rozdielom medzi nimi bolo, že O’Farrell reagoval na slabé výkony mužstva nákupom talentovaného Martina Buchana z Aberdeenu za 125 000 libier. Na konci roku 1972 sa stal manažérom Tommy Docherty. Docherty v sezóne zachránil United od zostupu, no v ďalšej sezóne 1974 už United zostúpili a zlaté trio Best, Law a Charlton opustilo klub. Dennis Law odišiel v lete 1973 do Manchestru City a strelil gól ktorý poslal United do Druhej divízie. Zdvorilo však odmietol zo spoluhráčmi oslavovať gól. Hráči ako Lou Macari, Stewart Houston a Brian Greenhoff prišli do klubu aby nahradili trio Best, Law a Charlton, no nikdy nedosiahli to, čo hviezdne trio.

Tím vybojoval postup hneď na prvý pokus. Pomohol mu mladý Steve Coppell, ktorý zažil debut v drese United ku koncu sezóny, keď prišiel z klubu Tranmare Rovers. V roku 1976 sa klub dostal do finále FA Cupu kde podľahol Southamptonu. V roku 1977 sa dostali do finále opäť a porazili Liverpool 2:1. Aj napriek týmto úspechom a obľube u fanúšikov bol Docherty krátko po finále prepustený po tom, čo sa prevalila jeho aféra s manželkou fyzioterapeuta.

V lete 1977 nahradil Dochertyho Dave Sexton, pod ktorým začal tím hrať príliš defenzívnu taktiku. Tento štýl sa nepáčil fanúšikom, ktorý mali radi ofenzívny futbal preferovaný Dochertym a Busbym. Sexton priviedol hráčov ako Joe Jordan, Gordon McQueen, Gary Bailey a Ray Wilkins. Jeho defenzívny štýl však nepriniesol úspechy, keď sa United len raz dostali v tabuľke na druhé miesto a dosiahli jedno finále FA Cupu v ktorom prehrali s Arsenalom. Kvôli týmto neúspechom bol Sexton vyhodený v roku 1981 aj napriek tomu, že vyhral 7 posledných zápasov v rade.

Nahradil ho skvelý Ron Atkinson. Atkinson ihneď zlomil britský prestupový rekord, keď priviedol Bryana Robsona z WBA. Robson bol považovaný za najlepšieho záložníka Manchestru od čias Duncana Edwardsa. Atkinson ďalej priviedol hráčov ako Jesper Olsen, Paul McGrath a Gordon Strachan, ktorý hrali po boku mladíkov ako Norman Whiteside a Mark Hughes. United vyhrali za tri roky dvakrát FA Cup a to v rokoch 1983 a 1985 a boli veľkým favoritom na zisk titulu v sezóne 1985/86, keď vyhrali prvých 10 zápasov a v októbri mali na svojich prenasledovateľov 10 bodový náskok. Potom však rapídne poklesla forma a Manchester ukončil sezónu až na štvrtom mieste. Slabá forma pokračovala aj v ďalšej sezóne a po tom, čo sa United nachádzali v novembri 1986 na hranici zostupu, bol Atkinson prepustený.

Éra Alexa Fergusona pred treble (1986 – 1998)

Alex Ferguson sa stal manažérom Manchestru United v novembri 1986.

Ferguson pricestoval z Aberdeenu aby nahradil Atkinsona ešte v ten deň, čo bol Atkinson prepustený. So sebou si priviedol svojho asistenta Archieho Knoxa. Aj napriek prehre 2:0 v prvom zápase 8. novembra 1986 proti Oxfordu, dokázal Ferguson ukončiť sezónu na 11. mieste. 2. miesto v sezóne 1987/88 s útočníkom Brianom McClairom, ktorý sa stal prvým útočníkom od čias Georga Besta, ktorý strelil viac ako 20 gólov sezóne, dalo fanúšikom kúsok nádeje na lepšie časy. Tá však opäť vyprchala po 11. mieste v nasledujúcej sezóne.

Mnoho Fergusonových posíl nespĺňalo očakávania fanúšikov a Ferguson bol začiatkom roka 1990 údajne na pokraji vyhodenia v prípade prehry v 3. kole FA Cupu s Nottinghamom Forest. Gól Marka Robinsa s 56. minúty znamenal výhru United, a naštartoval púť Manchestru do finále vo Wembley, kde United porazili po remíze 3:3 Crystal Palace v opakovanom zápase 1:0. V nasledujúcej sezóne sa Manchester prebojoval do finále Ligového pohára v ktorom podľahol Sheffieldu Wednesday, pod vedením bývalého manažéra Rona Atkinsona 1:0. Okrem toho vyhral prvýkrát v klubovej histórii Pohár víťazov pohárov keď vo finále v Rotterdame porazil Barcelonu 2:1. Víťazstvo v PVP poskytlo United možnosť hrať o Európsky superpohár v ktorom porazili na Old Trafford víťaza Európskeho pohára majstrov Crvenu Zvezdu Belehrad 1:0. Tento súboj sa mal odohrať na odvety, no kvôli politickým nepokojom v Juhoslávii rozhodla UEFA, že sa odohrá len jeden zápas na Old Trafford. V roku 1992 nasledovalo druhé finále v Ligovom pohári v rade. United porazili na Wembley Nottingham Forest 1:0.

Udalosti okolo klubu mimo ihriska na prelome desaťročia smerovali k pokusu prezidenta klubu Martina Edwardsa, predať klub magnátovi Michaelovi Knightonovi. Dohoda na sume 20 miliónov libier bola odsúhlasená. Knighton dokonca prišiel na trávnik Old Traffordu v klubových farbách a po niekoľkých trikoch poslal loptu do brány pred Stretford End. Michael Knighton dostal prístup do finančných záznamov klubu, no skôr než sa celý obchod stihol zrealizovať, musel byť zrušený kvôli jeho finančným problémom. Ale kvôli jeho vedomostiam o financiách klubu, dostal výmenou za mlčanie, miesto v jeho štruktúrach. V roku 1991 klub potreboval vďaka Taylorovej správe peniaze na úpravu štadióna a preto vstúpil na Londýnsku burzu s cenou 47 miliónov libier, vďaka čomu sa dostali financie klubu pod dohľad verejnosti. Martin Edwards zostal vo svojej funkcii, no klub mal verejných vlastníkov.

V lete roku 1991 prišiel na Old Trafford dánsky brankár Peter Schmeichel, ktorý vychytal v sezóne 1991/92 17 čistých kont a pomohol tak klubu k druhému miestu v tabuľke za Leedsom v strede s fantastickým Francúzom Ericom Cantonom. Ferguson uznal, že Manchester potrebuje útočníka, a tak sa niekoľkokrát neúspešne pokúšal získať Davida Hirsta zo Sheffieldu Wednesday. Potom u prezidenta Martina Edwardsa zazvonil manažér Leedsu Howard Wilkinson, aby sa opýtal na dostupnosť Denisa Irwina, a konverzácia sa rýchlo zvrtla na Cantonu. Na prekvapenie Edwardsa aj Fergusona sa obidve kluby dohodli na odstupnom 1,2 milióna libier za tohto charizmatického Francúza. Cantonov príchod bol zlomovým bodom v ceste United za prvým titulom od roku 1967. Po príchode Roya Keana z Nottinghamu Forest v júli roku 1993, získali United druhý titul v rade, prvýkrát od roku 1957, a takisto vyhrali FA Cup, čo znamenalo prvý double v histórii klubu. V tom istom roku sa klub ponoril do smútku, keď 20. januára 1994 zomrel bývalý manažér Matt Busby.

Sezóna 1994/95 bola prvou sezónou bez trofeje od sezóny 1988/89, aj keď bojovali o titul do posledného kola a dostali sa až do finále FA Cupu, kde však podľahli Evertonu. Z Newcastlu prišiel Andy Cole za Keitha Gillespieho a 6 miliónov libier, čo znamenalo v tej dobe nový britský prestupový rekord. Ale zápas po Andyho debute, dostal Cantona 8 mesačný dištanc za to, že zaútočil pri odchode z ihriska na fanúšika Crystal Palace, ktorý ho rasovo urážal. Cantonova suspendácia bola označovaná ako dôvod, prečo Manchester nevyhral tretí titul v rade. Po neúspechu v sezóne Ferguson predal hráčov ako Paul Ince, Andrei Kanchelskis a Mark Hughes a nahradil ich vlastnými odchovancami z akadémie ako David Beckham, Gary Neville, Phil Neville a Paul Scholes. Po prehre v úvodnom zápase sezóny 1995/96 s Aston Villou 1:3, prehlásil televízny komentátor Alan Hansen legendárnu hlášku “nikdy nevyhráte nič s týmito deťmi.” Nový hráči sa rýchlo stali reprezentantmi Anglicka a po návrate Cantonu v októbri 1995, sa Manchester stal prvým klubom ktorý vyhral double dvakrát.

V júli 1996 odišiel kapitán Steve Bruce do Birminghamu City a Alex Ferguson vymenoval novým kapitánom Erica Cantonu. Cantona doviedol klub v sezóne 1996/97 k štvrtému titulu za 5 rokov a po skončení sezóny ukončil kariéru vo veku len 30 rokov. Na jeho miesto bol kúpený Teddy Sheringham a jeho legendárnu sedmičku na drese zdedil David Beckham. Sezónu 1997/98 začal Manchester dobre, no prehral 5 zápasov okolo Vianoc a nakoniec skončil na druhom mieste iba bod za Arsenalom. Po dlhom období bez trofeje to bol veľký návrat Arsenalu medzi anglickú elitu.

Treble (1998 – 99)

Trofeje zo slávneho Treble – Premier League, Liga majstrov a FA Cup (zľava doprava)

Sezóna 1998/99 bola pre Manchester najúspešnejšou v anglickej klubovej futbalovej histórii, keď ako jediný anglický klub dokázali vyhrať Treble – Premier League, FA Cup a Ligu majstrov v jednej sezóne. Po napínavej sezóne vyhral Manchester titul až v poslednom kole keď porazil Tottenham 2:1 a aj napriek výhre Arsenalu 1:0 nad Aston Villou sa mohol radovať z titulu. Výhra v Premier League bola prvou časťou Treble a podľa Alexa Fergusona aj najťažšou. Vo finále FA Cupu narazil Manchester na Newcastle a porazil ho 2:0 po góloch Sheringhama a Scholesa. Vo finále Ligy majstrov porazili Bayern Mníchov v zápase, ktorý je označovaný za jeden z najlepších comebackov v histórii. Manchester prehrával 0:1 a no v nastavenom čase po góloch Sheringhama a Solskjaera otočili výsledok a v deň, kedy by mal Sir Matt Busby 90 rokov, získali trofej a treble. Úspešný rok zakončili výhrou v zápase o Interkontinentálny pohár v Tokiu proti Palmeirasu 1:0.

Po treble (1999 – 2013)

Manchester vyhral ligu v rokoch 2000 aj 2001, no novinári považovali tieto sezóny za zlyhania, pretože sa klubu nepodarilo znovu vyhrať Ligu majstrov. V roku 2000 sa stal Manchester jedným zo zakladajúcich členov zoskupenia G-14 zoskupujúceho najbohatšie európsky kluby. Klub sa tiež v sezóne 1999/2000 nezúčastnil FA Cupu, pretože sa zúčastnil Majstrovstiev sveta klubov v Brazílii na nátlak FA, UEFA a Anglickej kandidatúry na MS 2006. Ferguson prijal viac defenzívnu taktiku, ktorá však nepriniesla úspech a Manchester skončil v sezóne 2001/02 na treťom mieste v Premier League. V nasledujúcej sezóne 2002/03 znovu získali titul. Sezónu začali dobre, no ich forma klesla po tom, čo dostal Rio Ferdinand kontroverzný 8 mesačný dištanc za zmeškané dopingové testy. V roku 2004 vyhrali FA Cup keď vyradili v semifinále Arsenal a vo finále porazili Millwall.

Sezóna 2004/05 sa niesla v znamení streleckej mizérie po tom, čo sa zranil strelec Ruud van Nistelrooy. United zakončili sezónu bez zisku trofeje na treťom mieste v tabuľke. V FA Cupe prehrali vo finále s Arsenalom po remíze 0:0 na penalty 4:5. Mimo ihriska sa stalo témou číslo 1 prevzatie Manchestru americkým podnikateľom Malcolmom Glazerom 12. mája 2005. Ten získal kontrolu nad klubom cez svoju spoločnosť Red Football Ltd. za sumu približne 800 miliónov libier. 16. mája zvýšil svoj podiel na 75% potrebných na stiahnutie klubu z burzy a oznámil svoj úmysel prebrať 100% podiel do 20 dní. 8. júna vymenoval svojich synov za nevýkonných členov správnej rady klubu.

Manchester mal slabý štart do sezóny 2005 – 06 po tom, čo odišiel záložník Roy Keane do Celticu za kritiku svojich spoluhráčov. Manchester tiež po prehre s Benficou nepostúpil prvýkrát v novom storočí do vyraďovacej fázy Ligy majstrov. Sezóna bola tiež poznačená zraneniami kľúčových hráčov ako Gabriel Heinze, Alan Smith, Ryan Giggs a Paul Scholes. Nakoniec však zabránili tomu, aby zakončili ďalšiu sezónu za sebou bez trofeje, keď vyhrali po 17 rokoch Ligový pohár. Vo finále porazili nováčika z Wiganu 4:0. V poslednom kole po výhre 4:0 nad Charltonom si tiež zabezpečili druhé miesto v tabuľke a automatickú kvalifikáciu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Na konci sezóny prestúpil do Realu Madrid kľúčový útočník Ruud van Nistelrooy po sporoch s Alexom Fergusonom.

V júli 2006 oznámil klub uzavretie pôžičky v celkovej sume 660 miliónov libier. Ročná splátka sa mala pohybovať vo výške 62 miliónov. Výsledkom toho bol plán na 30% zníženie ročných výdavkov. V sezóne 2006/07 začali hrať United opäť útočný štýl ako v 90. rokoch. V januári 2007 prišiel na dvoj mesačné hosťovanie z Helsingborgu švédsky útočník Henrik Larsson a zohral dôležitú úlohu v postupe do semifinále Ligy majstrov, v ktorom Manchester vypadol s AC Miláno po celkovom skóre 3:5. 6. mája 2007, štyri roky po poslednom titule, zaknihoval Manchester po remíze Chelsea s Arsenalom svoj deviaty titul za posledných 15 rokov. Nakoniec z toho nebolo štvrté double, keď Manchester prehral s Chelsea vo finále FA Cupu na novom Wembley 0:1 po predĺžení. Bolo to prvé finále FA Cupu na tomto štadióne.

Ryan Giggs je najoceňovanejším hráčom v anglickom futbale.

V sezóne 2007/08 získal Manchester európske double aj napriek zlému štartu do sezóny, keď sa po troch kolách nachádzal na 17. mieste. 11. mája 2008 však Manchester získal po výhre nad Wiganom titul o 2 body pred rivalom z Chelsea, ktorý len remizoval s Boltonom. Manchester sa tiež dostal do svojho tretieho európskeho finále, keď na ceste doň vyradil kluby ako AS Rím či FC Barcelona. V moskovskom finále 21. mája 2008 porazil Chelsea v penaltovom rozstrele 6:5, keď zápas predtým skončil v riadnom hracom čase aj predĺžení 1:1. Týmto víťazstvom získali svoj tretí európsky titul a utvorili tak rekord v počte neprehraných finále. Zhodou okolností v tejto sezóne uplynulo presne 100 rokov od zisku prvého titulu, 50 rokov od Mníchovskej leteckej katastrofy a 40 rokov od zisku prvého titulu v Európskom pohári majstrov. Vo finále tiež nastúpil Ryan Giggs k svojmu 759. zápasu v drese United a prekonal tak rekord Bobbyho Charltona.

Ešte pred štartom sezóny 2008/09 vyhral Manchester Community Shield, keď porazil vo finále víťaza FA Cupu Portsmouth 3:1 na pokutové kopy po remíze v riadnom hracom čase 0:0. 21. decembra pridal Manchester ďalšiu trofej do svojej zbierky, keď vyhral Majstrovstvá sveta klubov 2008 v Japonsku. Vo finále porazil ekvádorsky klub LDU Quito 1:0 po góle Wayna Rooneyho. O 2 mesiace neskôr pridali ďalšiu trofej, keď vo finále Ligového pohára porazili Tottenham 4:1 na pokutové kopy. 16. mája zaknihovali svoj 11. titul v Premier League a 18. titul celkovo, keď remizovali 0:0 s Arsenalom. 27. mája 2009 však prehrali v Rímskom finále Ligy majstrov nad Barcelonou 0:2 keď sa do streleckej listiny zapísali Samuel Eto’o a Lionel Messi. Toto finále bolo posledným v drese United pre Carlosa Téveza, ktorému skončilo 30. júna hosťovanie a pre Cristiana Ronalda, ktorý po sezóne prestúpil za 80. miliónov libier do Realu Madrid. Táto čiastka sa stala novým prestupovým rekordom. United nahradilo odchádzajúcich hráčov novými posilami ako Michael Owen, ktorý prišiel zadarmo, Antonio Valencia za 17 miliónov z Wiganu a Gabriel Obertan za 3 milióny z Bordeaux.

Sezóna 2009/10 začala pre Manchester dobre aj napriek prehre 0:1 proti Burnley na Turf Moor. Potom nasledovala séria výhier, vrátane toho v mestskom derby 4:3 keď strelil víťazný gól Michael Owen až v 96. minúte. Ale zlý výkon proti Liverpoolu na Anfield Road rezultoval do prehry 0:2. 3. novembra 2009 si Manchester zabezpečil postup zo skupiny v Lige majstrov po remíze 3:3 v Moskve proti miestnemu CSKA. Víťazstvo v skupine si zabezpečil po výhre 3:1 s Wolfsburgom, v zápase v ktorom strelil Michael Owen hetrik. 3. januára 2010 zažil Old Trafford šokujúcu prehru v 3. kole FA Cupu nad rivalom z Leedsu 0:1. Bola to vôbec prvá prehra Alexa Fergusona v 3. kole FA Cupe od nástupu na lavičku Manchestru a jeho prvé vyradenie z tohto pohára klubom z nižšej súťaže. Manchester otočil prehru 1:2 z prvého semifinále Ligového pohára proti Manchestru City a na Old Trafforde vyhral v odvete 3:1 po góle Wayna Rooneyho z nadstaveného času. Toto víťazstvo bolo mnohými považované za symbolické, pretože Manchester City sa snaží dosiahnuť úspechov United. Fanúšikovia boli obzvlášť radi, pretože manažér City Roberto Mancini sľúbil, že po dlhých rokoch bez trofeje so svojím mužstvom nejakú získa. Manchester United porazil vo finále Ligového pohára vo Wembley Aston Villu 2:1 a prvýkrát v klubovej histórii obhájil pohár. Manchester sa vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov stretol s talianskym klubom AC Miláno. V prvom zápase na San Sire vyhrali United 3:2 vďaka dvom gólom Wayna Rooneyho. V odvete rozdrvil Manchester talianskeho súpera 4:0. Rooney dal opäť 2 góly. V celkovom súčte postúpili do semifinále zo skóre 7:2. Tento zápas tiež priniesol návrat Davida Beckhama na Old Trafford. Bývalý hráč United zažil skvelé privítanie od domácich fanúšikov a po skvelej strele takmer skóroval.

United dosiahli v rokoch 2010–11 rekordný 19. ligový titul a prvenstvo si zabezpečili remízou 1:1 proti Blackburnu Rovers 14. mája 2011.[2] Toto číslo sa v sezóne 2012–13 rozšírilo na 20 ligových titulov a keď si titul zabezpečili domácim víťazstvom 3:0 proti Aston Ville 22. apríla 2013.[3][4]

2013 – súčasnosť

8. mája 2013 Ferguson oznámil, že na konci futbalovej sezóny končí vo funkcii manažéra, v klube však zostane ako riaditeľ a veľvyslanec klubu.[5] Klub na druhý deň oznámil, že ho od 1. júla nahradí manažér Evertonu David Moyes, ktorý podpísal šesťročný kontrakt.[6] Ryan Giggs prevzal funkciu dočasného hráča a manažéra o 10 mesiacov neskôr, 22. apríla 2014, keď bol Moyes po zlej sezóne vyhodený. V nej klub nedokázal obhájiť titul v Premier League a prvýkrát sa nekvalifikoval v Lige majstrov. od 1995–96.[7] Taktiež sa nedokázali kvalifikovať do Európskej ligy, čo znamená, že to bolo prvýkrát, čo sa Manchester United nekvalifikoval na európsku súťaž od roku 1990.[8] 19. mája 2014 sa potvrdilo, že Louis van Gaal nahradí Moyesa na pozícii manažéra Manchestru United na základe trojročnej dohody, pričom Giggs bude jeho asistent.

Aj keď sa Van Gaalovi v prvej sezóne podarilo opäť kvalifikovať United do Ligy majstrov prostredníctvom štvrtého miesta v Premier League, v jeho druhej sezóne vypadol United z rovnakého turnaja v skupinovej fáze. United tiež zaostávali v pretekoch o titul už tretiu sezónu po sebe keď skončili na piatom mieste, a to aj napriek niekoľkým nákladným príchodov počas pôsobenia Van Gaala; v tej istej sezóne však Manchester United vyhral po 12.krát FA Cup, čo bola ich prvá trofej od roku 2013.[9] Napriek tomuto víťazstvu bol Van Gaal odvolaný z funkcie manažéra len o dva dni neskôr[10], pričom namiesto neho bol 27. mája menovaný José Mourinho, ktorý podpísal trojročnú zmluvu.[11] V tej sezóne skončil United na šiestom mieste, po piatykrát vyhral pohár EFL a po prvýkrát Európsku ligu, rovnako ako FA Community Shield rekordne v Mourinhovom prvom súťažnom zápase.[12] Aj napriek tomu, že United neskončili medzi najlepšími štyrmi, kvalifikovali sa do Ligy majstrov víťazstvom v Európskej lige. Wayne Rooney strelil svoj 250. gól v tíme United a prekonal tak sira Bobbyho Charltona. Na konci sezóny z klubu odišiel a vrátil sa do Evertonu. V nasledujúcej sezóne skončil United na druhom mieste v lige - išlo o ich najvyššie umiestnenie od roku 2013, za víťazným Manchester City však zaostával o 19 bodov. Mourinho taktiež klub doviedol do 19. finále FA Cupu, podľahol však Chelsea 1:0. 18. decembra 2018.[13] Nasledujúci deň bol bývalý útočník United Ole Gunnar Solskjær vymenovaný za dočasného manažéra do konca sezóny.[14] 28. marca 2019 bol so Solskjærom podpísaný trojročný kontrakt. Zásluhu na tom má šnúra 14 víťazstiev z jeho 19 zápasov, vrátane vyradenia Paríža Saint-Germain z Ligy majstrov.[15] Počas svojej prvej plnej sezóny, v ktorej pôsobil, pomohol klubu skončiť na treťom mieste v Premier League a rovnako sa dostal do semifinále EFL Cupu, FA Cupu a Európskej ligy.[16]

V sezóne 2019/20 skončili červený diabli so 66 bodmi na treťom mieste Premier League. Táto sezóna bola poznačená pandémiou Covid-19, keď liga musela byť na niekoľko týždňov prerušená. Sezónu 2020/21 poznačila okrem pokračujúcej pandémie aj nie najlepší vstup United do nej. V treťom zápase utrpeli zdrvujúcu prehru 6:1 na domácom štadióne od Tottenhamu[17] a po prvých šiestich zápasoch sa nachádzali v dolnej polovici tabuľky. Svoju formu zlepšil až v decembri 2020, keď v domácej súťaži zo šiestich zápasov 4 krát vyhrali a 2 krát zremizovali.

Klubový znak a farby

Už ako Newton Heath hral klub v rôznych farebných kombináciách. Najčastejšie to boli dresy so žlto-zelenými polovicami ktoré nosili v rokoch 1878 – 1892 a potom znovu v rokoch 1894 – 1896. Takéto dresy nosili aj hráči United ako vonkajšie na začiatku 90. rokov. Ďalšie dresy Newton Heath obsahovali bielo-červené štvrtiny v rokoch 1892 – 1894 a kompletne biele dresy nosili v rokoch 1896 – 1902. Obidve tieto kombinácie nosili spolu s modrými trenírkami. V roku 1902 sa spolu s názvom klubu zmenili aj klubové farby. Manchester začal hrávať v červených dresoch s bielymi trenírkami a čiernymi štulpňami. Najpamätnejšou výnimkou boli dresy vo finále FA Cupu v roku 1909 proti Bristolu City, keď hral Manchester v bielych dresoch s červeným písmenom “V“ na hrudi. Tento dizajn znovu používali v 20. rokoch pred tým, než opäť prešli na červené dresy. Pre sezónu 2009/10 predstavil Manchester podobné dresy k 100. výročiu Old Traffordu.

Na zápasy vonku sú najčastejšie používanou kombináciou biele dresy s čiernymi trenírkami a bielymi štulpňami. Okrem toho sa používali aj rôzne iné farby vrátane modro-bielych pruhovaných dresov v rokoch 1903 – 16, celých čiernych v rokoch 1994, 2003 a 2007 alebo tmavo modrých z tenkými striebornými horizontálnymi pruhmi v roku 2000. Jedny z najslávnejších, ale krátko využívaných boli kompletne sivé dresy zo sezóny 1995/96, od ktorých sa upustilo už v prvom zápase v ktorom boli nasadené. Počas prestávky v zápase so Southamptonom prehrával Manchester 0:3 a hráči si vymenili dresy za bielo-modrú tretiu sériu. Manchester napokon prehral 1:3. Podľa hráčov nebola sivá farba dostatočne viditeľná, čo viedlo k zlému výsledku. Ďalšou slávnou sériou dresov pre vonkajšie zápasy boli obojstranné dresy. Na jednej strane biele s čiernymi rukávmi a zlatou úpravou, na druhej strane zlaté s čiernou úpravou. Tieto dresy boli posledné od spoločnosti Umbro pred prechodom k firme Nike a pripomínali 100. výročie zmeny názvu klubu.

Tretia séria dresov je tradične celá modrá na počesť dresov z víťazného finále Pohára európskych majstrov v roku 1968. Priamy odkaz na tento úspech majú dresy zo sezóny 2008/09 ktorými si klub pripomenul 40. výročie tohto triumfu. Výnimkou boli svetložlté dresy zo začiatku 70. rokov, vyššie uvedené modro-biele dresy z roku 1996, ktoré sú stále obľúbené u fanúšikov, a biele dresy s tenkými červenými horizontálnymi pruhmi z roku 2004. United tiež použil ako tretie dresy kompletne čiernu sadu v sezóne 1998/99 a tmavo modrú s červenými bokmi v roku 2001 v zápasoch proti Southamptonu a PSV Eindhoven. Tieto farby boli používané ako tréningové.

V súčasnosti sú domáce dresy červené s čiernym písmenom “V” cez celú hruď. Klubový znak je umiestnený na čiernom podklade rovnakého tvaru na ľavej strane písmena “V”. Logo značky Nike je bielej farby na pravej strane. Logo hlavného sponzora AIG je tiež biele. Ako pripomenutie stého výročia otvorenia štadióna Old Trafford je na strane švu umiestnený štítok z nápisom "The Theatre of Dreams Since 1910". Domáce dresy nosia hráči v kombinácii s bielymi trenírkami na bokoch s červenými pruhmi a čiernymi štulpňami s červeným “V” na lýtkach. Dresy na zápasy vonku majú rovnaký dizajn len inú farebnú kombináciu. Dresy sú čierne s modrým “V” na hrudi a klubové logo je na modrom podklade. Ako na domácom drese tak aj tu sú obidve logá sponzorov biele. Trenírky sú čierne s modrými pruhmi po bokoch a štulpne tiež čierne s modrým “V” na lýtkach. Vonkajší súbor zo sezóny 2008/09 pozostávajúci z bielych dresov s modrými pruhmi na bokoch a modrým golierom s červenou obrubou je v sezóne 2009/10 používaný ako tretí súbor. S modrými trenírkami a bielymi štulpňami má tretí súbor modré logá sponzorov a nápis MUFC na zadnej strane goliera. Klubový znak na bielom podklade je umiestnený na ľavej strane hrudníka.

Klubové logo bolo zmenené pri niekoľkých príležitostiach, no základný tvar ostal stále podobný. Znak je odvodený od erbu mesta Manchester. Diabol v znaku je odvodený od prezývky klubu “Červení diabli”, ktorá vznikla v 60. rokoch po tom, čo počul Matt Busby o rugbyovom mužstve zo susedstva, ktoré tiež hralo v červenom. Koncom 60. rokov sa diabol stal súčasťou klubových spravodajov a šálov predtým, než sa nadobro dostal v roku 1970 do klubového loga. V logu drží diabol trojzubec. V roku 1998 bolo logo opäť pozmenené, keď z neho zmizlo slovné spojenie Football Club.

Kluboví kapitáni

Roky Meno Poznámky
1878 – 1882 Neznámy
1882 E. Thomas Prvý známy klubový kapitán
1882 – 1883 Neznámy
c. 1883 – 1887 Anglicko Sam Black
c. 1887 – 1890 Wales Jack Powell
1890 – 1892 Neznámy
1892 – 1893 Škótsko Joe Cassidy
1893 – 1894 Neznámy
c. 1894 Škótsko James McNaught
1894 – 1896 Neznámy
c. 1896 – 1903 Anglicko Harry Stafford Prvý kapitán Manchestru United
1903 – 1904 Neznámy
c. 1904 – 1905 Škótsko Jack Peddie
c. 1905 – 1912 Anglicko Charlie Roberts
1912 – 1913 Anglicko George Stacey
1913 Anglicko Dick Duckworth
1914 Anglicko George Hunter
1914 – 1915 Anglicko Patrick O'Connell
1915 – 1919 Žiadny 1. svetová vojna
1919 – 1922 Neznámy
c. 1922 – 1928 Anglicko Frank Barson
c. 1928 – 1931 Anglicko Jack Wilson
1931 – 1932 Škótsko George McLachlan
1932 Anglicko Louis Page
1932 – 1935 Neznámy
c. 1935 – 1939 Škótsko James Brown
1939 – 1945 Žiadny 2. svetová vojna
1945 – 1953 Írsko Johnny Carey Prvý povojnový a prvý nebritský kapitán
1953 – 1954 Anglicko Stan Pearson
1954 – 1955 Anglicko Allenby Chilton
1955 – 1958 Anglicko Roger Byrne Zomrel v roku 1958 pri Mníchovskej leteckej katastrofe
1958 – 1959 Anglicko Bill Foulkes
1959 – 1960 Anglicko Dennis Viollet
1960 – 1962 Anglicko Maurice Setters
1962 – 1964 Írsko Noel Cantwell
1964 – 1967 Škótsko Denis Law
1967 – 1973 Anglicko Bobby Charlton
1973 Škótsko George Graham
1973 – 1975 Škótsko Willie Morgan
1975 – 1982 Škótsko Martin Buchan
1982 Anglicko Ray Wilkins
1982 – 1994 Anglicko Bryan Robson Najdlhšie slúžiaci kapitán v histórii United
1994 – 1996 Anglicko Steve Bruce
1996 – 1997 Francúzsko Eric Cantona Prvý kapitán pochádzajúci mimo Británie a Írska
1997 – 2005 Írsko Roy Keane Najviac vyhratých trofejí v pozícii kapitána
2005 – 2010 Anglicko Gary Neville Prvý kapitán narodený v okolí Manchestru od čias Dennisa Violleta
2010 – 2014 Srbsko Nemanja Vidić
2014 – 2017 Anglicko Wayne Rooney
2017 – 2018 Anglicko Michael Carrick
2021- Harry Maquire

Hráčske rekordy

Zápasy odohrané k 9. máju 2010. Zvýraznení hráči stále hrajú za Manchester United.

Najviac zápasov

Zdroj:17
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.


# Meno Kariéra Zápasy Góly
1 Wales Ryan Giggs 1991 – 2014 953 155
2 Anglicko Bobby Charlton 1956 – 1973 758 249
3 Anglicko Bill Foulkes 1952 – 1970 688 9
4 Anglicko Paul Scholes 1994 – 2013 632 147
5 Anglicko Gary Neville

Manchester United
Celý názovManchester United F.C.
Založený1878, ako Newton Heath LYR FC
ŠtadiónOld Trafford
Manchester
Kapacita74879
MajiteľUSA Malcolm Glazer
PredsedaUSA Joel & Avram Glazer
TrénerHolandsko Erik ten Hag
LigaFA Premier League
2022/20233. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Manchester United je anglický futbalový klub hrajúci Premier League. Je to vôbec najúspešnejší anglický futbalový klub v celej histórii. Jeho domácim štadiónom je Old Trafford v severoanglickom Manchesteri. Klub bol založený pod menom Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 a do ligy vstúpil v roku 1892. V najvyššej anglickej súťaži hráva od roku 1938 s výnimkou sezóny 1974/75. Priemerná návšteva na štadióne je aj napriek tomu najvyššia v celom Anglicku od sezóny 1964/65. Má fanúšikov po celom svete.

Manchester United je anglický majster zo sezóny 2010 – 11. Klub je jedným z najúspešnejších v histórii anglického futbalu. Od novembra 1986, keď sa stal manažérom Sir Alex Ferguson, vyhrali 23 veľkých trofejí. V roku 1968 sa stal prvým anglickým klubom ktorý vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazil Benficu 4:1. Druhý európsky titul získali v roku 1999 ako súčasť slávneho treble a tretí v roku 2008. V roku 2009 neuspeli vo finále proti Barcelone. Klub drží rekord v počte anglických titulov, keď ich vyhral 20 a takisto rekord v počte víťazstiev v FA Cupe, ktorý vyhral celkovo 12-krát.

Od 90. rokov je Manchester jedným z najbohatších klubov na svete a klubom s najvyššími tržbami. V súčasnosti je najbohatším klubom a klubom s najvyššou hodnotou v rámci všetkých športov na svete s odhadovanou hodnotu 1,87 miliardy eur ku aprílu 2009. Manchester bol zakladajúcim členom už neexistujúcej organizácie G-14, ktorá zoskupovala najbohatšie kluby v Európe a v súčasnosti ju nahradila Európska asociácia klubov.

Sir Alex Ferguson sa stal manažérom United 6. novembra 1986 keď opustil Aberdeen a na lavičke Manchestru nahradil odchádzajúceho Rona Atkinsona. Alex Ferguson dostal od roku 1986 do mája 2013, 38 vyznamenaní, kedy oznámil ukončenie svojej kariéry. Nahradil ho Škót David Moyes. Ten na poste trénera zotrval do 22. apríla 2014, kedy s ním bola ukončená spolupráca a v máji 2014 ho nahradil Louis Van Gaal. Ale ani ten vo funkcii manažéra dlho nevydržal, keď ho už po 2 sezónach vo funkcii nahradil 27. mája 2016 ambiciózny bývalý tréner konkurenčnej Chelsea Londýn José Mourinho.

Po dlhodobo neuspokojivých herných prejavoch a prehre 3:1 s rivalom z Liverpoolu bol 19. decembra 2018 José Mourinho nahradený na pozícii manažéra bývalým hráčom Manchestru Olem Gunnarom Solskjaerom do konca prebiehajúcej sezóny 2018/2019.[1]

Aktuálna súpiska

História

Prvé roky (1878 – 1945)

Klub vznikol ako Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 ako tím pracovníkov Lancashierských a Yorkshirských dráh v depe Newton Heath. Dresy mali zeleno-žlté polovice. Hrávali na malom schátralom ihrisku na North Road. Po 15-tich rokoch sa v roku 1893 presťahovali na Bank Street vo vedľajšom meste Clayton. Klub vstúpil v predchádzajúcej sezóne do ligy. Klub začal prerušovať spojenia so železničným depom a tak vznikla nová spoločnosť s klubovým sekretárom. S názvu zmizlo spojenie LYR a klub sa tak premenoval na Newton Heath F.C. . Na začiatku roku 1902 bol klub na hranici bankrotu s dlhom 2 670 libier, čo by v roku 2010 predstavovalo sumu asi 210 000 libier. Klubové financie boli postihnuté nízkou návštevnosťou a ťažkou ranou v podobe prehratého súdu, ktorý spustil reportér Birminghamského denníka, keď po prehre 4:1 s WBA napísal: “Toto nebol futbal, toto bola obyčajná brutalita a keď toto bola taktika Newton Heath ako vyhrávať zápasy, tak by sa tým mala čo najskôr začať zaoberať Futbalová asociácia.” Sudca ktorý mal prípad na starosti ocenil Newton Heath pokutou a nariadil, aby si každá strana zaplatila vlastné výdavky.

Na stretnutí veriteľov, začiatkom roka 1902, oznámil sekretár klubu James West, že klub potrebuje na záchranu 2 000 libier. Kapitán klubu Harry Stafford neskôr oznámil, že má zmluvu so štyrmi miestnymi podnikateľmi. Každý z nich bol pripravený investovať 500 libier na chod klubu. Vedenie súhlasilo s ich podmienkami a prijalo ponuku. Jedným s podnikateľov bol J. H. Davies, generálny riaditeľ Manchesterského pivovaru. Legenda hovorí, že Stafford ukazoval svojho bernardína na zbierke pre klub a Davies sa ponúkol že ho od neho kúpi. Stafford odmietol, ale prehovoril Daviesa aby investoval do klubu a stal sa jeho prezidentom. Rozhodlo sa o tom na jednom zo stretnutí vedenia klubu. Rozhodlo sa tiež o zmene názvu klubu, aby mohol začať ďalšiu etapu s čistým štítom. Manchester Central a Manchester Celtic boli jedny z navrhovaný názvov, pokiaľ Louis Rocca, mladý imigrant z Talianska, povedal: “Páni, prečo by sme sa nemohli volať Manchester United?” Meno ostalo, a tak 26. apríla 1902 oficiálne vznikol klub Manchester United. Davies tiež rozhodol, že by bolo vhodné zmeniť klubové farby z bielej a námorníckej modrej na červenú, bielu a čiernu.

Ernest Mangnall bol menovaný ako sekretár klubu potom, čo 28. septembra 1903 rezignoval James West. Mangnall bol poverený cieľom dostať klub do Prvej divízie. Na prvý pokus mu postup unikol len o vlások, keď United skončili v sezóne 1903/04 na treťom mieste. Mangnall sa rozhodol, že je potrebné do klubu priviesť nejaké nové tváre a podpísal hráčov ako Harry Moger do brány, Dick Duckworth na krídlo a Jack Picken do útoku. No bol to iný nový krídelník, Charlie Roberts, ktorý mal najväčší dopad na budúce dianie v klube. Roberts prišiel do klubu za 400 libier z Grimsby Town v roku 1904 a hneď sa stal klubovým kapitánom. V klube hral do roku 1914 a viedol klub pri všetkých úspechoch na začiatku 20. storočia.

Netrvalo dlho a klub postúpil prvýkrát pod novým názvom do Prvej divízie, keď v sezóne 1905/06 obsadil druhé miesto v Druhej divízii. Nasledovala sezóna stabilizácie klubu, keď skončili na ôsmom mieste. V roku 1908 vyhrali svoj prvý titul. Neskôr bol vyšetrovaný Manchester City zato, že vyplácal hráčom vyššie platy, aké boli povolené Futbalovou asociáciou FA. Dostali pokutu 250 libier a ôsmi hráči už nemohli nikdy nastúpiť v ich drese. United rýchlo zareagoval na túto situáciu a medzi inými prišiel Billy Meredith (waleský kúzelník) a Sandy Turnbull. Posily, z druhej strany mesta, nemohli kvôli trestu nastúpiť do konca sezóny. Boli tak mimo hry až do začiatku sezóny 1907/08, v ktorej chcel Manchester zaútočiť na titul. A podarilo sa, po výhre 2:1 na Sheffieldom United začala séria výhier. Napriek slabému koncu sezóny ukončili United sezónu s 9 bodovým náskokom pred hlavným rivalom Aston Villou.

Nasledujúca sezóna začala ďalším úspechom, výhrou v zápase o Charity Shield a skončila ďalším, výhrou v FA Cupe. V sezóne, v ktorej Manchester obhajoval titul, boli Turnbull a Meredith veľmi užitočnými. Turnbull strelil víťazný gól vo finále FA Cupu. Klub čakal na ďalší úspech 2 roky. V sezóne 1910/11 vyhrali druhýkrát v histórii Prvú divíziu. Medzičasom sa United presťahovali na ich nový štadión Old Trafford. Prvý zápas tam odohrali 19. februára 1910 proti Liverpoolu keď prehrali 3:4 hoci viedli 3:0. Ďalší titul, ktorý bol posledný pod vedením Mangnalla (po 10-tich rokoch odišiel do Manchestru City) a tiež posledný na ďalších 41 rokov, získali v sezóne 1911/12.

Ďalších 10 rokov bol klub v úpadku, až nakoniec v roku 1922 zostúpil do Druhej divízie. V roku 1925 opäť postúpili do najvyššej súťaže, no po niekoľkých rokoch v spodnej časti tabuľky zostúpili v roku 1931 späť do Druhej divízie. Najhoršie umiestnenie v histórii zaznamenal klub v roku 1934 keď obsadil 20. miesto v Druhej divízii. V ďalších rokoch Manchester ešte raz postúpil do Prvej divízie no hneď zostúpil späť. V predposlednej sezóne pred vypuknutím 2. svetovej vojny opäť postúpili do Prvej divízie. V poslednej sezóne pred vojnou 1938/39 si zabezpečili účasť v najvyššej lige aj po vojne, keď obsadili 14. miesto.

Busbyho roky (1945 – 1969)

V roku 1945 nastúpil na pozíciu manažéra klubu z Old Trafford Matt Busby. Bol to nezvyčajný príchod, pretože Busby naliehal, že si bude viesť mužstvo po svojom, vyberie si svojich hráčov a bude riadiť tréningy. Busby stratil manažérsku pozíciu v Liverpoole, ktorý dal tieto úlohy na starosť riaditeľovi, ale United dali šancu novým a inovatívnym metódam. Busbyho prvou osobou ktorú priviedol, nebol žiadny hráč, ale nový asistent Jimmy Murphy. Risk, ktorý podstúpil klub vymenovaním Busbyho sa okamžite začal vyplácať. Klub skončil v rokoch 1947, 1948 a 1949 na druhom mieste a v roku 1948 vyhral FA Cup vďaka domácemu triu Stan Pearson, Jack Rowley a Charlie Mitten (Rowley a Pearson skórovali vo finále FA Cupu 1948) a vďaka krídlu zo severovýchodu Allenby Chiltonovi.

Charlie Mitten ušiel do Kolumbie hľadať lepšie zárobky, no zvyšok mužstva ostal pokope a v roku 1952 získal prvý povojnový titul. Busby vedel, že futbalové tímy potrebujú viac ako skúsenosti a začal raziť taktiku, že povolával do mužstva mladíkov z akadémie vždy, keď to bolo možné. Na začiatku mladý hráči ako Roger Byrne, Bill Foulkes, Mark Jones a Dennis Viollet zbierali skúsenosti a skĺzli v tabuľke najnižšie na ôsme miesto, no v sezóne 1956 opäť získali titul. Priemerný vek mužstva bol 22 rokov a v sezóne nastrieľali 103 gólov. Busbyho taktika s mladíkmi spustila najúspešnejšie obdobie v histórii klubu (stred 50., koniec 60. a celé 90. roky). Busbyho pôvodné jadro mladíkov dostalo prezývku “Busby babes”. Klenotom na vrchole ich koruny bol krídelník Duncan Edwards. Chlapec z mesta Dudley zažil svoj debut medzi seniormi v roku 1953 ako 16-ročný. Hovorilo sa, že Duncan mohol hrať na každej pozícii na ihrisku a mnoho s tých, čo ho videli hrať, ho pokladali za najlepšieho hráča vôbec. V sezóne 1956/57 získali ďalší ligový titul a dostali sa do finále FA Cupu kde podľahli Aston Ville. Stali sa tiež prvým anglickým klubom, ktorý nastúpil v Európskom pohári majstrov po tom, čo FA zakázala v minulom roku nastúpiť Chelsea. Dostali sa až do semifinále, kde ich vyradil Real Madrid. Na ceste do semifinále vyradili rekordným víťazstvom 10:0 na Maine Road belgického majstra Anderlecht. Táto výhra je doteraz najvyšším klubovým víťazstvom.

Plaketa na Old Trafford na počesť hráčov, ktorý zahynuli pri mníchovskom leteckom nešťastí.

V nasledujúcej sezóne postihla klub tragédia, keď po medzipristátí na dotankovanie v Mníchove, havarovalo lietadlo, ktoré viezlo tím zo zápasu Európskeho pohára majstrov v Belehrade. Pri mníchovskej leteckej katastrofe 6. februára 1958, prišli o život ôsmi hráči – Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Liam Whelan. Okrem hráčov zahynulo ďalších 15 ľudí, z toho kluboví zamestnanci Walter Crickmer, Bert Whalley a Tom Curry. Piloti sa najprv pokúsili dvakrát neúspešne vzlietnuť. Potom prišiel tretí pokus s fatálnymi následkami. Nehodu zapríčinila kašovitá vrstva snehu na konci dráhy, ktorá spomalila lietadlo na rýchlosť, s ktorej nebolo možné vzlietnuť. Lietadlo sa skĺzlo na konci dráhy a cez plot narazilo do neobývaného domu. Brankár United Harry Gregg nestratil po havárii duchaprítomnosť, a aj napriek strachu z možnej explózii lietadla, vytiahol z trosiek dvojicu Bobby Charlton a Dennis Viollet. Sedem hráčov United zahynulo priamo v lietadle, zatiaľ čo Duncan Edwards zomrel o 14 dní neskôr v nemocnici. Pravé krídlo Johnny Berry prežil nehodu, no kvôli zraneniam ktoré pri nej utrpel musel predčasne ukončiť hráčsku kariéru. Matt Busby, ktorému nedávali mníchovskí doktori veľkú nádej na prežitie a dokonca dostal od kňaza dvakrát Sviatosť pomazania chorých, sa vyliečil a po dvoch mesiacoch opustil nemocnicu.

Chýry dokonca hovorili, že United sa odhlásia zo všetkých súťaži. No do doby, kedy sa vylieči Matt Busby, prebral manažérsku pozíciu Jimmy Murphy a klub tak mohol v provizórnych podmienkach pokračovať ďalej. Napriek nehode znova dosiahli finále FA Cupu v ktorom prehrali s Boltonom Wanderers. Na konci sezóny navrhla UEFA, aby sa budúceho ročníka Európskeho pohára zúčastnil okrem majstra Wolverhamptonu aj Manchester United ako poctu pre obete, no FA to zamietla. V nasledujúcej sezóne sa United dotiahli na Wolverhampton a skončili na druhom mieste.

Busby na začiatku 60. rokov prebudoval mužstvo, keď podpísal hráčov ako Denis Law alebo Pat Crerand ktorý tvorili novú generáciu jeho mladíkov. Azda najlepším z jeho novej skupiny hráčov bol mladík z Belfastu George Best. Best vynikal svojou prirodzenou atletickosťou, no azda najlepším aspektom jeho hry bola jeho perfektná kontrola lopty. Jeho rýchle nohy mu dovoľovali prejsť takmer cez každého súperovho obrancu a to aj napriek jeho nižšiemu vzrastu. Tím vyhral v roku 1963 FA Cup, aj keď v Prvej divízii skončil na 19. mieste. Triumf v FA Cupe posilnil hráčov, ktorý pomohli klubu najprv k druhému miestu tabuľky v sezóne 1963/64 a potom k titulom v rokoch 1965 a 1967. United v roku 1968 vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazili Eusébiovu Benficu 4:1. United sa tak stal prvým anglickým klubom, ktorý získal túto trofej. Toto mužstvo Manchestru sa stalo pamätným aj vďaka tomu, že v jeho jadre hrali traja držitelia ceny pre Európskeho hráča roku. Túto cenu získali Bobby Charlton, Denis Law a George Best. Matt Busby rezignoval na svoju funkciu v roku 1969. Nahradil ho tréner rezervy a bývalý hráč United Wilf McGuinness.

1969 – 1986

V sezóne 1969/70 bojoval tím pod vedením Wilfa McGuinnessa a nakoniec skončil na neuspokojivom ôsmom mieste. Po zlom štarte do sezóny 1970/71 bol McGuinness preradený späť na pozíciu trénera rezervy. Busby sa vrátil naspäť do klubu, aj keď len na šesť mesiacov. Výsledky sa pod jeho vedením zlepšili, no v lete 1971 opustil Busby klub definitívne. Medzitým Manchester stratil hviezdnych hráčov ako Nobby Stiles a Pat Crerand.

United boli ústne dohodnutý z manažérom Jock Steinom, ktorý vyhral s Celticom Európsky pohár majstrov. Stein však na poslednú chvíľu vycúval a nástupcom Busbyho sa tak stal Frank O’Farrell. Podobne ako McGuinness vydržal O´Farrell v klube menej ako 18 mesiacov. Jediným rozdielom medzi nimi bolo, že O’Farrell reagoval na slabé výkony mužstva nákupom talentovaného Martina Buchana z Aberdeenu za 125 000 libier. Na konci roku 1972 sa stal manažérom Tommy Docherty. Docherty v sezóne zachránil United od zostupu, no v ďalšej sezóne 1974 už United zostúpili a zlaté trio Best, Law a Charlton opustilo klub. Dennis Law odišiel v lete 1973 do Manchestru City a strelil gól ktorý poslal United do Druhej divízie. Zdvorilo však odmietol zo spoluhráčmi oslavovať gól. Hráči ako Lou Macari, Stewart Houston a Brian Greenhoff prišli do klubu aby nahradili trio Best, Law a Charlton, no nikdy nedosiahli to, čo hviezdne trio.

Tím vybojoval postup hneď na prvý pokus. Pomohol mu mladý Steve Coppell, ktorý zažil debut v drese United ku koncu sezóny, keď prišiel z klubu Tranmare Rovers. V roku 1976 sa klub dostal do finále FA Cupu kde podľahol Southamptonu. V roku 1977 sa dostali do finále opäť a porazili Liverpool 2:1. Aj napriek týmto úspechom a obľube u fanúšikov bol Docherty krátko po finále prepustený po tom, čo sa prevalila jeho aféra s manželkou fyzioterapeuta.

V lete 1977 nahradil Dochertyho Dave Sexton, pod ktorým začal tím hrať príliš defenzívnu taktiku. Tento štýl sa nepáčil fanúšikom, ktorý mali radi ofenzívny futbal preferovaný Dochertym a Busbym. Sexton priviedol hráčov ako Joe Jordan, Gordon McQueen, Gary Bailey a Ray Wilkins. Jeho defenzívny štýl však nepriniesol úspechy, keď sa United len raz dostali v tabuľke na druhé miesto a dosiahli jedno finále FA Cupu v ktorom prehrali s Arsenalom. Kvôli týmto neúspechom bol Sexton vyhodený v roku 1981 aj napriek tomu, že vyhral 7 posledných zápasov v rade.

Nahradil ho skvelý Ron Atkinson. Atkinson ihneď zlomil britský prestupový rekord, keď priviedol Bryana Robsona z WBA. Robson bol považovaný za najlepšieho záložníka Manchestru od čias Duncana Edwardsa. Atkinson ďalej priviedol hráčov ako Jesper Olsen, Paul McGrath a Gordon Strachan, ktorý hrali po boku mladíkov ako Norman Whiteside a Mark Hughes. United vyhrali za tri roky dvakrát FA Cup a to v rokoch 1983 a 1985 a boli veľkým favoritom na zisk titulu v sezóne 1985/86, keď vyhrali prvých 10 zápasov a v októbri mali na svojich prenasledovateľov 10 bodový náskok. Potom však rapídne poklesla forma a Manchester ukončil sezónu až na štvrtom mieste. Slabá forma pokračovala aj v ďalšej sezóne a po tom, čo sa United nachádzali v novembri 1986 na hranici zostupu, bol Atkinson prepustený.

Éra Alexa Fergusona pred treble (1986 – 1998)

Alex Ferguson sa stal manažérom Manchestru United v novembri 1986.

Ferguson pricestoval z Aberdeenu aby nahradil Atkinsona ešte v ten deň, čo bol Atkinson prepustený. So sebou si priviedol svojho asistenta Archieho Knoxa. Aj napriek prehre 2:0 v prvom zápase 8. novembra 1986 proti Oxfordu, dokázal Ferguson ukončiť sezónu na 11. mieste. 2. miesto v sezóne 1987/88 s útočníkom Brianom McClairom, ktorý sa stal prvým útočníkom od čias Georga Besta, ktorý strelil viac ako 20 gólov sezóne, dalo fanúšikom kúsok nádeje na lepšie časy. Tá však opäť vyprchala po 11. mieste v nasledujúcej sezóne.

Mnoho Fergusonových posíl nespĺňalo očakávania fanúšikov a Ferguson bol začiatkom roka 1990 údajne na pokraji vyhodenia v prípade prehry v 3. kole FA Cupu s Nottinghamom Forest. Gól Marka Robinsa s 56. minúty znamenal výhru United, a naštartoval púť Manchestru do finále vo Wembley, kde United porazili po remíze 3:3 Crystal Palace v opakovanom zápase 1:0. V nasledujúcej sezóne sa Manchester prebojoval do finále Ligového pohára v ktorom podľahol Sheffieldu Wednesday, pod vedením bývalého manažéra Rona Atkinsona 1:0. Okrem toho vyhral prvýkrát v klubovej histórii Pohár víťazov pohárov keď vo finále v Rotterdame porazil Barcelonu 2:1. Víťazstvo v PVP poskytlo United možnosť hrať o Európsky superpohár v ktorom porazili na Old Trafford víťaza Európskeho pohára majstrov Crvenu Zvezdu Belehrad 1:0. Tento súboj sa mal odohrať na odvety, no kvôli politickým nepokojom v Juhoslávii rozhodla UEFA, že sa odohrá len jeden zápas na Old Trafford. V roku 1992 nasledovalo druhé finále v Ligovom pohári v rade. United porazili na Wembley Nottingham Forest 1:0.

Udalosti okolo klubu mimo ihriska na prelome desaťročia smerovali k pokusu prezidenta klubu Martina Edwardsa, predať klub magnátovi Michaelovi Knightonovi. Dohoda na sume 20 miliónov libier bola odsúhlasená. Knighton dokonca prišiel na trávnik Old Traffordu v klubových farbách a po niekoľkých trikoch poslal loptu do brány pred Stretford End. Michael Knighton dostal prístup do finančných záznamov klubu, no skôr než sa celý obchod stihol zrealizovať, musel byť zrušený kvôli jeho finančným problémom. Ale kvôli jeho vedomostiam o financiách klubu, dostal výmenou za mlčanie, miesto v jeho štruktúrach. V roku 1991 klub potreboval vďaka Taylorovej správe peniaze na úpravu štadióna a preto vstúpil na Londýnsku burzu s cenou 47 miliónov libier, vďaka čomu sa dostali financie klubu pod dohľad verejnosti. Martin Edwards zostal vo svojej funkcii, no klub mal verejných vlastníkov.

V lete roku 1991 prišiel na Old Trafford dánsky brankár Peter Schmeichel, ktorý vychytal v sezóne 1991/92 17 čistých kont a pomohol tak klubu k druhému miestu v tabuľke za Leedsom v strede s fantastickým Francúzom Ericom Cantonom. Ferguson uznal, že Manchester potrebuje útočníka, a tak sa niekoľkokrát neúspešne pokúšal získať Davida Hirsta zo Sheffieldu Wednesday. Potom u prezidenta Martina Edwardsa zazvonil manažér Leedsu Howard Wilkinson, aby sa opýtal na dostupnosť Denisa Irwina, a konverzácia sa rýchlo zvrtla na Cantonu. Na prekvapenie Edwardsa aj Fergusona sa obidve kluby dohodli na odstupnom 1,2 milióna libier za tohto charizmatického Francúza. Cantonov príchod bol zlomovým bodom v ceste United za prvým titulom od roku 1967. Po príchode Roya Keana z Nottinghamu Forest v júli roku 1993, získali United druhý titul v rade, prvýkrát od roku 1957, a takisto vyhrali FA Cup, čo znamenalo prvý double v histórii klubu. V tom istom roku sa klub ponoril do smútku, keď 20. januára 1994 zomrel bývalý manažér Matt Busby.

Sezóna 1994/95 bola prvou sezónou bez trofeje od sezóny 1988/89, aj keď bojovali o titul do posledného kola a dostali sa až do finále FA Cupu, kde však podľahli Evertonu. Z Newcastlu prišiel Andy Cole za Keitha Gillespieho a 6 miliónov libier, čo znamenalo v tej dobe nový britský prestupový rekord. Ale zápas po Andyho debute, dostal Cantona 8 mesačný dištanc za to, že zaútočil pri odchode z ihriska na fanúšika Crystal Palace, ktorý ho rasovo urážal. Cantonova suspendácia bola označovaná ako dôvod, prečo Manchester nevyhral tretí titul v rade. Po neúspechu v sezóne Ferguson predal hráčov ako Paul Ince, Andrei Kanchelskis a Mark Hughes a nahradil ich vlastnými odchovancami z akadémie ako David Beckham, Gary Neville, Phil Neville a Paul Scholes. Po prehre v úvodnom zápase sezóny 1995/96 s Aston Villou 1:3, prehlásil televízny komentátor Alan Hansen legendárnu hlášku “nikdy nevyhráte nič s týmito deťmi.” Nový hráči sa rýchlo stali reprezentantmi Anglicka a po návrate Cantonu v októbri 1995, sa Manchester stal prvým klubom ktorý vyhral double dvakrát.

V júli 1996 odišiel kapitán Steve Bruce do Birminghamu City a Alex Ferguson vymenoval novým kapitánom Erica Cantonu. Cantona doviedol klub v sezóne 1996/97 k štvrtému titulu za 5 rokov a po skončení sezóny ukončil kariéru vo veku len 30 rokov. Na jeho miesto bol kúpený Teddy Sheringham a jeho legendárnu sedmičku na drese zdedil David Beckham. Sezónu 1997/98 začal Manchester dobre, no prehral 5 zápasov okolo Vianoc a nakoniec skončil na druhom mieste iba bod za Arsenalom. Po dlhom období bez trofeje to bol veľký návrat Arsenalu medzi anglickú elitu.

Treble (1998 – 99)

Trofeje zo slávneho Treble – Premier League, Liga majstrov a FA Cup (zľava doprava)

Sezóna 1998/99 bola pre Manchester najúspešnejšou v anglickej klubovej futbalovej histórii, keď ako jediný anglický klub dokázali vyhrať Treble – Premier League, FA Cup a Ligu majstrov v jednej sezóne. Po napínavej sezóne vyhral Manchester titul až v poslednom kole keď porazil Tottenham 2:1 a aj napriek výhre Arsenalu 1:0 nad Aston Villou sa mohol radovať z titulu. Výhra v Premier League bola prvou časťou Treble a podľa Alexa Fergusona aj najťažšou. Vo finále FA Cupu narazil Manchester na Newcastle a porazil ho 2:0 po góloch Sheringhama a Scholesa. Vo finále Ligy majstrov porazili Bayern Mníchov v zápase, ktorý je označovaný za jeden z najlepších comebackov v histórii. Manchester prehrával 0:1 a no v nastavenom čase po góloch Sheringhama a Solskjaera otočili výsledok a v deň, kedy by mal Sir Matt Busby 90 rokov, získali trofej a treble. Úspešný rok zakončili výhrou v zápase o Interkontinentálny pohár v Tokiu proti Palmeirasu 1:0.

Po treble (1999 – 2013)

Manchester vyhral ligu v rokoch 2000 aj 2001, no novinári považovali tieto sezóny za zlyhania, pretože sa klubu nepodarilo znovu vyhrať Ligu majstrov. V roku 2000 sa stal Manchester jedným zo zakladajúcich členov zoskupenia G-14 zoskupujúceho najbohatšie európsky kluby. Klub sa tiež v sezóne 1999/2000 nezúčastnil FA Cupu, pretože sa zúčastnil Majstrovstiev sveta klubov v Brazílii na nátlak FA, UEFA a Anglickej kandidatúry na MS 2006. Ferguson prijal viac defenzívnu taktiku, ktorá však nepriniesla úspech a Manchester skončil v sezóne 2001/02 na treťom mieste v Premier League. V nasledujúcej sezóne 2002/03 znovu získali titul. Sezónu začali dobre, no ich forma klesla po tom, čo dostal Rio Ferdinand kontroverzný 8 mesačný dištanc za zmeškané dopingové testy. V roku 2004 vyhrali FA Cup keď vyradili v semifinále Arsenal a vo finále porazili Millwall.

Sezóna 2004/05 sa niesla v znamení streleckej mizérie po tom, čo sa zranil strelec Ruud van Nistelrooy. United zakončili sezónu bez zisku trofeje na treťom mieste v tabuľke. V FA Cupe prehrali vo finále s Arsenalom po remíze 0:0 na penalty 4:5. Mimo ihriska sa stalo témou číslo 1 prevzatie Manchestru americkým podnikateľom Malcolmom Glazerom 12. mája 2005. Ten získal kontrolu nad klubom cez svoju spoločnosť Red Football Ltd. za sumu približne 800 miliónov libier. 16. mája zvýšil svoj podiel na 75% potrebných na stiahnutie klubu z burzy a oznámil svoj úmysel prebrať 100% podiel do 20 dní. 8. júna vymenoval svojich synov za nevýkonných členov správnej rady klubu.

Manchester mal slabý štart do sezóny 2005 – 06 po tom, čo odišiel záložník Roy Keane do Celticu za kritiku svojich spoluhráčov. Manchester tiež po prehre s Benficou nepostúpil prvýkrát v novom storočí do vyraďovacej fázy Ligy majstrov. Sezóna bola tiež poznačená zraneniami kľúčových hráčov ako Gabriel Heinze, Alan Smith, Ryan Giggs a Paul Scholes. Nakoniec však zabránili tomu, aby zakončili ďalšiu sezónu za sebou bez trofeje, keď vyhrali po 17 rokoch Ligový pohár. Vo finále porazili nováčika z Wiganu 4:0. V poslednom kole po výhre 4:0 nad Charltonom si tiež zabezpečili druhé miesto v tabuľke a automatickú kvalifikáciu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Na konci sezóny prestúpil do Realu Madrid kľúčový útočník Ruud van Nistelrooy po sporoch s Alexom Fergusonom.

V júli 2006 oznámil klub uzavretie pôžičky v celkovej sume 660 miliónov libier. Ročná splátka sa mala pohybovať vo výške 62 miliónov. Výsledkom toho bol plán na 30% zníženie ročných výdavkov. V sezóne 2006/07 začali hrať United opäť útočný štýl ako v 90. rokoch. V januári 2007 prišiel na dvoj mesačné hosťovanie z Helsingborgu švédsky útočník Henrik Larsson a zohral dôležitú úlohu v postupe do semifinále Ligy majstrov, v ktorom Manchester vypadol s AC Miláno po celkovom skóre 3:5. 6. mája 2007, štyri roky po poslednom titule, zaknihoval Manchester po remíze Chelsea s Arsenalom svoj deviaty titul za posledných 15 rokov. Nakoniec z toho nebolo štvrté double, keď Manchester prehral s Chelsea vo finále FA Cupu na novom Wembley 0:1 po predĺžení. Bolo to prvé finále FA Cupu na tomto štadióne.

Ryan Giggs je najoceňovanejším hráčom v anglickom futbale.

V sezóne 2007/08 získal Manchester európske double aj napriek zlému štartu do sezóny, keď sa po troch kolách nachádzal na 17. mieste. 11. mája 2008 však Manchester získal po výhre nad Wiganom titul o 2 body pred rivalom z Chelsea, ktorý len remizoval s Boltonom. Manchester sa tiež dostal do svojho tretieho európskeho finále, keď na ceste doň vyradil kluby ako AS Rím či FC Barcelona. V moskovskom finále 21. mája 2008 porazil Chelsea v penaltovom rozstrele 6:5, keď zápas predtým skončil v riadnom hracom čase aj predĺžení 1:1. Týmto víťazstvom získali svoj tretí európsky titul a utvorili tak rekord v počte neprehraných finále. Zhodou okolností v tejto sezóne uplynulo presne 100 rokov od zisku prvého titulu, 50 rokov od Mníchovskej leteckej katastrofy a 40 rokov od zisku prvého titulu v Európskom pohári majstrov. Vo finále tiež nastúpil Ryan Giggs k svojmu 759. zápasu v drese United a prekonal tak rekord Bobbyho Charltona.

Ešte pred štartom sezóny 2008/09 vyhral Manchester Community Shield, keď porazil vo finále víťaza FA Cupu Portsmouth 3:1 na pokutové kopy po remíze v riadnom hracom čase 0:0. 21. decembra pridal Manchester ďalšiu trofej do svojej zbierky, keď vyhral Majstrovstvá sveta klubov 2008 v Japonsku. Vo finále porazil ekvádorsky klub LDU Quito 1:0 po góle Wayna Rooneyho. O 2 mesiace neskôr pridali ďalšiu trofej, keď vo finále Ligového pohára porazili Tottenham 4:1 na pokutové kopy. 16. mája zaknihovali svoj 11. titul v Premier League a 18. titul celkovo, keď remizovali 0:0 s Arsenalom. 27. mája 2009 však prehrali v Rímskom finále Ligy majstrov nad Barcelonou 0:2 keď sa do streleckej listiny zapísali Samuel Eto’o a Lionel Messi. Toto finále bolo posledným v drese United pre Carlosa Téveza, ktorému skončilo 30. júna hosťovanie a pre Cristiana Ronalda, ktorý po sezóne prestúpil za 80. miliónov libier do Realu Madrid. Táto čiastka sa stala novým prestupovým rekordom. United nahradilo odchádzajúcich hráčov novými posilami ako Michael Owen, ktorý prišiel zadarmo, Antonio Valencia za 17 miliónov z Wiganu a Gabriel Obertan za 3 milióny z Bordeaux.

Sezóna 2009/10 začala pre Manchester dobre aj napriek prehre 0:1 proti Burnley na Turf Moor. Potom nasledovala séria výhier, vrátane toho v mestskom derby 4:3 keď strelil víťazný gól Michael Owen až v 96. minúte. Ale zlý výkon proti Liverpoolu na Anfield Road rezultoval do prehry 0:2. 3. novembra 2009 si Manchester zabezpečil postup zo skupiny v Lige majstrov po remíze 3:3 v Moskve proti miestnemu CSKA. Víťazstvo v skupine si zabezpečil po výhre 3:1 s Wolfsburgom, v zápase v ktorom strelil Michael Owen hetrik. 3. januára 2010 zažil Old Trafford šokujúcu prehru v 3. kole FA Cupu nad rivalom z Leedsu 0:1. Bola to vôbec prvá prehra Alexa Fergusona v 3. kole FA Cupe od nástupu na lavičku Manchestru a jeho prvé vyradenie z tohto pohára klubom z nižšej súťaže. Manchester otočil prehru 1:2 z prvého semifinále Ligového pohára proti Manchestru City a na Old Trafforde vyhral v odvete 3:1 po góle Wayna Rooneyho z nadstaveného času. Toto víťazstvo bolo mnohými považované za symbolické, pretože Manchester City sa snaží dosiahnuť úspechov United. Fanúšikovia boli obzvlášť radi, pretože manažér City Roberto Mancini sľúbil, že po dlhých rokoch bez trofeje so svojím mužstvom nejakú získa. Manchester United porazil vo finále Ligového pohára vo Wembley Aston Villu 2:1 a prvýkrát v klubovej histórii obhájil pohár. Manchester sa vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov stretol s talianskym klubom AC Miláno. V prvom zápase na San Sire vyhrali United 3:2 vďaka dvom gólom Wayna Rooneyho. V odvete rozdrvil Manchester talianskeho súpera 4:0. Rooney dal opäť 2 góly. V celkovom súčte postúpili do semifinále zo skóre 7:2. Tento zápas tiež priniesol návrat Davida Beckhama na Old Trafford. Bývalý hráč United zažil skvelé privítanie od domácich fanúšikov a po skvelej strele takmer skóroval.

United dosiahli v rokoch 2010–11 rekordný 19. ligový titul a prvenstvo si zabezpečili remízou 1:1 proti Blackburnu Rovers 14. mája 2011.[2] Toto číslo sa v sezóne 2012–13 rozšírilo na 20 ligových titulov a keď si titul zabezpečili domácim víťazstvom 3:0 proti Aston Ville 22. apríla 2013.[3][4]

2013 – súčasnosť

8. mája 2013 Ferguson oznámil, že na konci futbalovej sezóny končí vo funkcii manažéra, v klube však zostane ako riaditeľ a veľvyslanec klubu.[5] Klub na druhý deň oznámil, že ho od 1. júla nahradí manažér Evertonu David Moyes, ktorý podpísal šesťročný kontrakt.[6] Ryan Giggs prevzal funkciu dočasného hráča a manažéra o 10 mesiacov neskôr, 22. apríla 2014, keď bol Moyes po zlej sezóne vyhodený. V nej klub nedokázal obhájiť titul v Premier League a prvýkrát sa nekvalifikoval v Lige majstrov. od 1995–96.[7] Taktiež sa nedokázali kvalifikovať do Európskej ligy, čo znamená, že to bolo prvýkrát, čo sa Manchester United nekvalifikoval na európsku súťaž od roku 1990.[8] 19. mája 2014 sa potvrdilo, že Louis van Gaal nahradí Moyesa na pozícii manažéra Manchestru United na základe trojročnej dohody, pričom Giggs bude jeho asistent.

Aj keď sa Van Gaalovi v prvej sezóne podarilo opäť kvalifikovať United do Ligy majstrov prostredníctvom štvrtého miesta v Premier League, v jeho druhej sezóne vypadol United z rovnakého turnaja v skupinovej fáze. United tiež zaostávali v pretekoch o titul už tretiu sezónu po sebe keď skončili na piatom mieste, a to aj napriek niekoľkým nákladným príchodov počas pôsobenia Van Gaala; v tej istej sezóne však Manchester United vyhral po 12.krát FA Cup, čo bola ich prvá trofej od roku 2013.[9] Napriek tomuto víťazstvu bol Van Gaal odvolaný z funkcie manažéra len o dva dni neskôr[10], pričom namiesto neho bol 27. mája menovaný José Mourinho, ktorý podpísal trojročnú zmluvu.[11] V tej sezóne skončil United na šiestom mieste, po piatykrát vyhral pohár EFL a po prvýkrát Európsku ligu, rovnako ako FA Community Shield rekordne v Mourinhovom prvom súťažnom zápase.[12] Aj napriek tomu, že United neskončili medzi najlepšími štyrmi, kvalifikovali sa do Ligy majstrov víťazstvom v Európskej lige. Wayne Rooney strelil svoj 250. gól v tíme United a prekonal tak sira Bobbyho Charltona. Na konci sezóny z klubu odišiel a vrátil sa do Evertonu. V nasledujúcej sezóne skončil United na druhom mieste v lige - išlo o ich najvyššie umiestnenie od roku 2013, za víťazným Manchester City však zaostával o 19 bodov. Mourinho taktiež klub doviedol do 19. finále FA Cupu, podľahol však Chelsea 1:0. 18. decembra 2018.[13] Nasledujúci deň bol bývalý útočník United Ole Gunnar Solskjær vymenovaný za dočasného manažéra do konca sezóny.[14] 28. marca 2019 bol so Solskjærom podpísaný trojročný kontrakt. Zásluhu na tom má šnúra 14 víťazstiev z jeho 19 zápasov, vrátane vyradenia Paríža Saint-Germain z Ligy majstrov.[15] Počas svojej prvej plnej sezóny, v ktorej pôsobil, pomohol klubu skončiť na treťom mieste v Premier League a rovnako sa dostal do semifinále EFL Cupu, FA Cupu a Európskej ligy.[16]

V sezóne 2019/20 skončili červený diabli so 66 bodmi na treťom mieste Premier League. Táto sezóna bola poznačená pandémiou Covid-19, keď liga musela byť na niekoľko týždňov prerušená. Sezónu 2020/21 poznačila okrem pokračujúcej pandémie aj nie najlepší vstup United do nej. V treťom zápase utrpeli zdrvujúcu prehru 6:1 na domácom štadióne od Tottenhamu[17] a po prvých šiestich zápasoch sa nachádzali v dolnej polovici tabuľky. Svoju formu zlepšil až v decembri 2020, keď v domácej súťaži zo šiestich zápasov 4 krát vyhrali a 2 krát zremizovali.

Klubový znak a farby

Už ako Newton Heath hral klub v rôznych farebných kombináciách. Najčastejšie to boli dresy so žlto-zelenými polovicami ktoré nosili v rokoch 1878 – 1892 a potom znovu v rokoch 1894 – 1896. Takéto dresy nosili aj hráči United ako vonkajšie na začiatku 90. rokov. Ďalšie dresy Newton Heath obsahovali bielo-červené štvrtiny v rokoch 1892 – 1894 a kompletne biele dresy nosili v rokoch 1896 – 1902. Obidve tieto kombinácie nosili spolu s modrými trenírkami. V roku 1902 sa spolu s názvom klubu zmenili aj klubové farby. Manchester začal hrávať v červených dresoch s bielymi trenírkami a čiernymi štulpňami. Najpamätnejšou výnimkou boli dresy vo finále FA Cupu v roku 1909 proti Bristolu City, keď hral Manchester v bielych dresoch s červeným písmenom “V“ na hrudi. Tento dizajn znovu používali v 20. rokoch pred tým, než opäť prešli na červené dresy. Pre sezónu 2009/10 predstavil Manchester podobné dresy k 100. výročiu Old Traffordu.

Na zápasy vonku sú najčastejšie používanou kombináciou biele dresy s čiernymi trenírkami a bielymi štulpňami. Okrem toho sa používali aj rôzne iné farby vrátane modro-bielych pruhovaných dresov v rokoch 1903 – 16, celých čiernych v rokoch 1994, 2003 a 2007 alebo tmavo modrých z tenkými striebornými horizontálnymi pruhmi v roku 2000. Jedny z najslávnejších, ale krátko využívaných boli kompletne sivé dresy zo sezóny 1995/96, od ktorých sa upustilo už v prvom zápase v ktorom boli nasadené. Počas prestávky v zápase so Southamptonom prehrával Manchester 0:3 a hráči si vymenili dresy za bielo-modrú tretiu sériu. Manchester napokon prehral 1:3. Podľa hráčov nebola sivá farba dostatočne viditeľná, čo viedlo k zlému výsledku. Ďalšou slávnou sériou dresov pre vonkajšie zápasy boli obojstranné dresy. Na jednej strane biele s čiernymi rukávmi a zlatou úpravou, na druhej strane zlaté s čiernou úpravou. Tieto dresy boli posledné od spoločnosti Umbro pred prechodom k firme Nike a pripomínali 100. výročie zmeny názvu klubu.

Tretia séria dresov je tradične celá modrá na počesť dresov z víťazného finále Pohára európskych majstrov v roku 1968. Priamy odkaz na tento úspech majú dresy zo sezóny 2008/09 ktorými si klub pripomenul 40. výročie tohto triumfu. Výnimkou boli svetložlté dresy zo začiatku 70. rokov, vyššie uvedené modro-biele dresy z roku 1996, ktoré sú stále obľúbené u fanúšikov, a biele dresy s tenkými červenými horizontálnymi pruhmi z roku 2004. United tiež použil ako tretie dresy kompletne čiernu sadu v sezóne 1998/99 a tmavo modrú s červenými bokmi v roku 2001 v zápasoch proti Southamptonu a PSV Eindhoven. Tieto farby boli používané ako tréningové.

V súčasnosti sú domáce dresy červené s čiernym písmenom “V” cez celú hruď. Klubový znak je umiestnený na čiernom podklade rovnakého tvaru na ľavej strane písmena “V”. Logo značky Nike je bielej farby na pravej strane. Logo hlavného sponzora AIG je tiež biele. Ako pripomenutie stého výročia otvorenia štadióna Old Trafford je na strane švu umiestnený štítok z nápisom "The Theatre of Dreams Since 1910". Domáce dresy nosia hráči v kombinácii s bielymi trenírkami na bokoch s červenými pruhmi a čiernymi štulpňami s červeným “V” na lýtkach. Dresy na zápasy vonku majú rovnaký dizajn len inú farebnú kombináciu. Dresy sú čierne s modrým “V” na hrudi a klubové logo je na modrom podklade. Ako na domácom drese tak aj tu sú obidve logá sponzorov biele. Trenírky sú čierne s modrými pruhmi po bokoch a štulpne tiež čierne s modrým “V” na lýtkach. Vonkajší súbor zo sezóny 2008/09 pozostávajúci z bielych dresov s modrými pruhmi na bokoch a modrým golierom s červenou obrubou je v sezóne 2009/10 používaný ako tretí súbor. S modrými trenírkami a bielymi štulpňami má tretí súbor modré logá sponzorov a nápis MUFC na zadnej strane goliera. Klubový znak na bielom podklade je umiestnený na ľavej strane hrudníka.

Klubové logo bolo zmenené pri niekoľkých príležitostiach, no základný tvar ostal stále podobný. Znak je odvodený od erbu mesta Manchester. Diabol v znaku je odvodený od prezývky klubu “Červení diabli”, ktorá vznikla v 60. rokoch po tom, čo počul Matt Busby o rugbyovom mužstve zo susedstva, ktoré tiež hralo v červenom. Koncom 60. rokov sa diabol stal súčasťou klubových spravodajov a šálov predtým, než sa nadobro dostal v roku 1970 do klubového loga. V logu drží diabol trojzubec. V roku 1998 bolo logo opäť pozmenené, keď z neho zmizlo slovné spojenie Football Club.

Kluboví kapitáni

Roky Meno Poznámky
1878 – 1882 Neznámy
1882 E. Thomas Prvý známy klubový kapitán
1882 – 1883 Neznámy
c. 1883 – 1887 Anglicko Sam Black
c. 1887 – 1890 Wales Jack Powell
1890 – 1892 Neznámy
1892 – 1893 Škótsko Joe Cassidy
1893 – 1894 Neznámy
c. 1894 Škótsko James McNaught
1894 – 1896 Neznámy
c. 1896 – 1903 Anglicko Harry Stafford Prvý kapitán Manchestru United
1903 – 1904 Neznámy
c. 1904 – 1905 Škótsko Jack Peddie
c. 1905 – 1912 Anglicko Charlie Roberts
1912 – 1913 Anglicko George Stacey
1913 Anglicko Dick Duckworth
1914 Anglicko George Hunter
1914 – 1915 Anglicko Patrick O'Connell
1915 – 1919 Žiadny 1. svetová vojna
1919 – 1922 Neznámy
c. 1922 – 1928 Anglicko Frank Barson
c. 1928 – 1931 Anglicko Jack Wilson
1931 – 1932 Škótsko George McLachlan
1932 Anglicko Louis Page
1932 – 1935 Neznámy
c. 1935 – 1939 Škótsko James Brown
1939 – 1945 Žiadny 2. svetová vojna
1945 – 1953 Írsko Johnny Carey Prvý povojnový a prvý nebritský kapitán
1953 – 1954 Anglicko Stan Pearson
1954 – 1955 Anglicko Allenby Chilton
1955 – 1958 Anglicko Roger Byrne Zomrel v roku 1958 pri Mníchovskej leteckej katastrofe
1958 – 1959 Anglicko Bill Foulkes
1959 – 1960 Anglicko Dennis Viollet
1960 – 1962 Anglicko Maurice Setters
1962 – 1964 Írsko Noel Cantwell
1964 – 1967 Škótsko Denis Law
1967 – 1973 Anglicko Bobby Charlton
1973 Škótsko George Graham
1973 – 1975 Škótsko Willie Morgan
1975 – 1982 Škótsko Martin Buchan
1982 Anglicko Ray Wilkins
1982 – 1994 Anglicko Bryan Robson Najdlhšie slúžiaci kapitán v histórii United
1994 – 1996 Anglicko Steve Bruce
1996 – 1997 Francúzsko Eric Cantona Prvý kapitán pochádzajúci mimo Británie a Írska
1997 – 2005 Írsko Roy Keane Najviac vyhratých trofejí v pozícii kapitána
2005 – 2010 Anglicko Gary Neville Prvý kapitán narodený v okolí Manchestru od čias Dennisa Violleta
2010 – 2014 Srbsko Nemanja Vidić
2014 – 2017 Anglicko Wayne Rooney
2017 – 2018 Anglicko Michael Carrick
2021- Harry Maquire

Hráčske rekordy

Zápasy odohrané k 9. máju 2010. Zvýraznení hráči stále hrajú za Manchester United.

Najviac zápasov

# Meno Kariéra Zápasy Góly
1 Wales Ryan Giggs 1991 – 2014 953 155
2 Anglicko Bobby Charlton 1956 – 1973 758 249
3 Anglicko Bill Foulkes 1952 – 1970 688 9
4 Anglicko Paul Scholes 1994 – 2013 632 147
5 Anglicko Gary Neville 1992 – 2011 598 7
6 Anglicko Alex Stepney 1966 – 1978 539 2
7 Írsko Tony Dunne 1960 – 1973 535 2
8 Írsko Denis Irwin Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
">

Manchester United
Celý názovManchester United F.C.
Založený1878, ako Newton Heath LYR FC
ŠtadiónOld Trafford
Manchester
Kapacita74879
MajiteľUSA Malcolm Glazer
PredsedaUSA Joel & Avram Glazer
TrénerHolandsko Erik ten Hag
LigaFA Premier League
2022/20233. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Manchester United je anglický futbalový klub hrajúci Premier League. Je to vôbec najúspešnejší anglický futbalový klub v celej histórii. Jeho domácim štadiónom je Old Trafford v severoanglickom Manchesteri. Klub bol založený pod menom Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 a do ligy vstúpil v roku 1892. V najvyššej anglickej súťaži hráva od roku 1938 s výnimkou sezóny 1974/75. Priemerná návšteva na štadióne je aj napriek tomu najvyššia v celom Anglicku od sezóny 1964/65. Má fanúšikov po celom svete.

Manchester United je anglický majster zo sezóny 2010 – 11. Klub je jedným z najúspešnejších v histórii anglického futbalu. Od novembra 1986, keď sa stal manažérom Sir Alex Ferguson, vyhrali 23 veľkých trofejí. V roku 1968 sa stal prvým anglickým klubom ktorý vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazil Benficu 4:1. Druhý európsky titul získali v roku 1999 ako súčasť slávneho treble a tretí v roku 2008. V roku 2009 neuspeli vo finále proti Barcelone. Klub drží rekord v počte anglických titulov, keď ich vyhral 20 a takisto rekord v počte víťazstiev v FA Cupe, ktorý vyhral celkovo 12-krát.

Od 90. rokov je Manchester jedným z najbohatších klubov na svete a klubom s najvyššími tržbami. V súčasnosti je najbohatším klubom a klubom s najvyššou hodnotou v rámci všetkých športov na svete s odhadovanou hodnotu 1,87 miliardy eur ku aprílu 2009. Manchester bol zakladajúcim členom už neexistujúcej organizácie G-14, ktorá zoskupovala najbohatšie kluby v Európe a v súčasnosti ju nahradila Európska asociácia klubov.

Sir Alex Ferguson sa stal manažérom United 6. novembra 1986 keď opustil Aberdeen a na lavičke Manchestru nahradil odchádzajúceho Rona Atkinsona. Alex Ferguson dostal od roku 1986 do mája 2013, 38 vyznamenaní, kedy oznámil ukončenie svojej kariéry. Nahradil ho Škót David Moyes. Ten na poste trénera zotrval do 22. apríla 2014, kedy s ním bola ukončená spolupráca a v máji 2014 ho nahradil Louis Van Gaal. Ale ani ten vo funkcii manažéra dlho nevydržal, keď ho už po 2 sezónach vo funkcii nahradil 27. mája 2016 ambiciózny bývalý tréner konkurenčnej Chelsea Londýn José Mourinho.

Po dlhodobo neuspokojivých herných prejavoch a prehre 3:1 s rivalom z Liverpoolu bol 19. decembra 2018 José Mourinho nahradený na pozícii manažéra bývalým hráčom Manchestru Olem Gunnarom Solskjaerom do konca prebiehajúcej sezóny 2018/2019.[1]

Aktuálna súpiska

História

Prvé roky (1878 – 1945)

Klub vznikol ako Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 ako tím pracovníkov Lancashierských a Yorkshirských dráh v depe Newton Heath. Dresy mali zeleno-žlté polovice. Hrávali na malom schátralom ihrisku na North Road. Po 15-tich rokoch sa v roku 1893 presťahovali na Bank Street vo vedľajšom meste Clayton. Klub vstúpil v predchádzajúcej sezóne do ligy. Klub začal prerušovať spojenia so železničným depom a tak vznikla nová spoločnosť s klubovým sekretárom. S názvu zmizlo spojenie LYR a klub sa tak premenoval na Newton Heath F.C. . Na začiatku roku 1902 bol klub na hranici bankrotu s dlhom 2 670 libier, čo by v roku 2010 predstavovalo sumu asi 210 000 libier. Klubové financie boli postihnuté nízkou návštevnosťou a ťažkou ranou v podobe prehratého súdu, ktorý spustil reportér Birminghamského denníka, keď po prehre 4:1 s WBA napísal: “Toto nebol futbal, toto bola obyčajná brutalita a keď toto bola taktika Newton Heath ako vyhrávať zápasy, tak by sa tým mala čo najskôr začať zaoberať Futbalová asociácia.” Sudca ktorý mal prípad na starosti ocenil Newton Heath pokutou a nariadil, aby si každá strana zaplatila vlastné výdavky.

Na stretnutí veriteľov, začiatkom roka 1902, oznámil sekretár klubu James West, že klub potrebuje na záchranu 2 000 libier. Kapitán klubu Harry Stafford neskôr oznámil, že má zmluvu so štyrmi miestnymi podnikateľmi. Každý z nich bol pripravený investovať 500 libier na chod klubu. Vedenie súhlasilo s ich podmienkami a prijalo ponuku. Jedným s podnikateľov bol J. H. Davies, generálny riaditeľ Manchesterského pivovaru. Legenda hovorí, že Stafford ukazoval svojho bernardína na zbierke pre klub a Davies sa ponúkol že ho od neho kúpi. Stafford odmietol, ale prehovoril Daviesa aby investoval do klubu a stal sa jeho prezidentom. Rozhodlo sa o tom na jednom zo stretnutí vedenia klubu. Rozhodlo sa tiež o zmene názvu klubu, aby mohol začať ďalšiu etapu s čistým štítom. Manchester Central a Manchester Celtic boli jedny z navrhovaný názvov, pokiaľ Louis Rocca, mladý imigrant z Talianska, povedal: “Páni, prečo by sme sa nemohli volať Manchester United?” Meno ostalo, a tak 26. apríla 1902 oficiálne vznikol klub Manchester United. Davies tiež rozhodol, že by bolo vhodné zmeniť klubové farby z bielej a námorníckej modrej na červenú, bielu a čiernu.

Ernest Mangnall bol menovaný ako sekretár klubu potom, čo 28. septembra 1903 rezignoval James West. Mangnall bol poverený cieľom dostať klub do Prvej divízie. Na prvý pokus mu postup unikol len o vlások, keď United skončili v sezóne 1903/04 na treťom mieste. Mangnall sa rozhodol, že je potrebné do klubu priviesť nejaké nové tváre a podpísal hráčov ako Harry Moger do brány, Dick Duckworth na krídlo a Jack Picken do útoku. No bol to iný nový krídelník, Charlie Roberts, ktorý mal najväčší dopad na budúce dianie v klube. Roberts prišiel do klubu za 400 libier z Grimsby Town v roku 1904 a hneď sa stal klubovým kapitánom. V klube hral do roku 1914 a viedol klub pri všetkých úspechoch na začiatku 20. storočia.

Netrvalo dlho a klub postúpil prvýkrát pod novým názvom do Prvej divízie, keď v sezóne 1905/06 obsadil druhé miesto v Druhej divízii. Nasledovala sezóna stabilizácie klubu, keď skončili na ôsmom mieste. V roku 1908 vyhrali svoj prvý titul. Neskôr bol vyšetrovaný Manchester City zato, že vyplácal hráčom vyššie platy, aké boli povolené Futbalovou asociáciou FA. Dostali pokutu 250 libier a ôsmi hráči už nemohli nikdy nastúpiť v ich drese. United rýchlo zareagoval na túto situáciu a medzi inými prišiel Billy Meredith (waleský kúzelník) a Sandy Turnbull. Posily, z druhej strany mesta, nemohli kvôli trestu nastúpiť do konca sezóny. Boli tak mimo hry až do začiatku sezóny 1907/08, v ktorej chcel Manchester zaútočiť na titul. A podarilo sa, po výhre 2:1 na Sheffieldom United začala séria výhier. Napriek slabému koncu sezóny ukončili United sezónu s 9 bodovým náskokom pred hlavným rivalom Aston Villou.

Nasledujúca sezóna začala ďalším úspechom, výhrou v zápase o Charity Shield a skončila ďalším, výhrou v FA Cupe. V sezóne, v ktorej Manchester obhajoval titul, boli Turnbull a Meredith veľmi užitočnými. Turnbull strelil víťazný gól vo finále FA Cupu. Klub čakal na ďalší úspech 2 roky. V sezóne 1910/11 vyhrali druhýkrát v histórii Prvú divíziu. Medzičasom sa United presťahovali na ich nový štadión Old Trafford. Prvý zápas tam odohrali 19. februára 1910 proti Liverpoolu keď prehrali 3:4 hoci viedli 3:0. Ďalší titul, ktorý bol posledný pod vedením Mangnalla (po 10-tich rokoch odišiel do Manchestru City) a tiež posledný na ďalších 41 rokov, získali v sezóne 1911/12.

Ďalších 10 rokov bol klub v úpadku, až nakoniec v roku 1922 zostúpil do Druhej divízie. V roku 1925 opäť postúpili do najvyššej súťaže, no po niekoľkých rokoch v spodnej časti tabuľky zostúpili v roku 1931 späť do Druhej divízie. Najhoršie umiestnenie v histórii zaznamenal klub v roku 1934 keď obsadil 20. miesto v Druhej divízii. V ďalších rokoch Manchester ešte raz postúpil do Prvej divízie no hneď zostúpil späť. V predposlednej sezóne pred vypuknutím 2. svetovej vojny opäť postúpili do Prvej divízie. V poslednej sezóne pred vojnou 1938/39 si zabezpečili účasť v najvyššej lige aj po vojne, keď obsadili 14. miesto.

Busbyho roky (1945 – 1969)

V roku 1945 nastúpil na pozíciu manažéra klubu z Old Trafford Matt Busby. Bol to nezvyčajný príchod, pretože Busby naliehal, že si bude viesť mužstvo po svojom, vyberie si svojich hráčov a bude riadiť tréningy. Busby stratil manažérsku pozíciu v Liverpoole, ktorý dal tieto úlohy na starosť riaditeľovi, ale United dali šancu novým a inovatívnym metódam. Busbyho prvou osobou ktorú priviedol, nebol žiadny hráč, ale nový asistent Jimmy Murphy. Risk, ktorý podstúpil klub vymenovaním Busbyho sa okamžite začal vyplácať. Klub skončil v rokoch 1947, 1948 a 1949 na druhom mieste a v roku 1948 vyhral FA Cup vďaka domácemu triu Stan Pearson, Jack Rowley a Charlie Mitten (Rowley a Pearson skórovali vo finále FA Cupu 1948) a vďaka krídlu zo severovýchodu Allenby Chiltonovi.

Charlie Mitten ušiel do Kolumbie hľadať lepšie zárobky, no zvyšok mužstva ostal pokope a v roku 1952 získal prvý povojnový titul. Busby vedel, že futbalové tímy potrebujú viac ako skúsenosti a začal raziť taktiku, že povolával do mužstva mladíkov z akadémie vždy, keď to bolo možné. Na začiatku mladý hráči ako Roger Byrne, Bill Foulkes, Mark Jones a Dennis Viollet zbierali skúsenosti a skĺzli v tabuľke najnižšie na ôsme miesto, no v sezóne 1956 opäť získali titul. Priemerný vek mužstva bol 22 rokov a v sezóne nastrieľali 103 gólov. Busbyho taktika s mladíkmi spustila najúspešnejšie obdobie v histórii klubu (stred 50., koniec 60. a celé 90. roky). Busbyho pôvodné jadro mladíkov dostalo prezývku “Busby babes”. Klenotom na vrchole ich koruny bol krídelník Duncan Edwards. Chlapec z mesta Dudley zažil svoj debut medzi seniormi v roku 1953 ako 16-ročný. Hovorilo sa, že Duncan mohol hrať na každej pozícii na ihrisku a mnoho s tých, čo ho videli hrať, ho pokladali za najlepšieho hráča vôbec. V sezóne 1956/57 získali ďalší ligový titul a dostali sa do finále FA Cupu kde podľahli Aston Ville. Stali sa tiež prvým anglickým klubom, ktorý nastúpil v Európskom pohári majstrov po tom, čo FA zakázala v minulom roku nastúpiť Chelsea. Dostali sa až do semifinále, kde ich vyradil Real Madrid. Na ceste do semifinále vyradili rekordným víťazstvom 10:0 na Maine Road belgického majstra Anderlecht. Táto výhra je doteraz najvyšším klubovým víťazstvom.

Plaketa na Old Trafford na počesť hráčov, ktorý zahynuli pri mníchovskom leteckom nešťastí.

V nasledujúcej sezóne postihla klub tragédia, keď po medzipristátí na dotankovanie v Mníchove, havarovalo lietadlo, ktoré viezlo tím zo zápasu Európskeho pohára majstrov v Belehrade. Pri mníchovskej leteckej katastrofe 6. februára 1958, prišli o život ôsmi hráči – Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Liam Whelan. Okrem hráčov zahynulo ďalších 15 ľudí, z toho kluboví zamestnanci Walter Crickmer, Bert Whalley a Tom Curry. Piloti sa najprv pokúsili dvakrát neúspešne vzlietnuť. Potom prišiel tretí pokus s fatálnymi následkami. Nehodu zapríčinila kašovitá vrstva snehu na konci dráhy, ktorá spomalila lietadlo na rýchlosť, s ktorej nebolo možné vzlietnuť. Lietadlo sa skĺzlo na konci dráhy a cez plot narazilo do neobývaného domu. Brankár United Harry Gregg nestratil po havárii duchaprítomnosť, a aj napriek strachu z možnej explózii lietadla, vytiahol z trosiek dvojicu Bobby Charlton a Dennis Viollet. Sedem hráčov United zahynulo priamo v lietadle, zatiaľ čo Duncan Edwards zomrel o 14 dní neskôr v nemocnici. Pravé krídlo Johnny Berry prežil nehodu, no kvôli zraneniam ktoré pri nej utrpel musel predčasne ukončiť hráčsku kariéru. Matt Busby, ktorému nedávali mníchovskí doktori veľkú nádej na prežitie a dokonca dostal od kňaza dvakrát Sviatosť pomazania chorých, sa vyliečil a po dvoch mesiacoch opustil nemocnicu.

Chýry dokonca hovorili, že United sa odhlásia zo všetkých súťaži. No do doby, kedy sa vylieči Matt Busby, prebral manažérsku pozíciu Jimmy Murphy a klub tak mohol v provizórnych podmienkach pokračovať ďalej. Napriek nehode znova dosiahli finále FA Cupu v ktorom prehrali s Boltonom Wanderers. Na konci sezóny navrhla UEFA, aby sa budúceho ročníka Európskeho pohára zúčastnil okrem majstra Wolverhamptonu aj Manchester United ako poctu pre obete, no FA to zamietla. V nasledujúcej sezóne sa United dotiahli na Wolverhampton a skončili na druhom mieste.

Busby na začiatku 60. rokov prebudoval mužstvo, keď podpísal hráčov ako Denis Law alebo Pat Crerand ktorý tvorili novú generáciu jeho mladíkov. Azda najlepším z jeho novej skupiny hráčov bol mladík z Belfastu George Best. Best vynikal svojou prirodzenou atletickosťou, no azda najlepším aspektom jeho hry bola jeho perfektná kontrola lopty. Jeho rýchle nohy mu dovoľovali prejsť takmer cez každého súperovho obrancu a to aj napriek jeho nižšiemu vzrastu. Tím vyhral v roku 1963 FA Cup, aj keď v Prvej divízii skončil na 19. mieste. Triumf v FA Cupe posilnil hráčov, ktorý pomohli klubu najprv k druhému miestu tabuľky v sezóne 1963/64 a potom k titulom v rokoch 1965 a 1967. United v roku 1968 vyhral Európsky pohár majstrov, keď vo finále porazili Eusébiovu Benficu 4:1. United sa tak stal prvým anglickým klubom, ktorý získal túto trofej. Toto mužstvo Manchestru sa stalo pamätným aj vďaka tomu, že v jeho jadre hrali traja držitelia ceny pre Európskeho hráča roku. Túto cenu získali Bobby Charlton, Denis Law a George Best. Matt Busby rezignoval na svoju funkciu v roku 1969. Nahradil ho tréner rezervy a bývalý hráč United Wilf McGuinness.

1969 – 1986

V sezóne 1969/70 bojoval tím pod vedením Wilfa McGuinnessa a nakoniec skončil na neuspokojivom ôsmom mieste. Po zlom štarte do sezóny 1970/71 bol McGuinness preradený späť na pozíciu trénera rezervy. Busby sa vrátil naspäť do klubu, aj keď len na šesť mesiacov. Výsledky sa pod jeho vedením zlepšili, no v lete 1971 opustil Busby klub definitívne. Medzitým Manchester stratil hviezdnych hráčov ako Nobby Stiles a Pat Crerand.

United boli ústne dohodnutý z manažérom Jock Steinom, ktorý vyhral s Celticom Európsky pohár majstrov. Stein však na poslednú chvíľu vycúval a nástupcom Busbyho sa tak stal Frank O’Farrell. Podobne ako McGuinness vydržal O´Farrell v klube menej ako 18 mesiacov. Jediným rozdielom medzi nimi bolo, že O’Farrell reagoval na slabé výkony mužstva nákupom talentovaného Martina Buchana z Aberdeenu za 125 000 libier. Na konci roku 1972 sa stal manažérom Tommy Docherty. Docherty v sezóne zachránil United od zostupu, no v ďalšej sezóne 1974 už United zostúpili a zlaté trio Best, Law a Charlton opustilo klub. Dennis Law odišiel v lete 1973 do Manchestru City a strelil gól ktorý poslal United do Druhej divízie. Zdvorilo však odmietol zo spoluhráčmi oslavovať gól. Hráči ako Lou Macari, Stewart Houston a Brian Greenhoff prišli do klubu aby nahradili trio Best, Law a Charlton, no nikdy nedosiahli to, čo hviezdne trio.

Tím vybojoval postup hneď na prvý pokus. Pomohol mu mladý Steve Coppell, ktorý zažil debut v drese United ku koncu sezóny, keď prišiel z klubu Tranmare Rovers. V roku 1976 sa klub dostal do finále FA Cupu kde podľahol Southamptonu. V roku 1977 sa dostali do finále opäť a porazili Liverpool 2:1. Aj napriek týmto úspechom a obľube u fanúšikov bol Docherty krátko po finále prepustený po tom, čo sa prevalila jeho aféra s manželkou fyzioterapeuta.

V lete 1977 nahradil Dochertyho Dave Sexton, pod ktorým začal tím hrať príliš defenzívnu taktiku. Tento štýl sa nepáčil fanúšikom, ktorý mali radi ofenzívny futbal preferovaný Dochertym a Busbym. Sexton priviedol hráčov ako Joe Jordan, Gordon McQueen, Gary Bailey a Ray Wilkins. Jeho defenzívny štýl však nepriniesol úspechy, keď sa United len raz dostali v tabuľke na druhé miesto a dosiahli jedno finále FA Cupu v ktorom prehrali s Arsenalom. Kvôli týmto neúspechom bol Sexton vyhodený v roku 1981 aj napriek tomu, že vyhral 7 posledných zápasov v rade.

Nahradil ho skvelý Ron Atkinson. Atkinson ihneď zlomil britský prestupový rekord, keď priviedol Bryana Robsona z WBA. Robson bol považovaný za najlepšieho záložníka Manchestru od čias Duncana Edwardsa. Atkinson ďalej priviedol hráčov ako Jesper Olsen, Paul McGrath a Gordon Strachan, ktorý hrali po boku mladíkov ako Norman Whiteside a Mark Hughes. United vyhrali za tri roky dvakrát FA Cup a to v rokoch 1983 a 1985 a boli veľkým favoritom na zisk titulu v sezóne 1985/86, keď vyhrali prvých 10 zápasov a v októbri mali na svojich prenasledovateľov 10 bodový náskok. Potom však rapídne poklesla forma a Manchester ukončil sezónu až na štvrtom mieste. Slabá forma pokračovala aj v ďalšej sezóne a po tom, čo sa United nachádzali v novembri 1986 na hranici zostupu, bol Atkinson prepustený.

Éra Alexa Fergusona pred treble (1986 – 1998)

Alex Ferguson sa stal manažérom Manchestru United v novembri 1986.

Ferguson pricestoval z Aberdeenu aby nahradil Atkinsona ešte v ten deň, čo bol Atkinson prepustený. So sebou si priviedol svojho asistenta Archieho Knoxa. Aj napriek prehre 2:0 v prvom zápase 8. novembra 1986 proti Oxfordu, dokázal Ferguson ukončiť sezónu na 11. mieste. 2. miesto v sezóne 1987/88 s útočníkom Brianom McClairom, ktorý sa stal prvým útočníkom od čias Georga Besta, ktorý strelil viac ako 20 gólov sezóne, dalo fanúšikom kúsok nádeje na lepšie časy. Tá však opäť vyprchala po 11. mieste v nasledujúcej sezóne.

Mnoho Fergusonových posíl nespĺňalo očakávania fanúšikov a Ferguson bol začiatkom roka 1990 údajne na pokraji vyhodenia v prípade prehry v 3. kole FA Cupu s Nottinghamom Forest. Gól Marka Robinsa s 56. minúty znamenal výhru United, a naštartoval púť Manchestru do finále vo Wembley, kde United porazili po remíze 3:3 Crystal Palace v opakovanom zápase 1:0. V nasledujúcej sezóne sa Manchester prebojoval do finále Ligového pohára v ktorom podľahol Sheffieldu Wednesday, pod vedením bývalého manažéra Rona Atkinsona 1:0. Okrem toho vyhral prvýkrát v klubovej histórii Pohár víťazov pohárov keď vo finále v Rotterdame porazil Barcelonu 2:1. Víťazstvo v PVP poskytlo United možnosť hrať o Európsky superpohár v ktorom porazili na Old Trafford víťaza Európskeho pohára majstrov Crvenu Zvezdu Belehrad 1:0. Tento súboj sa mal odohrať na odvety, no kvôli politickým nepokojom v Juhoslávii rozhodla UEFA, že sa odohrá len jeden zápas na Old Trafford. V roku 1992 nasledovalo druhé finále v Ligovom pohári v rade. United porazili na Wembley Nottingham Forest 1:0.

Udalosti okolo klubu mimo ihriska na prelome desaťročia smerovali k pokusu prezidenta klubu Martina Edwardsa, predať klub magnátovi Michaelovi Knightonovi. Dohoda na sume 20 miliónov libier bola odsúhlasená. Knighton dokonca prišiel na trávnik Old Traffordu v klubových farbách a po niekoľkých trikoch poslal loptu do brány pred Stretford End. Michael Knighton dostal prístup do finančných záznamov klubu, no skôr než sa celý obchod stihol zrealizovať, musel byť zrušený kvôli jeho finančným problémom. Ale kvôli jeho vedomostiam o financiách klubu, dostal výmenou za mlčanie, miesto v jeho štruktúrach. V roku 1991 klub potreboval vďaka Taylorovej správe peniaze na úpravu štadióna a preto vstúpil na Londýnsku burzu s cenou 47 miliónov libier, vďaka čomu sa dostali financie klubu pod dohľad verejnosti. Martin Edwards zostal vo svojej funkcii, no klub mal verejných vlastníkov.

V lete roku 1991 prišiel na Old Trafford dánsky brankár Peter Schmeichel, ktorý vychytal v sezóne 1991/92 17 čistých kont a pomohol tak klubu k druhému miestu v tabuľke za Leedsom v strede s fantastickým Francúzom Ericom Cantonom. Ferguson uznal, že Manchester potrebuje útočníka, a tak sa niekoľkokrát neúspešne pokúšal získať Davida Hirsta zo Sheffieldu Wednesday. Potom u prezidenta Martina Edwardsa zazvonil manažér Leedsu Howard Wilkinson, aby sa opýtal na dostupnosť Denisa Irwina, a konverzácia sa rýchlo zvrtla na Cantonu. Na prekvapenie Edwardsa aj Fergusona sa obidve kluby dohodli na odstupnom 1,2 milióna libier za tohto charizmatického Francúza. Cantonov príchod bol zlomovým bodom v ceste United za prvým titulom od roku 1967. Po príchode Roya Keana z Nottinghamu Forest v júli roku 1993, získali United druhý titul v rade, prvýkrát od roku 1957, a takisto vyhrali FA Cup, čo znamenalo prvý double v histórii klubu. V tom istom roku sa klub ponoril do smútku, keď 20. januára 1994 zomrel bývalý manažér Matt Busby.

Sezóna 1994/95 bola prvou sezónou bez trofeje od sezóny 1988/89, aj keď bojovali o titul do posledného kola a dostali sa až do finále FA Cupu, kde však podľahli Evertonu. Z Newcastlu prišiel Andy Cole za Keitha Gillespieho a 6 miliónov libier, čo znamenalo v tej dobe nový britský prestupový rekord. Ale zápas po Andyho debute, dostal Cantona 8 mesačný dištanc za to, že zaútočil pri odchode z ihriska na fanúšika Crystal Palace, ktorý ho rasovo urážal. Cantonova suspendácia bola označovaná ako dôvod, prečo Manchester nevyhral tretí titul v rade. Po neúspechu v sezóne Ferguson predal hráčov ako Paul Ince, Andrei Kanchelskis a Mark Hughes a nahradil ich vlastnými odchovancami z akadémie ako David Beckham, Gary Neville, Phil Neville a Paul Scholes. Po prehre v úvodnom zápase sezóny 1995/96 s Aston Villou 1:3, prehlásil televízny komentátor Alan Hansen legendárnu hlášku “nikdy nevyhráte nič s týmito deťmi.” Nový hráči sa rýchlo stali reprezentantmi Anglicka a po návrate Cantonu v októbri 1995, sa Manchester stal prvým klubom ktorý vyhral double dvakrát.

V júli 1996 odišiel kapitán Steve Bruce do Birminghamu City a Alex Ferguson vymenoval novým kapitánom Erica Cantonu. Cantona doviedol klub v sezóne 1996/97 k štvrtému titulu za 5 rokov a po skončení sezóny ukončil kariéru vo veku len 30 rokov. Na jeho miesto bol kúpený Teddy Sheringham a jeho legendárnu sedmičku na drese zdedil David Beckham. Sezónu 1997/98 začal Manchester dobre, no prehral 5 zápasov okolo Vianoc a nakoniec skončil na druhom mieste iba bod za Arsenalom. Po dlhom období bez trofeje to bol veľký návrat Arsenalu medzi anglickú elitu.

Treble (1998 – 99)

Trofeje zo slávneho Treble – Premier League, Liga majstrov a FA Cup (zľava doprava)

Sezóna 1998/99 bola pre Manchester najúspešnejšou v anglickej klubovej futbalovej histórii, keď ako jediný anglický klub dokázali vyhrať Treble – Premier League, FA Cup a Ligu majstrov v jednej sezóne. Po napínavej sezóne vyhral Manchester titul až v poslednom kole keď porazil Tottenham 2:1 a aj napriek výhre Arsenalu 1:0 nad Aston Villou sa mohol radovať z titulu. Výhra v Premier League bola prvou časťou Treble a podľa Alexa Fergusona aj najťažšou. Vo finále FA Cupu narazil Manchester na Newcastle a porazil ho 2:0 po góloch Sheringhama a Scholesa. Vo finále Ligy majstrov porazili Bayern Mníchov v zápase, ktorý je označovaný za jeden z najlepších comebackov v histórii. Manchester prehrával 0:1 a no v nastavenom čase po góloch Sheringhama a Solskjaera otočili výsledok a v deň, kedy by mal Sir Matt Busby 90 rokov, získali trofej a treble. Úspešný rok zakončili výhrou v zápase o Interkontinentálny pohár v Tokiu proti Palmeirasu 1:0.

Po treble (1999 – 2013)

Manchester vyhral ligu v rokoch 2000 aj 2001, no novinári považovali tieto sezóny za zlyhania, pretože sa klubu nepodarilo znovu vyhrať Ligu majstrov. V roku 2000 sa stal Manchester jedným zo zakladajúcich členov zoskupenia G-14 zoskupujúceho najbohatšie európsky kluby. Klub sa tiež v sezóne 1999/2000 nezúčastnil FA Cupu, pretože sa zúčastnil Majstrovstiev sveta klubov v Brazílii na nátlak FA, UEFA a Anglickej kandidatúry na MS 2006. Ferguson prijal viac defenzívnu taktiku, ktorá však nepriniesla úspech a Manchester skončil v sezóne 2001/02 na treťom mieste v Premier League. V nasledujúcej sezóne 2002/03 znovu získali titul. Sezónu začali dobre, no ich forma klesla po tom, čo dostal Rio Ferdinand kontroverzný 8 mesačný dištanc za zmeškané dopingové testy. V roku 2004 vyhrali FA Cup keď vyradili v semifinále Arsenal a vo finále porazili Millwall.

Sezóna 2004/05 sa niesla v znamení streleckej mizérie po tom, čo sa zranil strelec Ruud van Nistelrooy. United zakončili sezónu bez zisku trofeje na treťom mieste v tabuľke. V FA Cupe prehrali vo finále s Arsenalom po remíze 0:0 na penalty 4:5. Mimo ihriska sa stalo témou číslo 1 prevzatie Manchestru americkým podnikateľom Malcolmom Glazerom 12. mája 2005. Ten získal kontrolu nad klubom cez svoju spoločnosť Red Football Ltd. za sumu približne 800 miliónov libier. 16. mája zvýšil svoj podiel na 75% potrebných na stiahnutie klubu z burzy a oznámil svoj úmysel prebrať 100% podiel do 20 dní. 8. júna vymenoval svojich synov za nevýkonných členov správnej rady klubu.

Manchester mal slabý štart do sezóny 2005 – 06 po tom, čo odišiel záložník Roy Keane do Celticu za kritiku svojich spoluhráčov. Manchester tiež po prehre s Benficou nepostúpil prvýkrát v novom storočí do vyraďovacej fázy Ligy majstrov. Sezóna bola tiež poznačená zraneniami kľúčových hráčov ako Gabriel Heinze, Alan Smith, Ryan Giggs a Paul Scholes. Nakoniec však zabránili tomu, aby zakončili ďalšiu sezónu za sebou bez trofeje, keď vyhrali po 17 rokoch Ligový pohár. Vo finále porazili nováčika z Wiganu 4:0. V poslednom kole po výhre 4:0 nad Charltonom si tiež zabezpečili druhé miesto v tabuľke a automatickú kvalifikáciu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Na konci sezóny prestúpil do Realu Madrid kľúčový útočník Ruud van Nistelrooy po sporoch s Alexom Fergusonom.

V júli 2006 oznámil klub uzavretie pôžičky v celkovej sume 660 miliónov libier. Ročná splátka sa mala pohybovať vo výške 62 miliónov. Výsledkom toho bol plán na 30% zníženie ročných výdavkov. V sezóne 2006/07 začali hrať United opäť útočný štýl ako v 90. rokoch. V januári 2007 prišiel na dvoj mesačné hosťovanie z Helsingborgu švédsky útočník Henrik Larsson a zohral dôležitú úlohu v postupe do semifinále Ligy majstrov, v ktorom Manchester vypadol s AC Miláno po celkovom skóre 3:5. 6. mája 2007, štyri roky po poslednom titule, zaknihoval Manchester po remíze Chelsea s Arsenalom svoj deviaty titul za posledných 15 rokov. Nakoniec z toho nebolo štvrté double, keď Manchester prehral s Chelsea vo finále FA Cupu na novom Wembley 0:1 po predĺžení. Bolo to prvé finále FA Cupu na tomto štadióne.

Ryan Giggs je najoceňovanejším hráčom v anglickom futbale.

V sezóne 2007/08 získal Manchester európske double aj napriek zlému štartu do sezóny, keď sa po troch kolách nachádzal na 17. mieste. 11. mája 2008 však Manchester získal po výhre nad Wiganom titul o 2 body pred rivalom z Chelsea, ktorý len remizoval s Boltonom. Manchester sa tiež dostal do svojho tretieho európskeho finále, keď na ceste doň vyradil kluby ako AS Rím či FC Barcelona. V moskovskom finále 21. mája 2008 porazil Chelsea v penaltovom rozstrele 6:5, keď zápas predtým skončil v riadnom hracom čase aj predĺžení 1:1. Týmto víťazstvom získali svoj tretí európsky titul a utvorili tak rekord v počte neprehraných finále. Zhodou okolností v tejto sezóne uplynulo presne 100 rokov od zisku prvého titulu, 50 rokov od Mníchovskej leteckej katastrofy a 40 rokov od zisku prvého titulu v Európskom pohári majstrov. Vo finále tiež nastúpil Ryan Giggs k svojmu 759. zápasu v drese United a prekonal tak rekord Bobbyho Charltona.

Ešte pred štartom sezóny 2008/09 vyhral Manchester Community Shield, keď porazil vo finále víťaza FA Cupu Portsmouth 3:1 na pokutové kopy po remíze v riadnom hracom čase 0:0. 21. decembra pridal Manchester ďalšiu trofej do svojej zbierky, keď vyhral Majstrovstvá sveta klubov 2008 v Japonsku. Vo finále porazil ekvádorsky klub LDU Quito 1:0 po góle Wayna Rooneyho. O 2 mesiace neskôr pridali ďalšiu trofej, keď vo finále Ligového pohára porazili Tottenham 4:1 na pokutové kopy. 16. mája zaknihovali svoj 11. titul v Premier League a 18. titul celkovo, keď remizovali 0:0 s Arsenalom. 27. mája 2009 však prehrali v Rímskom finále Ligy majstrov nad Barcelonou 0:2 keď sa do streleckej listiny zapísali Samuel Eto’o a Lionel Messi. Toto finále bolo posledným v drese United pre Carlosa Téveza, ktorému skončilo 30. júna hosťovanie a pre Cristiana Ronalda, ktorý po sezóne prestúpil za 80. miliónov libier do Realu Madrid. Táto čiastka sa stala novým prestupovým rekordom. United nahradilo odchádzajúcich hráčov novými posilami ako Michael Owen, ktorý prišiel zadarmo, Antonio Valencia za 17 miliónov z Wiganu a Gabriel Obertan za 3 milióny z Bordeaux.

Sezóna 2009/10 začala pre Manchester dobre aj napriek prehre 0:1 proti Burnley na Turf Moor. Potom nasledovala séria výhier, vrátane toho v mestskom derby 4:3 keď strelil víťazný gól Michael Owen až v 96. minúte. Ale zlý výkon proti Liverpoolu na Anfield Road rezultoval do prehry 0:2. 3. novembra 2009 si Manchester zabezpečil postup zo skupiny v Lige majstrov po remíze 3:3 v Moskve proti miestnemu CSKA. Víťazstvo v skupine si zabezpečil po výhre 3:1 s Wolfsburgom, v zápase v ktorom strelil Michael Owen hetrik. 3. januára 2010 zažil Old Trafford šokujúcu prehru v 3. kole FA Cupu nad rivalom z Leedsu 0:1. Bola to vôbec prvá prehra Alexa Fergusona v 3. kole FA Cupe od nástupu na lavičku Manchestru a jeho prvé vyradenie z tohto pohára klubom z nižšej súťaže. Manchester otočil prehru 1:2 z prvého semifinále Ligového pohára proti Manchestru City a na Old Trafforde vyhral v odvete 3:1 po góle Wayna Rooneyho z nadstaveného času. Toto víťazstvo bolo mnohými považované za symbolické, pretože Manchester City sa snaží dosiahnuť úspechov United. Fanúšikovia boli obzvlášť radi, pretože manažér City Roberto Mancini sľúbil, že po dlhých rokoch bez trofeje so svojím mužstvom nejakú získa. Manchester United porazil vo finále Ligového pohára vo Wembley Aston Villu 2:1 a prvýkrát v klubovej histórii obhájil pohár. Manchester sa vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov stretol s talianskym klubom AC Miláno. V prvom zápase na San Sire vyhrali United 3:2 vďaka dvom gólom Wayna Rooneyho. V odvete rozdrvil Manchester talianskeho súpera 4:0. Rooney dal opäť 2 góly. V celkovom súčte postúpili do semifinále zo skóre 7:2. Tento zápas tiež priniesol návrat Davida Beckhama na Old Trafford. Bývalý hráč United zažil skvelé privítanie od domácich fanúšikov a po skvelej strele takmer skóroval.

United dosiahli v rokoch 2010–11 rekordný 19. ligový titul a prvenstvo si zabezpečili remízou 1:1 proti Blackburnu Rovers 14. mája 2011.[2] Toto číslo sa v sezóne 2012–13 rozšírilo na 20 ligových titulov a keď si titul zabezpečili domácim víťazstvom 3:0 proti Aston Ville 22. apríla 2013.[3][4]

2013 – súčasnosť

8. mája 2013 Ferguson oznámil, že na konci futbalovej sezóny končí vo funkcii manažéra, v klube však zostane ako riaditeľ a veľvyslanec klubu.[5] Klub na druhý deň oznámil, že ho od 1. júla nahradí manažér Evertonu David Moyes, ktorý podpísal šesťročný kontrakt.[6] Ryan Giggs prevzal funkciu dočasného hráča a manažéra o 10 mesiacov neskôr, 22. apríla 2014, keď bol Moyes po zlej sezóne vyhodený. V nej klub nedokázal obhájiť titul v Premier League a prvýkrát sa nekvalifikoval v Lige majstrov. od 1995–96.[7] Taktiež sa nedokázali kvalifikovať do Európskej ligy, čo znamená, že to bolo prvýkrát, čo sa Manchester United nekvalifikoval na európsku súťaž od roku 1990.[8] 19. mája 2014 sa potvrdilo, že Louis van Gaal nahradí Moyesa na pozícii manažéra Manchestru United na základe trojročnej dohody, pričom Giggs bude jeho asistent.

Aj keď sa Van Gaalovi v prvej sezóne podarilo opäť kvalifikovať United do Ligy majstrov prostredníctvom štvrtého miesta v Premier League, v jeho druhej sezóne vypadol United z rovnakého turnaja v skupinovej fáze. United tiež zaostávali v pretekoch o titul už tretiu sezónu po sebe keď skončili na piatom mieste, a to aj napriek niekoľkým nákladným príchodov počas pôsobenia Van Gaala; v tej istej sezóne však Manchester United vyhral po 12.krát FA Cup, čo bola ich prvá trofej od roku 2013.[9] Napriek tomuto víťazstvu bol Van Gaal odvolaný z funkcie manažéra len o dva dni neskôr[10], pričom namiesto neho bol 27. mája menovaný José Mourinho, ktorý podpísal trojročnú zmluvu.[11] V tej sezóne skončil United na šiestom mieste, po piatykrát vyhral pohár EFL a po prvýkrát Európsku ligu, rovnako ako FA Community Shield rekordne v Mourinhovom prvom súťažnom zápase.[12] Aj napriek tomu, že United neskončili medzi najlepšími štyrmi, kvalifikovali sa do Ligy majstrov víťazstvom v Európskej lige. Wayne Rooney strelil svoj 250. gól v tíme United a prekonal tak sira Bobbyho Charltona. Na konci sezóny z klubu odišiel a vrátil sa do Evertonu. V nasledujúcej sezóne skončil United na druhom mieste v lige - išlo o ich najvyššie umiestnenie od roku 2013, za víťazným Manchester City však zaostával o 19 bodov. Mourinho taktiež klub doviedol do 19. finále FA Cupu, podľahol však Chelsea 1:0. 18. decembra 2018.[13] Nasledujúci deň bol bývalý útočník United Ole Gunnar Solskjær vymenovaný za dočasného manažéra do konca sezóny.[14] 28. marca 2019 bol so Solskjærom podpísaný trojročný kontrakt. Zásluhu na tom má šnúra 14 víťazstiev z jeho 19 zápasov, vrátane vyradenia Paríža Saint-Germain z Ligy majstrov.[15] Počas svojej prvej plnej sezóny, v ktorej pôsobil, pomohol klubu skončiť na treťom mieste v Premier League a rovnako sa dostal do semifinále EFL Cupu, FA Cupu a Európskej ligy.[16]

V sezóne 2019/20 skončili červený diabli so 66 bodmi na treťom mieste Premier League. Táto sezóna bola poznačená pandémiou Covid-19, keď liga musela byť na niekoľko týždňov prerušená. Sezónu 2020/21 poznačila okrem pokračujúcej pandémie aj nie najlepší vstup United do nej. V treťom zápase utrpeli zdrvujúcu prehru 6:1 na domácom štadióne od Tottenhamu[17] a po prvých šiestich zápasoch sa nachádzali v dolnej polovici tabuľky. Svoju formu zlepšil až v decembri 2020, keď v domácej súťaži zo šiestich zápasov 4 krát vyhrali a 2 krát zremizovali.

Klubový znak a farby

Už ako Newton Heath hral klub v rôznych farebných kombináciách. Najčastejšie to boli dresy so žlto-zelenými polovicami ktoré nosili v rokoch 1878 – 1892 a potom znovu v rokoch 1894 – 1896. Takéto dresy nosili aj hráči United ako vonkajšie na začiatku 90. rokov. Ďalšie dresy Newton Heath obsahovali bielo-červené štvrtiny v rokoch 1892 – 1894 a kompletne biele dresy nosili v rokoch 1896 – 1902. Obidve tieto kombinácie nosili spolu s modrými trenírkami. V roku 1902 sa spolu s názvom klubu zmenili aj klubové farby. Manchester začal hrávať v červených dresoch s bielymi trenírkami a čiernymi štulpňami. Najpamätnejšou výnimkou boli dresy vo finále FA Cupu v roku 1909 proti Bristolu City, keď hral Manchester v bielych dresoch s červeným písmenom “V“ na hrudi. Tento dizajn znovu používali v 20. rokoch pred tým, než opäť prešli na červené dresy. Pre sezónu 2009/10 predstavil Manchester podobné dresy k 100. výročiu Old Traffordu.

Na zápasy vonku sú najčastejšie používanou kombináciou biele dresy s čiernymi trenírkami a bielymi štulpňami. Okrem toho sa používali aj rôzne iné farby vrátane modro-bielych pruhovaných dresov v rokoch 1903 – 16, celých čiernych v rokoch 1994, 2003 a 2007 alebo tmavo modrých z tenkými striebornými horizontálnymi pruhmi v roku 2000. Jedny z najslávnejších, ale krátko využívaných boli kompletne sivé dresy zo sezóny 1995/96, od ktorých sa upustilo už v prvom zápase v ktorom boli nasadené. Počas prestávky v zápase so Southamptonom prehrával Manchester 0:3 a hráči si vymenili dresy za bielo-modrú tretiu sériu. Manchester napokon prehral 1:3. Podľa hráčov nebola sivá farba dostatočne viditeľná, čo viedlo k zlému výsledku. Ďalšou slávnou sériou dresov pre vonkajšie zápasy boli obojstranné dresy. Na jednej strane biele s čiernymi rukávmi a zlatou úpravou, na druhej strane zlaté s čiernou úpravou. Tieto dresy boli posledné od spoločnosti Umbro pred prechodom k firme Nike a pripomínali 100. výročie zmeny názvu klubu.

Tretia séria dresov je tradične celá modrá na počesť dresov z víťazného finále Pohára európskych majstrov v roku 1968. Priamy odkaz na tento úspech majú dresy zo sezóny 2008/09 ktorými si klub pripomenul 40. výročie tohto triumfu. Výnimkou boli svetložlté dresy zo začiatku 70. rokov, vyššie uvedené modro-biele dresy z roku 1996, ktoré sú stále obľúbené u fanúšikov, a biele dresy s tenkými červenými horizontálnymi pruhmi z roku 2004. United tiež použil ako tretie dresy kompletne čiernu sadu v sezóne 1998/99 a tmavo modrú s červenými bokmi v roku 2001 v zápasoch proti Southamptonu a PSV Eindhoven. Tieto farby boli používané ako tréningové.

V súčasnosti sú domáce dresy červené s čiernym písmenom “V” cez celú hruď. Klubový znak je umiestnený na čiernom podklade rovnakého tvaru na ľavej strane písmena “V”. Logo značky Nike je bielej farby na pravej strane. Logo hlavného sponzora AIG je tiež biele. Ako pripomenutie stého výročia otvorenia štadióna Old Trafford je na strane švu umiestnený štítok z nápisom "The Theatre of Dreams Since 1910". Domáce dresy nosia hráči v kombinácii s bielymi trenírkami na bokoch s červenými pruhmi a čiernymi štulpňami s červeným “V” na lýtkach. Dresy na zápasy vonku majú rovnaký dizajn len inú farebnú kombináciu. Dresy sú čierne s modrým “V” na hrudi a klubové logo je na modrom podklade. Ako na domácom drese tak aj tu sú obidve logá sponzorov biele. Trenírky sú čierne s modrými pruhmi po bokoch a štulpne tiež čierne s modrým “V” na lýtkach. Vonkajší súbor zo sezóny 2008/09 pozostávajúci z bielych dresov s modrými pruhmi na bokoch a modrým golierom s červenou obrubou je v sezóne 2009/10 používaný ako tretí súbor. S modrými trenírkami a bielymi štulpňami má tretí súbor modré logá sponzorov a nápis MUFC na zadnej strane goliera. Klubový znak na bielom podklade je umiestnený na ľavej strane hrudníka.

Klubové logo bolo zmenené pri niekoľkých príležitostiach, no základný tvar ostal stále podobný. Znak je odvodený od erbu mesta Manchester. Diabol v znaku je odvodený od prezývky klubu “Červení diabli”, ktorá vznikla v 60. rokoch po tom, čo počul Matt Busby o rugbyovom mužstve zo susedstva, ktoré tiež hralo v červenom. Koncom 60. rokov sa diabol stal súčasťou klubových spravodajov a šálov predtým, než sa nadobro dostal v roku 1970 do klubového loga. V logu drží diabol trojzubec. V roku 1998 bolo logo opäť pozmenené, keď z neho zmizlo slovné spojenie Football Club.

Kluboví kapitáni

Roky Meno Poznámky
1878 – 1882 Neznámy
1882 E. Thomas Prvý známy klubový kapitán
1882 – 1883 Neznámy
c. 1883 – 1887 Anglicko Sam Black
c. 1887 – 1890 Wales Jack Powell
1890 – 1892 Neznámy
1892 – 1893 Škótsko Joe Cassidy
1893 – 1894 Neznámy
c. 1894 Škótsko James McNaught
1894 – 1896 Neznámy
c. 1896 – 1903 Anglicko Harry Stafford Prvý kapitán Manchestru United
1903 – 1904 Neznámy
c. 1904 – 1905 Škótsko Jack Peddie
c. 1905 – 1912 Anglicko Charlie Roberts
1912 – 1913 Anglicko George Stacey
1913 Anglicko Dick Duckworth
1914 Anglicko George Hunter
1914 – 1915 Anglicko Patrick O'Connell
1915 – 1919 Žiadny 1. svetová vojna
1919 – 1922 Neznámy
c. 1922 – 1928 Anglicko Frank Barson
c. 1928 – 1931 Anglicko Jack Wilson
1931 – 1932 Škótsko George McLachlan
1932 Anglicko Louis Page
1932 – 1935 Neznámy
c. 1935 – 1939 Škótsko James Brown
1939 – 1945 Žiadny 2. svetová vojna
1945 – 1953 Írsko Johnny Carey Prvý povojnový a prvý nebritský kapitán
1953 – 1954 Anglicko Stan Pearson
1954 – 1955 Anglicko Allenby Chilton
1955 – 1958 Anglicko Roger Byrne Zomrel v roku 1958 pri Mníchovskej leteckej katastrofe
1958 – 1959 Anglicko Bill Foulkes
1959 – 1960 Anglicko Dennis Viollet
1960 – 1962 Anglicko Maurice Setters
1962 – 1964 Írsko Noel Cantwell
1964 – 1967 Škótsko Denis Law
1967 – 1973 Anglicko Bobby Charlton
1973 Škótsko George Graham
1973 – 1975 Škótsko Willie Morgan
1975 – 1982 Škótsko Martin Buchan
1982 Anglicko Ray Wilkins
1982 – 1994 Anglicko Bryan Robson Najdlhšie slúžiaci kapitán v histórii United
1994 – 1996 Anglicko Steve Bruce
1996 – 1997 Francúzsko Eric Cantona Prvý kapitán pochádzajúci mimo Británie a Írska
1997 – 2005 Írsko Roy Keane Najviac vyhratých trofejí v pozícii kapitána
2005 – 2010 Anglicko Gary Neville Prvý kapitán narodený v okolí Manchestru od čias Dennisa Violleta
2010 – 2014 Srbsko Nemanja Vidić
2014 – 2017 Anglicko Wayne Rooney
2017 – 2018 Anglicko Michael Carrick
2021- Harry Maquire

Hráčske rekordy

Zápasy odohrané k 9. máju 2010. Zvýraznení hráči stále hrajú za Manchester United.

Najviac zápasov

# Meno Kariéra Zápasy Góly
1 Wales Ryan Giggs 1991 – 2014 953 155
2 Anglicko Bobby Charlton 1956 – 1973 758 249
3 Anglicko Bill Foulkes 1952 – 1970 688 9
4 Anglicko Paul Scholes 1994 – 2013 632 147
5 Anglicko Gary Neville 1992 – 2011 598 7
6 Anglicko Alex Stepney 1966 – 1978 539 2
7 Írsko Tony Dunne 1960 – 1973 535 2
8 Írsko Denis Irwin Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.



Stránky
1 domov



Úmrtia 10. februára
Úmrtia 12. decembra
Úmrtia 12. novembra
Úmrtia 13. decembra
Úmrtia 14. januára
Úmrtia 14. septembra
Úmrtia 15. júna
Úmrtia 15. marca
Úmrtia 15. septembra
Úmrtia 16. marca
Úmrtia 17. augusta
Úmrtia 17. januára
Úmrtia 17. októbra
Úmrtia 18. mája
Úmrtia 19. decembra
Úmrtia 2. januára
Úmrtia 20. júla
Úmrtia 22. apríla
Úmrtia 22. decembra
Úmrtia 23. decembra
Úmrtia 26. júla
Úmrtia 28. novembra
Úmrtia 3. augusta
Úmrtia 3. júla
Úmrtia 3. januára
Úmrtia 31. januára
Úmrtia 5. marca
Úmrtia 6. mája
Úmrtia 9. októbra
Úmrtia na AIDS
Úmrtia v 1142
Úmrtia v 1158
Úmrtia v 1265
Úmrtia v 1417
Úmrtia v 1479
Úmrtia v 1572
Úmrtia v 1589
Úmrtia v 1645
Úmrtia v 1735
Úmrtia v 1842
Úmrtia v 1852
Úmrtia v 1871
Úmrtia v 1914
Úmrtia v 1973
Úmrtia v 1988
Úmrtia v 1999
Úmrtia v 2011
Úmrtia v 900
Členovia OSN
Šablóny denných udalostí – Portál Ľudia
Šablóny Maďarska
Šablóny Moldavska
Šablóny OSN
Šablóny Turecka
Školy na Floride
Školy v Kyjeve
Školy v Moskve
Školy v Ríme
Špecializované agentúry OSN
Šport na Floride
Šport vo Walese
Šport v 1914
Šport v 1973
Šport v 1988
Šport v 1999
Šport v 2011
Šport v Barcelone
Šport v Berkshire
Šport v Glasgowe
Šport v Japonsku
Šport v Kosove
Šport v Kyjeve
Šport v Lotyšsku
Šport v Maďarsku
Šport v Manchestri
Šport v Maribore
Šport v Metz
Šport v Miláne
Šport v Mníchove
Šport v Moldavsku
Šport v Moskve
Šport v NDR
Šport v Ríme
Šport v San Diegu
Šport v Sappore
Šport v Slovinsku
Šport v Srbsku
Šport v Taliansku
Šport v Tokiu
Šport v Turecku
Štátne hranice Srbska
Štátne symboly Maďarska
Štátne symboly Turecka
1973 podľa štátu
1973 v Ázii
1973 v Afrike
1973 v Európe
1973 v Severnej Amerike
1988 podľa štátu
1988 v Ázii
1988 v Európe
1988 v Severnej Amerike
1999 podľa štátu
1999 v Ázii
1999 v Afrike
1999 v Európe
1999 v Južnej Amerike
1999 v Oceánii
1999 v Severnej Amerike
2011 podľa štátu
2011 v Ázii
2011 v Európe
2011 v Južnej Amerike
2011 v Severnej Amerike
Absolventi University of York
Abwehr
Administratívne členenie Japonska
Administratívne členenie Maďarska
Administratívne členenie Srbska
Administratívne členenie Talianska
Administratívne členenie Walesu
Albumy The Clash
Anglické priezviská
Anglické výrazy
Anime z roku 1999
Architektúra podľa štátu
Architektúra podľa obdobia
Architektúra podľa oblasti
Architektúra podľa svetadielu
Architektúra z 1479
Architektúra z 1735
Architektúra z 1852
Architektúra z 1871
Architektúra z 1914
Architektúra z 1973
Architektúra z 1988
Architektúra z 1999
Architektúra z 2011
Architekti
Architektonická terminológia
Architektonické štýly
Architektonické organizácie
Architektonické prvky
Architektonické publikácie
Architektonické súťaže
Architektonické výhonky
Architektonické vzdelanie
Architektonické zoznamy
Architektonický dizajn
Automobily Toyota
Bežci na lyžiach
Beh na lyžiach na Zimných olympijských hrách
Beh na lyžiach na Zimných paralympijských hrách
Beh na lyžiach podľa štátu
Beh na lyžiach podľa roka
Bezbariérové budovy
Bitky druhej svetovej vojny
Bitky v 1265
Bitky v 1479
Bitky v 1645
Bitky v 1914
Bojiská druhej svetovej vojny
Burgundovci
Ceny za architektúru
Chorváti podľa štátu
Dáni podľa štátu
Dediny v Srbsku
Dejiny architektúry
Dejiny Japonska
Dejiny Kyjeva
Dejiny Lotyšska
Dejiny Maďarska
Dejiny Moldavska
Dejiny Moskvy
Dejiny Slovinska
Dejiny Srbska
Dejiny Talianska
Dejiny Turecka
Dejiny Walesu
Doprava na Floride
Doprava vo Veľkom Manchestri
Doprava vo Walese
Doprava v Emilii-Romagni
Doprava v Glasgowe
Doprava v Japonsku
Doprava v Lotyšsku
Doprava v Maďarsku
Doprava v Manchestri
Doprava v Mníchove
Doprava v Moldavsku
Doprava v Moskve
Doprava v Ríme
Doprava v roku 1973
Doprava v roku 1988
Doprava v roku 1999
Doprava v Rotterdame
Doprava v Slovinsku
Doprava v Srbsku
Doprava v Taliansku
Doprava v Tokiu
Doprava v Turecku
Drevená architektúra
Druhá svetová vojna v Atlantiku
Druhá svetová vojna v kultúre
Dynastia Artois
Ekológia v architektúre
Ekonomika vo Walese
Ekonomika v Japonsku
Ekonomika v Lotyšsku
Ekonomika v Maďarsku
Ekonomika v Moldavsku
Ekonomika v NDR
Ekonomika v Slovinsku
Ekonomika v Srbsku
Ekonomika v Taliansku
Ekonomika v Turecku
Eponymické termíny v architektúre
Európska konferenčná liga UEFA
Európska liga UEFA
Filmy z 1973
Filmy z 1988
Filmy z 1999
Filmy z 2011
Fontány v Ríme
Generálni riaditelia agentúr Organizácie Spojených národov
Generálni riaditelia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu
Generálni tajomníci OSN
Geografia Floridy
Geografia Greater Manchester
Geografia Japonska
Geografia Kosova
Geografia Lotyšska
Geografia Maďarska
Geografia Moldavska
Geografia Moskvy
Geografia Slovinska
Geografia Srbska
Geografia Talianska
Geografia Turecka
Geografia Walesu
Guvernéri Floridy
Gwynedd
Hospodárska a sociálna rada OSN
Hráči Charlton Athletic FC
Hráči Leeds United
Hráči Majstrovstiev sveta vo futbale 1990
Hráči Manchester City FC
Hráči Molde FK
Hráči Nottingham Forest FC
Hráči Portsmouth FC
Hráči River Plate
Hráči Southampton FC
Hráči Sunderland AFC
Hráči Udinese Calcio
Hráči West Bromwich Albion FC
Hudba z 1973
Hudba z 1988
Hudba z 1999
Hudba z 2011
Interiérový dizajn
Interpreti Parlophone
Japonci
Japonológovia
Japonská záhradná architektúra
Japonské klany
Japonské osobnosti
Jazyky v Maďarsku
Juhosudánčania
Juhosudánske osobnosti
Kaňony v Srbsku
Katastrofy v 1988
Katastrofy v 1999
Katastrofy v 2011
Kláštory v Srbsku
Knihy z 1735
Knihy z 1842
Knihy z 1852
Knihy z 1914
Knihy z 1973
Knihy z 1988
Knihy z 1999
Knihy z 2011
Kolaborácia počas druhej svetovej vojny
Konštrukcia
Kosovské osobnosti
Krajinná architektúra
Kultúra vo Walese
Kultúra v Glasgowe
Kultúra v Japonsku
Kultúra v Južnom Sudáne
Kultúra v Kosove
Kultúra v Lotyšsku
Kultúra v Maďarsku
Kultúra v Mníchove
Kultúra v Moldavsku
Kultúra v Moskve
Kultúra v Ríme
Kultúra v Slovinsku
Kultúra v Srbsku
Kultúra v Taliansku
Kultúra v Turecku
Kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2014
Letectvo druhej svetovej vojny
Liga majstrov UEFA
Liga národov UEFA
Literatúra v anglickom jazyku
Literatúra v srbskom jazyku
Loďstvo druhej svetovej vojny
Lotyšské osobnosti
Lotyština
Ludwig-Maximilians-Universität München
Maďarčina
Maďari
Maďarské osobnosti
Maďarské zoznamy
Malorka
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu
Medzinárodný súdny dvor
Mestá v Južnom Sudáne
Mestá v regióne Emilia-Romagna
Mestá v Srbsku
Metropolitné oblasti v Japonsku
Miestnosti
Moldavčania
Moldavčina
Moldavské osobnosti
Moldavské zoznamy
Montpellier HSC
Moskovská štátna univerzita M. V. Lomonosova
Náboženská architektúra
Náboženstvo vo Walese
Náboženstvo v Japonsku
Náboženstvo v Kosove
Náboženstvo v Lotyšsku
Náboženstvo v Maďarsku
Náboženstvo v Slovinsku
Náboženstvo v Taliansku
Náboženstvo v Turecku
Námestia v Ríme
Narodenia 10. februára
Narodenia 12. decembra
Narodenia 12. novembra
Narodenia 13. decembra
Narodenia 14. januára
Narodenia 14. septembra
Narodenia 15. júna
Narodenia 15. marca
Narodenia 15. septembra
Narodenia 16. marca
Narodenia 17. augusta
Narodenia 17. januára
Narodenia 17. októbra
Narodenia 18. mája
Narodenia 19. decembra
Narodenia 2. januára
Narodenia 20. júla
Narodenia 22. apríla
Narodenia 22. decembra
Narodenia 23. decembra
Narodenia 26. júla
Narodenia 28. novembra
Narodenia 3. augusta
Narodenia 3. júla
Narodenia 3. januára
Narodenia 31. januára
Narodenia 5. marca
Narodenia 6. mája
Narodenia 9. októbra
Narodenia v 1142
Narodenia v 1158
Narodenia v 1265
Narodenia v 1417
Narodenia v 1479
Narodenia v 1572
Narodenia v 1589
Narodenia v 1645
Narodenia v 1735
Narodenia v 1842
Narodenia v 1852
Narodenia v 1871
Narodenia v 1914
Narodenia v 1973
Narodenia v 1988
Narodenia v 1999
Narodenia v 900
Nemeckí národní futbalisti
Obce v Japonsku
Obce v Srbsku
Okupačné zóny
Okupované územia počas druhej svetovej vojny
Opevnené línie cez druhú svetovú vojnu
Organizácie v Turecku
Organizácie založené v 1871
Organizácie založené v 2011
Osobnosti Českého rozhlasu
Osobnosti chorvátskeho pôvodu
Osobnosti dánskeho pôvodu
Osobnosti druhej svetovej vojny
Osobnosti NDR
Osobnosti zo San Diega (Kalifornia)
Osobnosti zo Sappora
Osobnosti z Barcelony
Osobnosti z Berkshire
Osobnosti z Brantfordu
Osobnosti z Ferrary
Osobnosti z Floridy
Osobnosti z Glasgowa
Osobnosti z Kyjeva
Osobnosti z Leidenu
Osobnosti z Manchestru
Osobnosti z Mariboru
Osobnosti z Metz
Osobnosti z Milána
Osobnosti z Mníchova
Osobnosti z Montpellieru
Osobnosti z Moskvy
Osobnosti z Ríma
Osobnosti z Rotterdamu
Osobnosti z Tokia
Osobnosti z Wiltshire
Pamiatky v Ríme
Pamiatky v Srbsku
Panónska panva
Piesne The Clash
Pivné festivaly
Pivné výhonky
Pivovary
Počítačové hry z 1999
Počítačové hry z 2011
Pošta v Maďarsku
Pošta v Moldavsku
Pošta v NDR
Pošta v Srbsku
Podnestersko
Podniky založené v 1871
Podniky založené v 1973
Podniky založené v 1988
Podniky založené v 1999
Podniky založené v 2011
Podniky zaniknuté v 1999
Pohár Intertoto UEFA
Pohár UEFA
Pohár víťazov pohárov UEFA
Pohoria v Srbsku
Politika druhej svetovej vojny
Politika na Floride
Politika vo Walese
Politika v Japonsku
Politika v Južnom Sudáne
Politika v Kosove
Politika v Lotyšsku
Politika v Maďarsku
Politika v Moldavsku
Politika v Slovinsku
Politika v Srbsku
Politika v Taliansku
Politika v Turecku
Pomenovania podľa Talianska
Portál:Ľudia/Zapojené články
Portál:Futbal/Zapojené články
Portál:Taliansko
Poručenské územia OSN
Právo v Kosove
Právo v Maďarsku
Právo v Moldavsku
Právo v Slovinsku
Právo v Srbsku
Právo v Taliansku
Príroda v Japonsku
Príroda v Lotyšsku
Príroda v Maďarsku
Príroda v Slovinsku
Príroda v Taliansku
Prírodné rezervácie v Srbsku
Prístavné mestá Čierneho mora
Pracovníci Organizácie Spojených národov
Primátori Moskvy
Princezné z Walesu
Protinacistický odboj počas 2. svetovej vojny
Referendá v roku 2011
Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN
Rieky v Srbsku
Rumunčina
Sezóny Európskej ligy UEFA
Slovinské geografické výhonky
Slovinské osobnosti
Slovinské zoznamy
Spoločnosť vo Walese
Spoločnosť v Japonsku
Spoločnosť v Južnom Sudáne
Spoločnosť v Kosove
Spoločnosť v Lotyšsku
Spoločnosť v Maďarsku
Spoločnosť v Moldavsku
Spoločnosť v Slovinsku
Spoločnosť v Srbsku
Spoločnosť v Taliansku
Spoločnosť v Turecku
Srbi
Srbské geografické výhonky
Srbské osobnosti
Srbské priezviská
Stáli predstavitelia pri OSN
Staroveký Rím
Stasi
Stavby
Stavby na Floride
Stavby vo Walese
Stavby vo Wiltshire
Stavby v Barcelone
Stavby v Berkshire
Stavby v Dumfries a Galloway
Stavby v Emilii-Romagni
Stavby v Glasgowe
Stavby v Greater Manchester
Stavby v Japonsku
Stavby v Kosove
Stavby v Kyjeve
Stavby v Lotyšsku
Stavby v Maďarsku
Stavby v Manchestri
Stavby v Maribori
Stavby v Miláne
Stavby v Mníchove
Stavby v Moskve
Stavby v Ríme
Stavby v Rotterdame
Stavby v Slovinsku
Stavby v Srbsku
Stavby v Taliansku
Stavby v Tokiu
Stavby v Turecku
Svetový pohár v behu na lyžiach
Taliančina
Talianske osobnosti
Talianske zoznamy
Teória architektúry
Technische Universität München
Televízne relácie z roku 2011
Televízne seriály z roku 1988
Televízne seriály z roku 1999
Televízne seriály z roku 2011
Tokijská univerzita
Tour de Ski
Tréneri Majstrovstiev sveta vo futbale 1990
Tri slávne japonské scenérie
Turci (Anatólia)
Turecké osobnosti
Turistika v Japonsku
Turistika v Maďarsku
Turistika v Slovinsku
Turistika v Taliansku
Turistika v Turecku
Udalosti v Japonsku
Udalosti v Lotyšsku
Udalosti v Slovinsku
Udalosti v Srbsku
Udalosti v Taliansku
Udalosti v Turecku
Ulice v Ríme
Umenie vo Walese
Umenie v Japonsku
Umenie v Kosove
Umenie v Lotyšsku
Umenie v Maďarsku
Umenie v Slovinsku
Umenie v Srbsku
Umenie v Taliansku
Umenie v Turecku
Univerzita Hosei
Urbanizmus
Víťazi Ligy majstrov UEFA
Veda a technika v 1572
Veda a technika v 1589
Veda a technika v 1645
Veda a technika v 1735
Veda a technika v 1842
Veda a technika v 1852
Veda a technika v 1871
Veda a technika v 1914
Veda a technika v 1988
Veda a technika v 1999
Veda a technika v 2011
Veda a technika v Japonsku
Veda a technika v Lotyšsku
Veda a technika v Maďarsku
Veda a technika v Slovinsku
Veda a technika v Srbsku
Veda a technika v Taliansku
Veda a technika v Turecku
Verejné priestranstvá v Srbsku
Voľby 1999
Vojenské jednotky druhej svetovej vojny
Vojenské vybavenie druhej svetovej vojny
Vojnové zločiny druhej svetovej vojny
Vojsko v Japonsku
Vojsko v Lotyšsku
Vojsko v Maďarsku
Vojsko v Slovinsku
Vojsko v Taliansku
Vojsko v Turecku
Vojvodina
Vrchy v Srbsku
Vysokí komisári OSN pre utečencov
Vzdelávanie v Japonsku
Vzdelávanie v Kosove
Vzdelávanie v Lotyšsku
Vzdelávanie v Maďarsku
Vzdelávanie v Slovinsku
Vzdelávanie v Srbsku
Vzdelávanie v Taliansku
Vzdelávanie v Turecku
Vzniklo v 1914
Vzniklo v 1973
Vzniklo v 1988
Vzniklo v 1999
Vzniklo v 2011
Walesania
Waleské osobnosti
Windsor (Berkshire)
Záhrady v Japonsku
Zaniklo v 1999
Zaniklo v 2011
Zdravotníctvo v Maďarsku
Zdravotníctvo v Srbsku
Zdravotníctvo v Taliansku
Zdravotníctvo v Turecku
Značky piva

...

$
%
'Pataphysics#Pataphysical calendar
's-Hertogenbosch?oldid=7678917
£
Ádám Récsey
Ádám Szalai
Ádžívika
Águilas FC
Ákos Szarka
Álava
Álex Abrines
Álex Bergantiños
Álex Centelles
Álex Remiro
Álvaro Angulo
Álvaro Antón Camarero
Álvaro Arbeloa
Álvaro Arroyo
Álvaro Carolino
Álvaro Cervera
Álvaro Domínguez Soto
Álvaro Giménez
Álvaro González
Álvaro Morata
Álvaro Negredo
Álvaro Odriozola
Álvaro Pereira
Álvaro Recoba
Álvaro Vázquez
Ánanda
Ángel Correa
Ángel Di María
Ángel Labruna
Ángel Trujillo
Ángel Vivar Dorado
Ángel Zubieta
Árpád Göncz
ÁVH
Ávila
Ávila, Spain
Ázerbájdžán
Ázerbájdžánská fotbalová reprezentace
Ázerbájdžánská národní knihovna
Ázerbájdžánská sovětská socialistická republika
Ázerbájdžánská vlajka
Ázerbájdžánský fotbalový pohár
Ázerbájdžánský Superpohár
Ázerbájdžán na Letních olympijských hrách 2008
Ázerbájdžán na Letních olympijských hrách 2016
Ázia
Ázijská futbalová konfederácia
Ânderson Polga
Åge Hareide
Åke Andersson
Åke Johansson
Åtvidabergs FF
Çaykur Rizespor
Écija Balompié
École Polytechnique
Éderzito António Macedo Lopes
Éder Álvarez Balanta
Éder Citadin Martins
Éder Militão
Édier Ocampo
Édinson Cavani
Édouard Mendy
ÉF Bastia
Élie Ducommun
Élisée Reclus
Émerson Leão
Éric Abidal
Éric Di Meco
Érik Lamela
Étienne Capoue
Étoile Sportive du Sahel
Éver Banega
Íþróttabandalag Akraness
Íþróttabandalag Vestmannaeyja
Ífigeneia v Aulidě
Írán
Íránská fotbalová reprezentace
Íránská islámská revoluce
Íránská vlajka
Íránské císařství
Íránské revoluční gardy
Írán na Letních olympijských hrách 1976
Írán na Letních olympijských hrách 1992
Írán na Letních olympijských hrách 2008
Írán na Letních olympijských hrách 2016
Íri
Írske národné futbalové mužstvo
Írsko
Óndra Łysohorsky
Ósaka
Óscar Cardozo
Óscar Fernández (football manager, born 1974)
Óscar Sánchez Fuentes
Óscar Tabárez
Óscar Trejo
ÖFB-Cup
Ömer Toprak
Örebro SK
Öresund
Öskemen
Östers IF
Účetnictví
Účinnost (právo)
Účtovný zisk
Úřadovna OSN ve Vídni
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě
Úřad pro ochranu osobních údajů
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky
Úřední jazyk
Úřednická vláda
Úžasná Zeměplocha
Úžice (okres Mělník)
Úbeda
Údolí
Údolí Korangal
Údolí Motýlů
Údolí včel (film)
Údolie Côa
Údolní nádrž
Údolní niva
Údržba
Úhlava
Úhlová bruska
Újpest FC
Úmluva o chemických zbraních
Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin
Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin
Úmluva o právech dítěte?oldid=23606950
Úmrtní list
Úmrtnost
Úmysl
Únia európskych futbalových zväzov
Úniková rýchlosť
Únor
Únorová revoluce 1848
Únor 1948
Únos
Únosy dětí během ruské invaze na Ukrajinu
Úplné zatmenie Slnka
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov
Úrok
Úrvalsdeild
Úrvalsdeild 1919
Úrvalsdeild 1920
Úrvalsdeild 1922
Úspěch
Úspory z rozsahu
Ústí
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem#Historie
Ústí nad Orlicí
Ústřední hřbitov města Brna
Ústřední knihovna Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity
Ústřední matice školská
Ústřední mocnosti
Ústřední národní knihovna ve Florencii
Ústřední půjčovna filmů
Ústřední výbor Komunistické strany Československa
Ústřední výbor Komunistické strany Sovětského svazu
Ústav
Ústava
Ústava Spojených štátov
Ústava Spojených států amerických
Ústavní řád
Ústavní právo
Ústavní soud
Ústavní soud České a Slovenské Federativní Republiky
Ústavní soud České republiky
Ústavní soud Československé republiky
Ústavní soud Španělska
Ústavní soud Běloruska
Ústavní soud Bulharska
Ústavní soud Republiky Slovinsko
Ústavní soud Slovenské republiky
Ústavný súd Slovenskej republiky
Ústavnost
Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé
Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd České republiky
Ústav pamäti národa
Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky
Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity
Ústecký kraj
Ústecký masakr
Útěk do Varennes
Útes
Útočník (futbal)
Útok
Útok na moskovské divadlo na Dubrovke
Útok na základnu Šajrát
Útok sarínom v tokijskom metre
Úvrať (strojnictví)
Územní plán
Úzkorozchodné dráhy na Ostravsku#Dráha Hrušov - Polská Ostrava (1904 - 1914)
Ümit Davala
Þ
Čánakja
Čáp
Čáslav
Část obce
Čérové
Číňané
Číhaň
Čímice
Čínština
Čína
Čína na Letních olympijských hrách 1992
Čína na Letních olympijských hrách 2008
Čína na Letních olympijských hrách 2016
Čínská čtvrť (film)
Čínská fotbalová reprezentace
Čínská republika (1912–1949)
Čínské znaky
Čínský císař
Číslicový systém
Čačak
Čachrov
Čad
Čadská fotbalová reprezentace
Čad na Letních olympijských hrách 2008
ČAFC Židenice 2011
ČAFC Praha
Čajetina
Čajetina?oldid=961226501
Čandragupta Maurja
Čapí hnízdo
Čapljina
Čarodějův učeň (film, 1977)
Čarodějnictví
Čarovná flauta
Časopis
Časopis katolického duchovenstva
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Časová osa války Izraele s Hamásem (2023–2024)
Časové pásmo
Časové pásmo#UTC 3 C , MSK (Moscow Time)
Čchang-ša
Čcha Bom-kun
Čchen Čchiou-š'
Čchin Š’-chuang-ti
Čchung-čching
Čečensko
Češi
Češko Selo
Čeština
Čeboksary
Čechomor
Čechoslováci v cizinecké legii během války v Indočíně
Čechov (město)
Čechy
Čekej do tmy
Čelarevo
Čeleď
Čelist
Čeljabinsk
Čeljabinská oblast
Čeljuskinův mys
Čeněk Pavlík
Čeněk Ryzner
Čeněk Vašek
Čenej
Čeng Che
Čeng Lung
Čenstochová
Čepro
Čerević
Čerkesk
Černá Hora
Černá skříňka (doprava)
Černá smrt
Černé jezero
Černé moře
Černé pondělí
Černé září (skupina)
Černíkov
Černý kašel
Černý leden
Černý lev 777
Černobylská havárie
Černogolovka
Černohorci
Černohorská fotbalová reprezentace
Černohorská vlajka
Černohorské království
Černohorský fotbalový pohár
Černomořská obilná iniciativa
Černomořské loďstvo
Černozem
Čerpadlo
Červen
Červená
Červená karta
Červené Dvorce
Červené námestie
Červené Poříčí
Červený seznam IUCN
Červený trpaslík (seriál)
Červencová monarchie
Červencová revoluce
Červenec
Česká ústava
Česká ženská fotbalová reprezentace
Česká astronomická společnost
Česká a Slovenská Federatívna Republika
Česká a Slovenská Federativní Republika
Česká dvorská kancelář
Česká filharmonie
Česká fotbalová liga
Česká fotbalová liga 2012/2013
Česká fotbalová liga 2013/2014
Česká fotbalová liga 2019/20
Česká fotbalová reprezentace
Česká fotbalová reprezentace do 16 let
Česká fotbalová reprezentace do 17 let
Česká fotbalová reprezentace do 20 let
Česká fotbalová reprezentace do 21 let
Česká hokejová reprezentace
Česká hymna
Česká kinematografie
Česká koruna
Česká literatura v období husitství
Česká mše vánoční
Česká národní fotbalová liga
Česká národní rada
Česká nová vlna
Česká pirátská strana
Česká rada dětí a mládeže
Česká reformace
Česká republika (1990–1992)
Česká republika (1990 – 1992)
Česká republika na 1. místě!
Česká socialistická republika
Česká společnost ornitologická
Česká správa sociálního zabezpečení
Česká strana národně sociální
Česká strana sociálně demokratická
Česká Třebová
Česká televize
Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy
Česká tisková kancelář
Česká vláda
Česká vlajka
Česká Wikipedie
České a moravské malířky portrétů
České Budějovice
České království
České krajiny
České národné futbalové mužstvo
České národné futbalové mužstvo do 21 rokov
České národné hokejové mužstvo
České slovo
České stavovské povstání
České vysoké učení technické v Praze
České země
Český úřad zeměměřický a katastrální
Český ekumenický překlad
Český Impuls
Český král
Český Krumlov
Český lev
Český pravopis
Český rozhlas
Český rozhlas#Seznam generálních ředitelů
Český rozhlas České Budějovice
Český rozhlas 6
Český rozhlas Brno
Český rozhlas D-dur
Český rozhlas Dvojka
Český rozhlas Hradec Králové
Český rozhlas Jazz
Český rozhlas Karlovy Vary
Český rozhlas Leonardo
Český rozhlas Liberec
Český rozhlas Olomouc
Český rozhlas Ostrava
Český rozhlas Pardubice
Český rozhlas Plus
Český rozhlas Plzeň
Český rozhlas Pohoda
Český rozhlas Rádio Česko
Český rozhlas Rádio Junior
Český rozhlas Rádio Junior – Písničky
Český rozhlas Rádio Praha
Český rozhlas Rádio Retro
Český rozhlas Radiožurnál
Český rozhlas Radiožurnál Sport
Český rozhlas Radio Prague International
Český rozhlas Radio Wave
Český rozhlas Region
Český rozhlas Sever
Český rozhlas Sport
Český rozhlas Střední Čechy
Český rozhlas Vltava
Český rozhlas Vysočina
Český rozhlas Zlín
Český slavík
Český sněm
Český statistický úřad
Český Superpohár
Český Superpohár 2010
Český Superpohár 2011
Český Superpohár 2012
Český Superpohár 2013
Český Superpohár 2014
Český Superpohár 2015
Český zemský sněm
Česko
Česko-izraelská smíšená obchodní komora
Česko-německý jazykový konflikt
Česko-Slovenská filmová databáza
Česko-Slovenská filmová databáze
Česko-slovenské národné futbalové mužstvo
Česko-slovenské národné futbalové mužstvo do 21 rokov
Česko-slovenský Superpohár
Česko-Slovensko
Česko-uherské války
Českobratrská církev evangelická
Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského
Českomoravská myslivecká jednota
Československá ženská fotbalová reprezentace
Československá akademie věd
Československá fotbalová reprezentace
Československá hokejová reprezentace
Československá lidová armáda
Československá národní demokracie
Československá nová vlna
Československá socialistická republika
Československá televize
Československá trojfederace#Postoj Slovenska
Československá vláda
Československá vlajka
Československá vojenská mise v Koreji (1952–1956)
Československé legie
Československé legie#Československé legie v Rusku
Československé státní dráhy
Československý červený kříž
Československý fotbalový pohár
Československý odboj (1939–1945)
Československý protichemický prapor v Perském zálivu 1990–1991
Československý protikomunistický odboj
Československý rozhlas
Československý svaz žen
Československý svaz mládeže
Československo
Československo-polské pohraniční spory
Československo na Letních olympijských hrách 1976
Československo na Letních olympijských hrách 1980
Československo na Letních olympijských hrách 1992
Československo na Zimních olympijských hrách 1964
Česko na Letních olympijských hrách 2008
Česko na Letních olympijských hrách 2016
Česnek
Čestmír Řanda
Čestmír Hofhanzl
Čestmír Vycpálek
Čestný štít protektorátu Čechy a Morava s orlicí sv. Václava
Čestný doktorát
Čestný odznak Za vědu a umění
Čestobrodica
ČEZ Distribuce
Čierna Hora
Čierne more
Čiernohorská republika (1992 – 2006)
Čiernohorské národné futbalové mužstvo
Čijoda (Tokio)
Čile
Činely
Čingischán
Činoherní klub
Činoherní studio Ústí nad Labem
Čita
Článkování
Články Konfederace a trvalé unie
Členovci
Členská schůze
Členský stát Evropské unie
Člověk
ČMFS
Čop
ČSD řada 434.2
ČT24
Čtení
ČTK
Čtvrtá křížová výprava
Čtvrtá křížová výprava proti husitům
Čtvrtfinále
Čtvrtohory
Čtvrttón
Čtyři artikuly pražské
Čtyři pražské artikule
Čtyřlístek (komiks)
Čukčové
Čukotka
Čukotský autonomní okruh
Čurug
Čuvašsko
Ďolíček
Đetinja
Đorđe Vujadinović
Đurđevo
Ħamrun Spartans FC
İlhan Mansız
İlkay Gündoğan
İrfan Kahveci
İstanbul Şildi
İstanbul Başakşehir FK
İstanbul Kupası
İstiklâl Marşı
İzmir
Ľadový hokej
Ľadový hokej na Zimných olympijských hrách 2006 – Mužský turnaj
Ľubľana
Ľuboš Štefan
Ľuboš Kamenár
Ľuboš Tomko
Ľubomír Faktor
Ľubomír Luhový
Ľubomír Meszároš
Ľubomír Moravčík
Ľubomír Puhák
Ľubomír Tupta
Ľubovňanský hrad
Ľudovít Filip Orleánsky
Ľudovít I. (Uhorsko)
Ľudovít Lancz
Ľudovít VIII. (Francúzsko)
Ľudovít X. (Francúzsko)
Ľudovít z Évreux
Ľudské práva
Ľutina
ŁKS Łódź
Łukasz Piszczek
Řád černé orlice
Řád červené orlice
Řád čestné legie
Řád (biologie)
Řád Alžběty (Rakousko)
Řád britského impéria
Řád cti (Rusko)
Řád Ho Či Mina
Řád hvězdového kříže
Řád hvězdy Indonéské republiky
Řád Karla III.
Řád královny ze Sáby
Řád lázně
Řád Leopolda
Řád menších bratří kapucínů
Řád německých rytířů
Řád nizozemského lva
Řád Polonia Restituta
Řád Serafínů
Řád slona
Řád sv. Huberta
Řád sv. Ondřeje
Řád svatého Benedikta
Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Řád umění a literatury
Řád württemberské koruny
Řád za vojenské zásluhy (Brazílie)
Řád za zásluhy (Portugalsko)
Řád za zásluhy Polské republiky
Řád zlatého rouna
Říční údolí
Říční delta
Říční jezero
Říční koryto
Říční práh
Říční rameno
Říše římská
Říše (biologie)
Říšská rada (Rakousko)
Říšský sněm (Německo)
Říšský zákoník
Říjen
Říjnová revoluce
Říjnový diplom
Řím
Římané
Římská říše
Římská říše (rozcestník)
Římská inkvizice
Římská legie
Římská republika
Římské císařství
Římské občanství
Římské právo
Římské provincie
Římský císař
Římský konzul
Římský senát
Římsko-perské války
Římskokatolická církev
Římskokatolická farnost Koryčany
Římskokatolická farnost Svitavy
Řízkování
Řečík pistáciový
Řečtina
Řeřicha
Řešov
Řež
Řecká ženská fotbalová reprezentace
Řecká drachma
Řecká fotbalová reprezentace
Řecká fotbalová reprezentace do 20 let
Řecká hymna
Řecká kolonizace
Řecká mytologie
Řecká mytologie#Olympská božstva
Řecká národní knihovna
Řecká osvobozenecká válka
Řecká Superliga
Řecká Superliga 1967/68
Řecká vlajka
Řecké kolonie
Řecké kraje
Řecké obce
Řecké referendum o záchranném programu 2015
Řecký fotbalový pohár
Řecký ligový pohár
Řecký oheň
Řecko
Řecko-baktrijské království
Řecko-perské války
Řecko na letních olympijských hrách
Řecko na Letních olympijských hrách 1896
Řecko na Letních olympijských hrách 1904
Řecko na Letních olympijských hrách 1908
Řecko na Letních olympijských hrách 1912
Řecko na Letních olympijských hrách 1920
Řecko na Letních olympijských hrách 1956
Řecko na Letních olympijských hrách 1960
Řecko na Letních olympijských hrách 1968
Řecko na Letních olympijských hrách 1972
Řecko na Letních olympijských hrách 1980
Řecko na Letních olympijských hrách 1984
Řecko na Letních olympijských hrách 1988
Řecko na Letních olympijských hrách 1992
Řecko na Letních olympijských hrách 1996
Řecko na Letních olympijských hrách 2000
Řecko na Letních olympijských hrách 2004
Řecko na Letních olympijských hrách 2008
Řecko na Letních olympijských hrách 2012
Řecko na Letních olympijských hrách 2016
Řecko na zimních olympijských hrách
Ředitel
Řehoř III.
Řehoř V. (patriarcha)
Řeka
Řeka svatého Vavřince
Řekové
Řek Zorba
Řek Zorba (film)
Řemeslník
Řezno
Řez dřevin
řečtina
Śląsk Wrocław
Şehzade Mehmed (syn Ahmeda I.)
Şehzade Yusuf Izzeddin
Šáhanšáh
Šápúr I.
Šárka Kašpárková
Šéfredaktor
Ší'itský islám
Šógun
Šógunát Tokugawa
Šúdraka
Ščolkovo
Ščugor
Šťastnou cestu
Šašek a královna
Šaštín-Stráže
Šablóna:Futbalisti Manchester United FC
Šablona:Španělská královská rodina
Šablona:Citace elektronického periodika
Šablona:Citace elektronické monografie
Šablona:Citace monografie
Šablona:Citace periodika
Šablona:Citace sborníku
Šablona:Citation
Šablona:Cite book
Šablona:Cite journal
Šablona:Cite news
Šablona:Cite web
Šablona:Cite web
Šablona:Col-begin
Šablona:Copyvio
Šablona:Data pandemie covidu-19
Šablona:Data pandemie covidu-19/Čínské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Čínské případy (tabulka)
Šablona:Data pandemie covidu-19/České případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/České případy tabulka
Šablona:Data pandemie covidu-19/Chorvatské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Italské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Japonské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Maďarské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Maledivské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Počet států#Seznam
Šablona:Data pandemie covidu-19/Rakouské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Sanmarinské případy
Šablona:Data pandemie covidu-19/Vatikánské případy
Šablona:Doplňte zdroj
Šablona:Fakt
Šablona:Fotbalový dres2
Šablona:Infobox - region
Šablona:Infobox - rozhlasová stanice
Šablona:Náklady v manažerském účetnictví
Šablona:Neověřeno
Šablona:Note
Šablona:Překlad
Šablona:Pahýl
Šablona:Politika Evropské unie
Šablona:Portály
Šablona:Ref
Šablona:Refn
Šablona:Ref label
Šablona:Xxx
Šach
Šachtar Doněck
Šaháda
Šahbáz Bhattí
Šajkaš
Šajkaška
Šalamoun
Šalamounské rozhodnutí
Šalmaneser V.
Šalomoun
Šalomounovci
Šalomounovy ostrovy
Šalomounovy ostrovy (souostroví)
Šalomounovy ostrovy na Letních olympijských hrách 2016
Šalomoun (rozcestník)
Šamši-Adad V.
Šamaš
Šamkir FK
Šang
Šanghaj
Šanghajská organizace pro spolupráci
Šanson
Šaría
Šardice
Šargan Eight
Šarlota Bourbonská
Šarlota Brabantina Nasavská
Šatura
Šelešovice
Šelmy
Šen-si
Šerm
Šerm na Letních olympijských hrách 1920
Šerm na Letních olympijských hrách 1968
Šerm na Letních olympijských hrách 2008
Šestidenní válka
Šestinozí
Ševcovské kopyto
Šišunágové
Šilink
Šime Vrsaljko
Šimon Ondruš
Šimon Pánek
Šimpanz
Šindži Kagawa
Šindži Ono
Šin Bet
Šivádží
Škótske národné futbalové mužstvo
Škótsko
Škoda (podnik)
Škoda 100
Škoda 1000 MB
Škoda 1101
Škoda 1101/1102
Škoda 110 R
Škoda 1200/1201
Škoda 1202
Škoda 1203
Škoda 120 S
Škoda 150
Škoda 1Tr
Škoda 206
Škoda 254
Škoda 256
Škoda 2Tr
Škoda 406
Škoda 418
Škoda 420
Škoda 422
Škoda 440
Škoda 633
Škoda 6Tr
Škoda 706
Škoda 706#Škoda 706 R
Škoda 706 RO
Škoda 706 RT
Škoda 706 RTO
Škoda 720
Škoda 740
Škoda 742
Škoda 743
Škoda 760
Škoda 973
Škoda 9Tr
Škoda Auto
ŠKODA AUTO Volkswagen India Private Limited
Škoda Auto Vysoká škola
Škoda Citigo-e iV
Škoda Enyaq iV
Škoda Fabia
Škoda Favorit
Škoda Favorit (1936)
Škoda Felicia
Škoda Felicia (1959)
Škoda Karoq
Škoda Kodiaq
Škoda Kushaq
Škoda Motorsport
Škoda Octavia
Škoda Octavia (1959)
Škoda Plzeň
Škoda Popular
Škoda Rapid
Škoda Rapid (1935)
Škoda Roomster
Škoda RSO
Škoda Sagitta
Škoda Scala
Škoda Slavia
Škoda Superb
Škoda Superb (1934)
Škoda Superb iV
Škoda VOS
Škoda Xanthi
Škoda Yeti
Škodovy závody
Škrkavka
ŠK Futura Humenné
ŠK Novohrad Lučenec
ŠK Partizán Bardejov
ŠK Senec
ŠK Slovan Bratislava
ŠK Slovan Bratislava futsal
Šlechta
Šlechtic
Šlechtický titul
Šlesvicko-Holštýnsko
Šoupátko
Šoupátko#Šoupátka rozvodů parních strojů
Šoupátková komora
Španělé
Španělští Habsburkové
Španělština
Španělská ústava z roku 1978
Španělská ženská fotbalová reprezentace
Španělská chřipka
Španělská fotbalová reprezentace
Španělská fotbalová reprezentace do 20 let
Španělská fotbalová reprezentace do 21 let
Španělská královská rodina
Španělská literatura
Španělská občanská válka
Španělská peseta
Španělská socialistická dělnická strana
Španělská válka za nezávislost
Španělská vlajka
Španělské letectvo
Španělské Maroko
Španělské námořnictvo
Španělské Nizozemí
Španělské ostrovy
Španělské provincie
Španělský přechod k demokracii
Španělsko
Španělsko-americká válka
Španělsko na letních olympijských hrách
Španělsko na Letních olympijských hrách 1900
Španělsko na Letních olympijských hrách 1920
Španělsko na Letních olympijských hrách 1928
Španělsko na Letních olympijských hrách 1932
Španělsko na Letních olympijských hrách 1948
Španělsko na Letních olympijských hrách 1952
Španělsko na Letních olympijských hrách 1960
Španělsko na Letních olympijských hrách 1972
Španělsko na Letních olympijských hrách 1976
Španělsko na Letních olympijských hrách 1980
Španělsko na Letních olympijských hrách 1984
Španělsko na Letních olympijských hrách 1988
Španělsko na Letních olympijských hrách 1992
Španělsko na Letních olympijských hrách 1996
Španělsko na Letních olympijských hrách 2000
Španělsko na Letních olympijských hrách 2004
Španělsko na Letních olympijských hrách 2008
Španělsko na Letních olympijských hrách 2012
Španělsko na Letních olympijských hrách 2016
Španělsko na zimních olympijských hrách
Španělsko na Zimních olympijských hrách 1972
Španělsko na Zimních olympijských hrách 1992
Španělsko na Zimních olympijských hrách 2018
Španělsko v 19. a na počátku 20. století
Španělsko v době osvícenství
Španielčina
Španielska občianska vojna
Španielska občianska vojna (1936)
Španielske národné futbalové mužstvo
Španielsko
Špeciálne:ŠpeciálneStránky
Špeciálne:Hľadanie
Špeciálne:Hľadanie/Κύρια Σελίδα
Špeciálne:Hľadanie/Q129027
Špeciálne:Hľadanie/Q13422031
Špeciálne:Hľadanie/Q173009
Špeciálne:Hľadanie/Q18656
Špeciálne:Hľadanie/Q18739
Špeciálne:Hľadanie/Q18976
Špeciálne:Hľadanie/Q19487
Špeciálne:Hľadanie/Q19628
Špeciálne:Hľadanie/Q207180
Špeciálne:Hľadanie/Q249643
Špeciálne:Hľadanie/Q2876432
Špeciálne:Hľadanie/Q3074150
Špeciálne:Hľadanie/Q337497
Špeciálne:Hľadanie/Q489039
Špeciálne:Hľadanie/Q704
Špeciálne:Hľadanie/Q83457
Špeciálne:Hľadanie/Q846596
Špeciálne:Hľadanie/Q8780
Špeciálne:Hľadanie/Q93563
Špeciálne:KnižnéZdroje/1-85291-665-6
Špeciálne:KnižnéZdroje/80-218-0113-1
Špeciálne:KnižnéZdroje/80-224-0750-X
Špeciálne:KnižnéZdroje/80-903184-0-1
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-0-08-100021-2
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-1-4008-7993-9
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-1785312946
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-80-224-1172-1
Špeciálne:KnižnéZdroje/978-80-7090-858-7
Špeciálne:KnižnéZdroje/9788071627692
Špeciálne:KnižnéZdroje/9788072943401
Špeciálne:MojaDiskusia
Špeciálne:MojePríspevky
Špeciálne:Náhodná
Špeciálne:PoslednéÚpravy
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Κύρια Σελίδα
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q129027
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q13422031
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q173009
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q18656
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q18739
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q18976
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q19487
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q19628
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q207180
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q249643
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q2876432
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q3074150
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q337497
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q489039
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q704
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q83457
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q846596
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q8780
Špeciálne:StránkyZačínajúceNa/Q93563
Špilberk
Špinavá válka
Špion
Špionáž
Šport
Štáb
Štát
Štátna bezpečnosť
Štátne občianstvo
Štátne občianstvo#Strata štátneho občianstva
Štátny prevrat v Bulharsku (1944)
Štátny znak Lotyšska
Štátny znak Slovinska
Štáty Osi
Štíři
Štírci
Štýrský Hradec
Štýrsko
Štědrý den
Štěpánka Duchková
Štěpán Šlik
Štěpán Dušan
Štěpán Koníček
Štěpán Vachoušek
Štěpán Zálešák
Štěpán Zápolský
Štětín
Štětínský záliv
Štadión
Štadión ŽP ŠPORT
Štadión Antona Malatinského
Štadión Dubnica nad Váhom
Štadión FC ViOn
Štadión FK Rapid Ružinov
Štadión FK Senica
Štadión Lokomotívy v Čermeli
Štadión MFK Zemplín
Štadión na Sihoti
Štadión Pasienky
Štadión Petržalka
Štadión pod Čebraťom
Štadión pod Dubňom
Štadión pod Zoborom
Štadión San Mamés Barria
Štadión SNP
Štadión Spartaka Myjava
Štadión Tatran
Štatistiky a rekordy Juventus FC
Štefánikova hvězdárna
Štefan Füle
Štefan Jánoš
Štefan Maixner
Štefan Marko Daxner
Štefan Moravčík
Štefan Nadzam
Štefan Nemanja
Štefan Pekár
Štefan Rusnák
Štefan Senecký
Štefan Tóth
Štefan V. (Uhorsko)
Štefan Zošák
Štip
Štrasburk
Štvorcový kilometer
Štvrť
Šušara
Šuani
Šumař na střeše
Šumadija
Šumadija and Western Serbia
Šumadija District
Šumarak
Šumava
Šumavské podhůří
Šungové
Šunsuke Nakamura
Švábské vévodství
Švédština
Švédové
Švédská ženská fotbalová reprezentace
Švédská fotbalová reprezentace
Švédská fotbalová reprezentace
Švédská fotbalová reprezentace do 21 let
Švédská fotbalová reprezentace do 21 let
Švédská hokejová reprezentace
Švédská královská knihovna
Švédská vlajka
Švédské fotbalové mistrovství 1896
Švédské fotbalové mistrovství 1897
Švédský král
Švédska koruna
Švédske národné futbalové mužstvo
Švédsko
Švédsko na Letních olympijských hrách 1948
Švédsko na Letních olympijských hrách 1976
Švédsko na Letních olympijských hrách 1992
Švédsko na Letních olympijských hrách 2008
Švédsko na Letních olympijských hrách 2016
Švédsko na Zimních olympijských hrách 1952
Švédsko na Zimních olympijských hrách 1964
Švýcaři
Švýcarská fotbalová reprezentace
Švýcarská fotbalová reprezentace do 20 let
Švýcarská fotbalová reprezentace do 21 let
Švýcarská kultura
Švýcarská národní knihovna
Švýcarská Super League
Švýcarská vlajka
Švýcarský fotbalový pohár
Švýcarský frank
Švýcarský kanton
Švýcarsko
Švýcarsko na Letních olympijských hrách 1976
Švýcarsko na Letních olympijských hrách 1992
Švýcarsko na Letních olympijských hrách 2008
Švýcarsko na Letních olympijských hrách 2016
Švajčiarska superliga
Švajčiarska superliga 2012/2013
Švajčiarska superliga 2013/2014
Švajčiarska superliga 2014/2015
Švajčiarska superliga 2015/2016
Švajčiarska superliga 2016/2017
Švajčiarska superliga 2020/2021
Švajčiarske národné futbalové mužstvo
Švajčiarsko
Švajčiarsky frank
Švihov
Ťi-nan
Ťien-wen
Ťumeň
Ťumeňská oblast
Žábronožky
Žábry
Žabalj
Žalkovice
Žaloba
Žaludeční vřed
Žaludek
Žamberk
Žargon
Žarko Nikolić
Žatecko-lounský svaz
Žebříček FIFA
Žebro
Žebro (architektura)
Železná doba
Železná kopule
Železná opona
Železná ruda
Železný dědek
Železný kříž
Železniční doprava
Železniční dvojkolí
Železniční nehoda u Šakvic
Železniční nehoda u Krouny
Železniční nehoda v Amagasaki
Železniční stanice
Železniční trať Čejč – Uhřice u Kyjova – Ždánice
Železniční trať Horažďovice předměstí–Domažlice
Železniční trať Křižanov–Studenec
Železniční trať Nemotice–Koryčany
Železniční trať Petrohrad–Moskva
Železniční zastávka
Železnice
Železo
Želiv
Željko Čajkovski
Željko Kalac
Željko Matuš
Željko Perušić
Željko Petrović
Željko Ražnatović
Želvušky
Žena
Ženeva
Ženské obranné jednotky
Ženský fotbal
Ženský svět
Žerď
Žeranovice
Žertvennik
Žhářství
Žižkovské divadlo Járy Cimrmana
Žiar nad Hronom
Žid
Židé
Židé v Polsku
Židia
Židlochovice
Židlochovice (zámek)
Židovští uprchlíci
Židovar
Židovská autonomní oblast
Židovská obec
Židovské muzeum v Praze
Židovský hřbitov v Koryčanech
Žiješ len dvakrát
Žilina
Žilinská diecéza
Žilinský kraj
Žirafa
Žirafa Rothschildova
Žito
Žito (kouzelník)
Živa (časopis)
Živko Gospodinov
Živočichové
Život
Životná úroveň
Životné prostredie
Životní úroveň
Životní cyklus
Životní podmínky (statistika)
Životní prostředí
Životní strategie#K-strategie
Žloutenka
Žlutá řeka
Žlutá karta
Žlutá zimnice
Žofie Bavorská
Žofie Bavorská (1145)
Žofie Frederika Bavorská
Žofie Jagellonská (1464–1512)
Žofie Saská
Žoldnéř
Žukovskij
Žurnalista
Žytomyrsko-berdyčevská operace
žlutá zimnice
Ƿ
Ștefan Birtalan
Ștefan Kovács
Ȝ
Κατηγορία:Μόλντε ΦΚ
Κύρια Σελίδα
κύρια Σελίδα
Є
І
Ї
А
Б
В
Владимир Владимирович Путин
Г
Головна стаття
Д
Е
Ж
З
И
Й
К
Категория:ФК «Молде»
Катэгорыя:ФК Мольдэ
Л
М
Н
Национальный спортивный комплекс «Олимпийский»?oldid=10629022
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я
Ѣ
Ґ
Կատեգորիա:Մոլդե ֆուտբոլային ակումբ
تصنيف:نادي مولده
رده:باشگاه فوتبال مولده

분류:몰데 FK
(143649) 2003 QQ47
(144898) 2004 VD17
(612901) 2004 XP14
.ac
.ad
.ae
.af
.ag
.ai
.al
.am
.an
.ao
.aq
.ar
.as
.at
.au
.aw
.ax
.az
.ba
.bb
.bd
.be
.bf
.bg
.bh
.bi
.bj
.bl
.bm
.bn
.bo
.bq
.br
.bs
.bt
.bu
.bv
.bw
.by
.bz
.ca
.cc
.cd
.cf
.cg
.ch
.ci
.ck
.cl
.cm
.cn
.co
.com
.cr
.cs
.cu
.cv
.cw
.cx
.cy
.cymru
.cz
.dd
.de
.dj
.dk
.dm
.do
.dz
.ec
.edu
.ee
.eg
.eh
.er
.es
.et
.eu
.fi
.fj
.fk
.fm
.fo
.fr
.ga
.gb
.gd
.ge
.gf
.gg
.gh
.gi
.gl
.gm
.gn
.gov
.gp
.gq
.gr
.gs
.gt
.gu
.gw
.gy
.hk
.hm
.hn
.hr
.ht
.hu
.id
.ie
.il
.im
.in
.io
.iq
.ir
.is
.it
.je
.jm
.jo
.jp
.ke
.kg
.kh
.ki
.km
.kn
.kp
.kr
.kw
.ky
.kz
.la
.lb
.lc
.li
.lk
.lr
.ls
.lt
.lu
.lv
.ly
.ma
.mc
.md
.me
.mf
.mg
.mh
.mil
.mk
.ml
.mm
.mn
.mo
.mp
.mq
.mr
.ms
.mt
.mu
.mv
.mw
.mx
.my
.mz
.na
.nc
.ne
.nf
.ng
.ni
.nl
.no
.np
.nr
.nu
.nz
.om
.pa
.pe
.pf
.pg
.ph
.pk
.pl
.pm
.pn
.pr
.ps
.pt
.pw
.py
.qa
.re
.ro
.rs
.ru
.rw
.sa
.sb
.sc
.scot
.sd
.se
.sg
.sh
.si
.sj
.sk
.sl
.sm
.sn
.so
.sr
.ss
.st
.su
.sv
.sx
.sy
.sz
.tc
.td
.tf
.tg
.th
.tj
.tk
.tl
.tm
.tn
.to
.tp
.tr
.tt
.tv
.tw
.tz
.ua
.ug
.uk
.um
.us
.uy
.uz
.va
.vc
.ve
.vg
.vi
.vn
.vu
.wales
.wf
.ws
.xxx
.ye
.yt
.yu
.za
.zm
.zr
.zw
1. únor
1. červen
1. červenec
1. česká fotbalová liga
1. česká fotbalová liga 1993/1994
1. česká fotbalová liga 1993/94
1. česká fotbalová liga 1994/1995
1. česká fotbalová liga 1994/95
1. česká fotbalová liga 1995/1996
1. česká fotbalová liga 1996/1997
1. česká fotbalová liga 1996/97
1. česká fotbalová liga 2018/19
1. česká fotbalová liga 2019/20
1. česká fotbalová liga 2020/21
1. česká futbalová liga
1. česká futbalová liga 1993/1994
1. česká futbalová liga 1994/1995
1. česká futbalová liga 1995/1996
1. česká futbalová liga 1996/1997
1. československá fotbalová liga 1956
1. československá fotbalová liga 1957/1958
1. československá fotbalová liga 1958/1959
1. československá fotbalová liga 1959/1960
1. československá fotbalová liga 1960/1961
1. československá fotbalová liga 1961/1962
1. československá fotbalová liga 1961/62
1. československá fotbalová liga 1962/1963
1. československá fotbalová liga 1963/1964
1. československá fotbalová liga 1964/1965
1. československá fotbalová liga 1965/1966
1. československá fotbalová liga 1966/1967
1. československá fotbalová liga 1967/1968
1. československá fotbalová liga 1967/68
1. československá fotbalová liga 1968/1969
1. československá fotbalová liga 1969/1970
1. československá fotbalová liga 1970/1971
1. československá fotbalová liga 1970/71
1. československá fotbalová liga 1971/1972
1. československá fotbalová liga 1972/1973
1. československá fotbalová liga 1972/73
1. československá fotbalová liga 1973/1974
1. československá fotbalová liga 1974/1975
1. československá fotbalová liga 1974/75
1. československá fotbalová liga 1975/1976
1. československá fotbalová liga 1976/1977
1. československá fotbalová liga 1977/1978
1. československá fotbalová liga 1978/1979
1. československá fotbalová liga 1979/1980
1. československá fotbalová liga 1979/80
1. československá fotbalová liga 1980/1981
1. československá fotbalová liga 1981/1982
1. československá fotbalová liga 1982/1983
1. československá fotbalová liga 1982/83
1. československá fotbalová liga 1983/1984
1. československá fotbalová liga 1984/1985
1. československá fotbalová liga 1985/1986
1. československá fotbalová liga 1986/1987
1. československá fotbalová liga 1986/87
1. československá fotbalová liga 1987/1988
1. československá fotbalová liga 1987/88
1. československá fotbalová liga 1988/1989
1. československá fotbalová liga 1988/89
1. československá fotbalová liga 1989/1990
1. československá fotbalová liga 1989/90
1. československá fotbalová liga 1990/1991
1. československá fotbalová liga 1990/91
1. československá fotbalová liga 1991/1992
1. československá fotbalová liga 1991/92
1. československá fotbalová liga 1992/1993
1. československá fotbalová liga 1992/93
1. československý armádní sbor
1. říjen
1. asociační liga 1929/1930
1. asociační liga 1930/1931
1. asociační liga 1931/1932
1. asociační liga 1931/32
1. asociační liga 1932/1933
1. asociační liga 1932/33
1. asociační liga 1933/1934
1. august
1. březen
1. BFK Frýdlant nad Ostravicí
1. december
1. Division (Belgien) 1900/01?oldid=215638845
1. Division (Belgien) 1901/02?oldid=220255450
1. Division 1897/1998
1. Division 1898/1899
1. Division 1899/1900
1. Division 1900/1901
1. Division 1901/1902
1. Division 1902/1903
1. Division 1903/1904
1. Division 1904/1905
1. Division 1905/1906
1. Division 1906/1907
1. Division 1907/1908
1. Division 1908/1909
1. Division 1909/1910
1. Division 1910/1911
1. Division 1911/1912
1. Division 1913/1914
1. Division 1919/1920
1. Division 1920/1921
1. Division 1921/1922
1. Division 1922/1923
1. Division 1923/1924
1. Division 1924/1925
1. Division 1925/1926
1. Division 1926/1927
1. Division 1927/1928
1. Division 1928/1929
1. Division 1929/1930
1. Division 1967/1968
1. divisjon 1967
1. duben
1. FC Köln
1. FC Kaiserslautern
1. FC Košice
1. FC Kolín
1. FC Lokomotive Leipzig (1966)
1. FC Lokomotive Leipzig (2003)
1. FC Magdeburg
1. FC Nürnberg
1. FC Norimberk
1. FC Slovácko
1. FC Tatran Prešov
1. FC Union Berlin
1. február
1. FFC Turbine Potsdam
1. FK Drnovice
1. FK Příbram
1. FSV Mainz 05
1. Gambrinus liga 1997/1998
1. Gambrinus liga 1998/1999
1. Gambrinus liga 1999/2000
1. Gambrinus liga 2000/2001
1. Gambrinus liga 2001/02
1. Gambrinus liga 2001/2002
1. Gambrinus liga 2002/2003
1. Gambrinus liga 2003/2004
1. Gambrinus liga 2004/2005
1. Gambrinus liga 2005/06
1. Gambrinus liga 2005/2006
1. Gambrinus liga 2006/2007
1. Gambrinus liga 2007/2008
1. Gambrinus liga 2008/2009
1. Gambrinus liga 2010/2011
1. Gambrinus liga 2011/2012
1. júl
1. jún
1. január
1. kniha Henochova
1. kniha královská
1. kniha Makabejská
1. kniha Samuelova
1. květen
1. leden
1. listopad
1. máj
1. marec
1. november
1. október
1. prosinec
1. SC Znojmo
1. SC Znojmo FK
1. september
1. severoirská fotbalová liga
1. SK Prostějov
1. slovenská fotbalová liga
1. slovenská fotbalová liga#Nejlepší střelci jednotlivých ročníků
1. slovenská fotbalová liga 1993/1994
1. slovenská fotbalová liga 1993/94
1. slovenská fotbalová liga 1994/1995
1. slovenská fotbalová liga 1995/1996
1. slovenská fotbalová liga 1996/1997
1. slovenská fotbalová liga 2002/2003
1. slovenská fotbalová liga 2009/10
1. srpen
1. století
1. století př. n. l.
1. svetová vojna
1. tisíciletí
1. tisíciletí př. n. l.
1. září
10. únor
10. červen
10. červenec
10. říjen
10. apríl
10. august
10. březen
10. března
10. december
10. duben
10. február
10. júl
10. jún
10. júna
10. január
10. květen
10. leden
10. listopad
10. máj
10. marec
10. november
10. október
10. prosinec
10. september
10. srpen
10. století
10. století př. n. l.
10. tisíciletí př. n. l.
10. září
100+1 zahraniční zajímavost
1000
1008
1009
1013
1014
1016
1017
101955 Bennu
1024
1042
1045
1060
1066
1068
1069
1070
1071
1075
1083
1085
109
11. únor
11. červen
11. červenec
11. říjen
11. august
11. březen
11. december
11. duben
11. júl
11. jún
11. január
11. květen
11. leden
11. listopad
11. máj
11. marec
11. november
11. október
11. prosinec
11. september
11. srpen
11. srpen
11. století
11. století př. n. l.
11. storočie
11. tisíciletí př. n. l.
11. září
11. září
11. září 2001
1109
1128
1133
1138
1142
1144
1158
1166
117
1171
1177
1180
1190
12. únor
12. červen
12. červenec
12. říjen
12. august
12. březen
12. december
12. duben
12. február
12. júl
12. jún
12. január
12. květen
12. leden
12. listopad
12. máj
12. marec
12. november
12. október
12. prosinec
12. ročník udílení Zlatých glóbů
12. september
12. septembra
12. srpen
12. století
12. století př. n. l.
12. storočie
12. tisíciletí př. n. l.
12. září
1201
1204
1208
1209
1212
1213
1214
1216
1221
1228
1230
1233
1234
1236
1238
1240
1245
1246
1248
1254
1255
1261
1265
1270
1272
1273
1274
1276
1278
1284
1285
1287
1290
1291
1296
12 (linka metra v Madridu)
13. únor
13. červen
13. červenec
13. říjen
13. august
13. březen
13. december
13. duben
13. február
13. júl
13. január
13. komnata
13. květen
13. leden
13. listopad
13. listopad
13. máj
13. marec
13. november
13. október
13. prosinec
13. september
13. srpen
13. století
13. září
1306
1310
1312
1314
1322
1325
1327
1328
1329
1330
1332
1338
1339
1340
1344
1346
1349
1350
1365
1370
1372
1374
1376
1377
1384
1385
1389
1394
1395
1399
14
14. únor
14. červen
14. červenec
14. říjen
14. august
14. březen
14. december
14. duben
14. február
14. júl
14. január
14. květen
14. leden
14. listopad
14. máj
14. marec
14. november
14. október
14. prosinec
14. september
14. srpen
14. století
14. století př. n. l.
14. září
1400
1402
1410
1415
1417
1419
141 př. n. l.
1420
1421
1422
1423
1424
1426
1427
1428
1429
1430
1431
1432
1433
1434
1435
1436
1437
1439
1441
1442
1443
1444
1447
1449
1450
1451
1452
1453
1454
1455
1456
1459
1461
1463
1464
1466
1467
1468
1469
1471
1473
1477
1478
1479
1481
1482
1484
1487
1488
1489
1490s in music
1492
1493
1494
1495
1496
1497
1498
1499
15. únor
15. červen
15. červenec
15. říjen
15. apríl
15. august
15. březen
15. december
15. duben
15. február
15. júl
15. jún
15. január
15. januára
15. květen
15. leden
15. listopad
15. máj
15. marec
15. november
15. október
15. prosinec
15. september
15. srpen
15. století
15. září
15. září
1500
1500s in music
1503
1504
1506
1507
1508
1509
1510s in music
1512
1513
1516
1517
1519
1520
1520s in music
1522
1523
1526
1527
1528
1529
1530s in music
1531
1532
1533
1534
1536
1537
1539
1540
1540s in music
1542
1543
1544
1546
1547
1550
1551
1552
1553
1557
1558
1559
1561
1564
1565
1566
1566 Icarus
1567
1568
1570
1572
1573
1574
1575
1577
1578
1579
1581
1583
1584
1585
1586
1587
1588
1589
1590
1591
1592
1593
1594
1595
1596
1597
1598
1599
16. únor
16. červen
16. červenec
16. říjen
16. apríl
16. august
16. březen
16. december
16. decembra
16. duben
16. február
16. júl
16. jún
16. január
16. květen
16. leden
16. listopad
16. máj
16. marec
16. november
16. október
16. prosinec
16. september
16. septembra
16. srpen
16. století
16. storočie
16. září
1600
1601
1602
1604
1605
1607
1608
1609
161
1610
1611
1612
1616
1617
1619
1620
1621
162173 Ryugu
1623
1624
1626
1628
1630
1631
1632
1633
1635
1636
1638
1639
1641
1643
1645
1648
1649
1651
1652
1654
1655
1657
1658
1660
1661
1662
1664
1665
1666
1669
1670
1671
1674
1675
1676
1677
1678
1679
1680
1682
1683
1685
1686
1687
1688
1689
169
1690
1691
1693
1694
1695
1696
1697
1699
17. únor
17. červen
17. červenec
17. říjen
17. apríl
17. august
17. březen
17. december
17. duben
17. júl
17. január
17. květen
17. leden
17. listopad
17. máj
17. marec
17. november
17. október
17. prosinec
17. september
17. srpen
17. století
17. storočie
17. září
1700
1701
1702
1703
1704
1707
1708
1709
1711
1712
1713
1714
1715
1716
1717
1718
1719
1720
1721
1722
1723
1724
1725
1726
1727
1728
1729
1730
1731
1732
1733
1734
1735
1736
1737
1738
1739
1740
1741
1742
1743
1744
1745
1746
1747
1748
1749
1750
1751
1752
1753
1754
1756
1757
1758
1759
1760
1761
1762
1763
1765
1766
1767
1768
1769
1770
1771
1773
1774
1775
1776
1777
1778
1779
1780
1781
1782
1783
1784
1785
1787
1788
1789
1790
1791
1792
1793
1794
1795
1796
1797
1798
1799
179 pred Kr.
18. únor
18. červen
18. červenec
18. červenec
18. říjen
18. apríl
18. august
18. březen
18. december
18. duben
18. február
18. júl
18. január
18. květen
18. leden
18. listopad
18. listopad
18. máj
18. mája
18. marec
18. november
18. október
18. prosinec
18. september
18. srpen
18. století
18. storočie
18. září
18. září
180
1800
1801
1802
1803
1804
1805
1806
1808
1809
1810
1811
1812
1813
1814
1815
1816
1817
1818
1819
1820
1821
1822
1822 in Brazil
1823
1823 in Brazil
1824
1824 in Brazil
1825
1825 in Brazil
1826 in Brazil
1827
1827 in Brazil
1828
1828 in Brazil
1829
1829 in Brazil
1830
1830 in Brazil
1831
1831 in Brazil
1832
1832 in Brazil
1833
1833 in Brazil
1834
1834 in Brazil
1835
1835 in Brazil
1836
1836 in Brazil
1837
1837 in Brazil
1838
1838 in Brazil
1839
1839 in Brazil
1840
1840 in Brazil
1841
1841 in Brazil
1842
1842 in Brazil
1843
1843 in Brazil
1844
1844 in Brazil
1845
1845 in Brazil
1846
1846 in Brazil
1847
1847 in Brazil
1848
1848 in Brazil
1849
1849 in Brazil
1850
1850 in Brazil
1851
1851 in Brazil
1852
1852 in Brazil
1852 vo vede
1853
1853 in Brazil
1854
1854 in Brazil
1855
1855 in Brazil
1856
1856 in Brazil
1857
1857 in Brazil
1858
1858 in Brazil
1859
1859 in Brazil
185 př. n. l.
1860
1860 in Brazil
1861
1861 in Brazil
1862
1863
1864
1865
1866
1867
1868
1869
1870
1871
1872
1873
1874
1875
1876
1877
1878
1879
1880
1881
1882
1883
1884
1885
1886
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893
1894
1895
1895–96 Belgian First Division
1896
1896–97 Belgian First Division
1896 Summer Olympics
1897
1897–98 Belgian First Division
1898
1898–99 Belgian First Division
1899
1899–00 FA Cup?oldid=1000860484
1899–1900 Belgian First Division
19. únor
19. červen
19. červenec
19. říjen
19. apríl
19. august
19. březen
19. december
19. duben
19. február
19. júl
19. jún
19. január
19. květen
19. leden
19. listopad
19. máj
19. marec
19. november
19. október
19. prosinec
19. september
19. srpen
19. století
19. září
19. září
1900
1900–01 Belgian First Division
1900–01 Irish League?oldid=1066452059
1900s in comics
1901
1901–02 Belgian First Division
1901–02 Irish League?oldid=1066451000
1902
1903
1903–04 Belgian First Division
1903–04 Football League?oldid=1075426231
1904
1904–05 Belgian First Division
1905
1905–06 Belgian First Division
1906
1906–07 Belgian First Division
1907
1908
1909
1909 Copa del Rey
1909 Copa del Rey Final
1910
1910s in comics
1910 Copa del Rey
1910 UECF Copa del Rey Final
1911
1911–12 Belgian First Division
1912
1912–13 Belgian First Division
1913
1913–14 Belgian First Division
1913–14 FA Cup?oldid=1034806145
1913 Copa del Rey
1913 UECF Copa del Rey Final
1914
1914 Copa del Rey
1914 Copa del Rey Final
1915
1916
1917
1918
1918 in Brazil
1919
1919–20 Belgian First Division
1919–20 FA Cup?oldid=984099520
1919 in Brazil
192
1920
1920–1929
1920–21 Belgian First Division
1920–21 Irish League?oldid=1066445076
1920s in comics
1920 in Brazil
1921
1921–22 Belgian First Division
1922
1922–23 FA Cup?oldid=130049349
1923
1924
1924 VFL season
1925
1926
1927
1928
1928 Copa del Rey Final
1929
1929–30 Tercera División
1929 in Brazil
1929 La Liga
1929 Segunda División Grupo B
193
1930
1930–1939
1930–31 Tercera División
1930s in comics
1930 in comics
1931
1931–32 Belgian First Division
1931–32 FA Cup?oldid=1126891416
1931–32 Tercera División
1931 in Brazil
1931 in comics
1932
1932–33 Belgian First Division
1932–33 Tercera División
1932 in comics
1933
1933–34 Belgian First Division
1933–34 Tercera División
1933 in Brazil
1933 in comics
1934
1934–35 Belgian First Division
1934–35 Segunda División
1934 in comics
1935
1935–36 Segunda División
1935 in comics
1936
1936 in comics
1937
1937 in Brazil
1937 in comics
1938
1938–39 Panhellenic Championship
1938 in comics
1939
1939–40 Segunda División
1939 in comics
1940
1940–1949
1940–41 Segunda División
1940s in comics
1940s in music
1940 in comics
1941
1941–42 Segunda División
1941 in comics
1942
1942–43 Belgian First Division
1942–43 Segunda División
1942 in comics
1943
1943–44 Belgian First Division
1943–44 Segunda División
1943 in comics
1944
1944–45 Tercera División
1944 in comics
1945
1945–46 Belgian First Division
1945–46 Tercera División
1945 in comics
1945 in Indonesia
1946
1946–47 Belgian First Division
1946–47 Tercera División
1946 in comics
1946 in Indonesia
1947
1947–48 Belgian First Division
1947–48 Segunda División
1947–48 Tercera División
1947 in comics
1947 in Indonesia
1948
1948–49 La Liga
1948–49 Rangers F.C. season
1948–49 Segunda División
1948–49 Tercera División
1948 in comics
1948 in Indonesia
1948 ve filmu
1949
1949–50 Copa del Generalísimo
1949–50 La Liga
1949–50 Tercera División
1949 in comics
1949 in Indonesia
1950
1950–1959
1950–51 La Liga
1950–51 Tercera División
1950s in comics
1950s in music
1950 FIFA World Cup
1950 in comics
1951
1951–52 Belgian First Division
1951–52 La Liga
1951–52 Tercera División
1951 in comics
1951 in spaceflight
1952
1952–53 Belgian First Division
1952–53 La Liga
1952–53 Tercera División
1952 FIFA Youth Tournament Under-18
1952 in comics
1952 in spaceflight
1953
1953–54 La Liga
1953–54 Panhellenic Championship
1953–54 Tercera División
1953 in comics
1953 in spaceflight
1954
1954–55 La Liga
1954–55 Segunda División
1954–55 Tercera División
1954 FIFA Youth Tournament Under-18
1954 in Brazil
1954 in comics
1954 in spaceflight
1954 ve filmu
1955
1955–56 La Liga
1955–56 Tercera División
1955 in comics
1955 in spaceflight
1956
1956–57 La Liga
1956–57 Tercera División
1956 in comics
1956 in spaceflight
1957
1957–58 Belgian First Division
1957–58 La Liga
1957–58 Segunda División
1957–58 Tercera División
1957 in comics
1957 in spaceflight
1957 UEFA European Under-18 Championship
1958
1958–59 Copa del Generalísimo
1958–59 Segunda División
1958 FIFA World Cup final
1958 FIFA World Cup qualification
1958 in comics
1958 in spaceflight
1959
1959–60 Copa del Generalísimo
1959–60 La Liga
1959–60 Segunda División
1959–60 Tercera División
1959 in comics
1959 in spaceflight
1960
1960–1969
1960–61 La Liga
1960s in comics
1960s in music
1960 in comics
1960 in spaceflight
1961
1961–62 Segunda División
1961–62 Tercera División
1961 in comics
1961 in spaceflight
1962
1962–63 La Liga
1962–63 Tercera División
1962 FIFA World Cup
1962 in comics
1962 in spaceflight
1963
1963–64 Belgian First Division
1963–64 La Liga
1963–64 Tercera División
1963 in comics
1963 in spaceflight
1964
1964–65 Segunda División
1964–65 Tercera División
1964 European Nations' Cup
1964 in comics
1964 in spaceflight
1964 UEFA European Under-18 Championship
1965
1965–66 Honduran Liga Nacional
1965–66 Segunda División
1965–66 Tercera División
1965 in comics
1965 in Indonesia
1965 in spaceflight
1966
1966–67 Honduran Liga Nacional
1966–67 Honduran Segunda División
1966–67 Segunda División
1966–67 Tercera División
1966-67 Celtic F.C. season
1966 FIFA World Cup
1966 FIFA World Cup final
1966 in comics
1966 in spaceflight
1967
1967–68 Belgian First Division
1967–68 Honduran Liga Nacional
1967–68 Honduran Segunda División
1967–68 Segunda División
1967–68 Tercera División
1967 in comics
1967 in spaceflight
1967 v hudbě
1968
1968–69 Belgian First Division
1968–69 Honduran Liga Nacional
1968–69 Honduran Segunda División
1968–69 Segunda División
1968 European Cup final
1968 in comics
1968 in spaceflight
1968 NFL playoffs
1968 v hudbě
1969
1969–70 Honduran Liga Nacional
1969–70 Honduran Segunda División
1969–70 Segunda División
1969 in comics
1969 in spaceflight
1970
1970–1979
1970–71 Honduran Liga Nacional
1970–71 Honduran Segunda División
1970–71 Tercera División
1970s in comics
1970s in music
1970 FIFA World Cup
1970 in comics
1970 in spaceflight
1970 ve filmu
1970 v hudbě
1971
1971–72 Eredivisie?oldid=941828566
1971–72 Honduran Liga Nacional
1971–72 Honduran Segunda División
1971–72 Segunda División
1971 in comics
1971 in spaceflight
1972
1972–73 Honduran Liga Nacional
1972–73 Honduran Segunda División
1972–73 Primeira Divisão?oldid=952955572
1972–73 Segunda División
1972–73 Tercera División
1972 in comics
1972 in spaceflight
1972 v hudbě
1973
1973–74 Honduran Liga Nacional
1973–74 Segunda División
1973–74 Tercera División
1973 Honduran Segunda División
1973 in comics
1973 in spaceflight
1973 v hudbě
1974
1974–75 Belgian First Division
1974–75 Honduran Liga Nacional
1974–75 Segunda División
1974–75 Tercera División
1974 FIFA World Cup#Second round
1974 Honduran Segunda División
1974 in comics
1974 in spaceflight
1974 v hudbě
1975
1975–76 European Cup Winners' Cup
1975–76 Honduran Liga Nacional
1975–76 Rangers F.C. season
1975–76 Segunda División
1975–76 Tercera División
1975–76 UEFA Cup
1975 Honduran Segunda División
1975 in comics
1975 in spaceflight
1976
1976–77 European Cup Winners' Cup
1976–77 Honduran Liga Nacional
1976–77 Segunda División
1976–77 Tercera División
1976 Honduran Segunda División
1976 in comics
1976 in spaceflight
1976 UEFA Cup Final
1976 UEFA European Under-18 Championship
1977
1977–78 European Cup
1977–78 European Cup Winners' Cup
1977–78 Honduran Liga Nacional
1977–78 Rangers F.C. season
1977–78 Segunda División
1977 Honduran Segunda División
1977 in comics
1977 in spaceflight
1978
1978–79 Honduran Liga Nacional
1978–79 Honduran Segunda División
1978–79 NFL playoffs
1978–79 Segunda División
1978 in comics
1978 in spaceflight
1979
1979–80 Honduran Liga Nacional
1979–80 La Liga
1979–80 Segunda División
1979–80 Segunda División B
1979 Honduran Segunda División
1979 in comics
1979 in spaceflight
1980
1980–1989
1980–81 Honduran Liga Nacional
1980–81 La Liga
1980–81 NFL playoffs#Conference championships
1980–81 Segunda División
1980s
1980s in comics
1980s in music
1980 Honduran Segunda División
1980 in comics
1980 in spaceflight
1981
1981–82 European Cup
1981–82 European Cup Winners' Cup
1981–82 Honduran Liga Nacional
1981–82 La Liga
1981 Honduran Segunda División
1981 in comics
1981 in spaceflight
1982
1982–83 Belgian First Division
1982–83 European Cup
1982–83 Honduran Liga Nacional
1982–83 La Liga
1982–83 NFL playoffs#Conference championships
1982–83 UEFA Cup
1982 Copa del Rey Final
1982 FA Cup final
1982 FIFA World Cup
1982 Honduran Segunda División
1982 in comics
1982 in spaceflight
1982 Supercopa de España
1983
1983–84 Honduran Liga Nacional
1983–84 UEFA Cup
1983 Honduran Segunda División
1983 in comics
1983 in spaceflight
1983 v hudbě
1984
1984–85 Honduran Liga Nacional
1984–85 UEFA Cup
1984 (román)
1984 Copa de la Liga
1984 Honduran Segunda División
1984 in comics
1984 in spaceflight
1984 UEFA European Under-21 Championship
1984 ve filmu
1985
1985–86 Honduran Liga Nacional
1985–86 La Liga
1985 FIFA World Youth Championship
1985 Honduran Segunda División
1985 in comics
1985 in spaceflight
1985 UEFA European Under-16 Championship
1985 v hudbě
1986
1986–87 Belgian First Division
1986–87 Copa del Rey
1986–87 Honduran Liga Nacional
1986–87 La Liga
1986 FIFA World Cup
1986 Honduran Segunda División
1986 in comics
1986 in spaceflight
1986 UEFA European Under-16 Championship
1986 UEFA European Under-21 Championship
1987
1987–88 European Cup Winners' Cup
1987–88 Honduran Liga Nacional
1987–88 Honduran Segunda División
1987–88 La Liga
1987 in comics
1987 in spaceflight
1987 Oceania Club Championship
1988
1988–89 Copa del Rey
1988–89 Honduran Liga Nacional
1988 Honduran Segunda División
1988 in comics
1988 in spaceflight
1988 UEFA European Under-16 Championship
1989
1989–90 European Cup Winners' Cup
1989–90 Honduran Liga Nacional
1989–90 Honduran Segunda División
1989 in comics
1989 in spaceflight
1989 ve filmu
1990
1990–1999
1990–91 Honduran Liga Nacional
1990–91 Honduran Segunda División
1990s
1990s in comics
1990s in music
1990 Cairo bus attack
1990 in comics
1990 in spaceflight
1990 UEFA European Under-18 Championship
1991
1991–92 Honduran Liga Nacional
1991–92 Honduran Segunda División
1991 FIFA U-17 World Championship
1991 in comics
1991 in spaceflight
1991 UEFA European Under-16 Championship
1991 ve filmu
1992
1992–93 European Cup Winners' Cup
1992–93 Honduran Liga Nacional
1992–93 Honduran Segunda División
1992–93 Rangers F.C. season
1992–93 Segunda División
1992–93 Segunda División B
1992–93 Tercera División
1992–93 Tercera División#Group I
1992–93 Tercera División#Group II
1992–93 Tercera División#Group IV
1992–93 Tercera División#Group IX
1992–93 Tercera División#Group V
1992–93 Tercera División#Group VII
1992–93 Tercera División#Group XI
1992–93 Tercera División#Group XII
1992–93 Tercera División#Group XIII
1992–93 Tercera División#Group XVI
1992–93 Tercera División#Group XVII
1992 Cricket World Cup
1992 in comics
1992 in spaceflight
1992 UEFA European Under-16 Championship
1993
1993–94 Copa del Rey
1993–94 Honduran Liga Nacional
1993–94 Honduran Segunda División
1993–94 Segunda División
1993–94 Segunda División B
1993 in comics
1993 in spaceflight
1993 in the European Union
1993 Segunda División B play-offs
1993 Tercera División play-offs
1993 UEFA European Under-18 Championship
1994
1994–95 Copa del Rey
1994–95 Honduran Liga Nacional
1994–95 Honduran Segunda División
1994–95 Segunda División B
1994 in comics
1994 in spaceflight
1994 in the European Union
1994 Segunda División B play-offs
1994 UEFA European Under-18 Championship
1994 UEFA European Under-21 Championship
1995
1995–96 Copa del Rey
1995–96 Honduran Liga Nacional
1995–96 Honduran Segunda División
1995–96 Segunda División
1995–96 Segunda División B
1995 FIFA World Youth Championship
1995 in comics
1995 in spaceflight
1995 in the European Union
1995 UEFA European Under-16 Championship
1995 UEFA European Under-18 Championship
1996
1996–97 Copa del Rey
1996–97 Honduran Liga Nacional
1996–97 Honduran Segunda División
1996–97 La Liga
1996–97 League of Wales
1996–97 Segunda División
1996–97 Segunda División B
1996–97 Taça de Portugal
1996 Cairo shooting
1996 FIFA Futsal World Championship
1996 in comics
1996 in Indonesia
1996 in spaceflight
1996 in the European Union
1996 UEFA European Under-18 Championship
1996 UEFA European Under-21 Championship
1996 UEFA Futsal Championship
1997
1997–98 Copa del Rey
1997–98 Honduran Liga Nacional
1997–98 Honduran Segunda División
1997–98 La Liga
1997–98 Segunda División B
1997–98 UEFA Cup
1997 FIFA U-17 World Championship
1997 in comics
1997 in Indonesia
1997 in spaceflight
1997 in the European Union
1997 Supertaça Cândido de Oliveira
1997 UEFA–CAF Meridian Cup
1997 UEFA European Under-16 Championship
1997 UEFA European Under-18 Championship
1998
1998–99 Honduran Liga Nacional
1998–99 Honduran Segunda División
1998–99 La Liga
1998–99 Manchester United F.C. season
1998–99 Rangers F.C. season
1998–99 Segunda División B
1998–99 UEFA Cup
1998-99 UEFA Champions League
1998 in comics
1998 in Indonesia
1998 in spaceflight
1998 in the European Union
1998 UEFA European Under-16 Championship
1998 UEFA European Under-21 Championship
1999
1999–2000 CD Leganés season
1999–2000 Honduran Liga Nacional
1999–2000 Honduran Segunda División
1999–2000 La Liga
1999–2000 Tercera División
1999 FIFA World Youth Championship
1999 in comics
1999 in spaceflight
1999 in the European Union
1999 na Slovensku
1999 Oceania Club Championship
1999 UEFA–CAF Meridian Cup
1999 UEFA European Under-16 Championship
1999 UEFA Futsal Championship
1st Regiment Infantry National Guard of Philadelphia
1 Ceres
2. únor
2. červen
2. červenec
2. česká fotbalová liga
2. česká fotbalová liga 1999/00
2. česká fotbalová liga 2008/09
2. česká futbalová liga
2. česká národní fotbalová liga
2. československá fotbalová liga
2. československá fotbalová liga 1956
2. československá fotbalová liga 1957/58
2. československá fotbalová liga 1958/59
2. československá fotbalová liga 1959/60
2. československá fotbalová liga 1960/61
2. říjen
2. august
2. březen
2. Bundesliga
2. december
2. duben
2. február
2. júl
2. jún
2. január
2. kniha královská
2. kniha Makabejská
2. kniha Samuelova
2. květen
2. leden
2. Liga (Switzerland)
2. listopad
2. máj
2. marec
2. německá fotbalová Bundesliga
2. november
2. október
2. prosinec
2. september
2. slovenská fotbalová liga
2. slovenská futbalová liga 2012/2013
2. slovenská futbalová liga 2013/2014
2. srpen
2. století
2. svetová vojna
2. tisíciletí
2. tisíciletí př. n. l.
2. září
20. únor
20. červen
20. červenec
20. říjen
20. august
20. březen
20. december
20. duben
20. duben
20. február
20. júl
20. január
20. květen
20. leden
20. listopad
20. máj
20. marec
20. november
20. október
20. pařížský obvod
20. prosinec
20. september
20. srpen
20. století
20. storočie
20. září
2000
2000–01 French Division 1
2000–01 Honduran Liga Nacional
2000–01 Honduran Segunda División
2000–01 La Liga
2000–01 Segunda División B
2000–01 UEFA Champions League
2000s
2000s in comics
2000s in music
2000 FIFA Futsal World Championship
2000 in comics
2000 in Indonesia
2000 in spaceflight
2000 in the European Union
2000 UEFA European Under-21 Championship
2000 v hudbě
2001
2001–02 Copa del Rey
2001–02 French Division 1
2001–02 Honduran Liga Nacional
2001–02 Honduran Segunda División
2001–02 La Liga
2001–02 Paris Saint-Germain F.C. season
2001–02 Racing de Santander season
2001–02 Segunda División B
2001 FIFA U-17 World Championship
2001 in comics
2001 in spaceflight
2001 in the European Union
2001 Oceania Club Championship
2001 Supertaça Cândido de Oliveira
2001 UEFA–CAF Meridian Cup
2001 UEFA European Under-16 Championship
2001 UEFA European Under-18 Championship
2001 UEFA Futsal Championship
2002
2002–03 Copa del Rey
2002–03 Honduran Liga Nacional
2002–03 Honduran Liga Nacional de Ascenso
2002–03 La Liga
2002–03 Paris Saint-Germain F.C. season
2002–03 Primeira Liga
2002–03 Rangers F.C. season
2002–03 Segunda División
2002–03 Taça de Portugal
2002–03 UEFA Champions League
2002–03 UEFA Cup
2002 AFC U-17 Championship
2002 FIFA World Cup
2002 FIFA World Cup qualification?oldid=423442097
2002 FIFA World Cup qualification (UEFA)
2002 in comics
2002 in Indonesia
2002 in spaceflight
2002 in the European Union
2002 renaming of Turkmen months and days of week
2002 UEFA European Under-17 Championship
2002 UEFA European Under-19 Championship
2002 v hudbě
2003
2003–04 Copa del Rey
2003–04 Honduran Liga Nacional
2003–04 La Liga
2003–04 Ligue 1
2003–04 Paris Saint-Germain F.C. season
2003–04 Primeira Liga
2003–04 SC Bastia season
2003–04 Segunda División
2003–04 UEFA Champions League
2003 African U-17 Championship
2003 CONCACAF U-17 Tournament
2003 FIFA U-17 World Championship
2003 FIFA U-17 World Championship squads
2003 FIFA World Youth Championship
2003 in comics
2003 in Indonesia
2003 in spaceflight
2003 in the European Union
2003 OFC U-17 Championship
2003 South American U-17 Championship
2003 UEFA–CAF Meridian Cup
2003 UEFA European Under-17 Championship
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 1 2
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 2 2
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 3 2
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 4 2
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 5 2
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 6 2
2003 UEFA European Under-17 Championship qualification#Group 7 2
2003 UEFA European Under-17 Championship squads
2003 UEFA Intertoto Cup
2004
2004–05 Copa del Rey
2004–05 FC Metz season
2004–05 Honduran Liga Nacional
2004–05 La Liga
2004–05 New Zealand Football Championship
2004–05 Paris Saint-Germain F.C. season
2004–05 Segunda División
2004–05 UEFA Champions League
2004 FIFA Futsal World Championship
2004 FU162
2004 HR56
2004 in comics
2004 in Indonesia
2004 in spaceflight
2004 in the European Union
2004 Sinai bombings
2004 UEFA Champions League Final
2004 UEFA European Under-17 Championship
2004 UEFA European Under-19 Championship
2004 UEFA Intertoto Cup
2004 UEFA Women's Under-19 Championship
2005
2005–06 Copa del Rey
2005–06 Honduran Liga Nacional
2005–06 La Liga
2005–06 New Zealand Football Championship
2005–06 NFL playoffs
2005–06 Segunda División
2005–06 Segunda División B
2005–06 UAE Football League
2005–06 UEFA Champions League
2005 Alexandria riot
2005 BS1
2005 FA
2005 FIFA U-17 World Championship
2005 GA120
2005 in comics
2005 in Indonesia
2005 in spaceflight
2005 in the European Union
2005 OFC Club Championship
2005 Sharm El Sheikh bombings
2005 TA
2005 TC51
2005 TK50
2005 UA1
2005 UEFA–CAF Meridian Cup
2005 UEFA Futsal Championship
2005 XA8
2006
2006–07 Copa del Rey
2006–07 Honduran Liga Nacional
2006–07 La Liga
2006–07 New Zealand Football Championship
2006–07 Segunda División
2006–07 Tercera División
2006 BA
2006 BC8
2006 BV39
2006 CU
2006 Dahab bombings
2006 DD1
2006 DN
2006 DO62
2006 in comics
2006 in Indonesia
2006 in spaceflight
2006 in the European Union
2006 OFC Club Championship
2006 UEFA European Under-17 Championship
2006 UEFA European Under-19 Championship
2007
2007–08 Copa del Rey
2007–08 FC Bayern Munich season
2007–08 Honduran Liga Nacional
2007–08 La Liga
2007–08 New Zealand Football Championship
2007–08 OFC Champions League
2007–08 Racing de Santander season
2007–08 Segunda División
2007 FIFA Club World Cup
2007 FIFA U-17 World Cup
2007 in comics
2007 in Indonesia
2007 in spaceflight
2007 in the European Union
2007 OFC Champions League
2007 Rugby World Cup
2007 TU24
2007 UEFA Champions League final
2007 UEFA European Under-17 Championship
2007 UEFA European Under-19 Championship
2007 UEFA Futsal Championship
2007 WD5
2008
2008–09 A-League
2008–09 Copa del Rey
2008–09 Cypriot First Division
2008–09 FC Barcelona season
2008–09 Honduran Liga Nacional
2008–09 La Liga
2008–09 New Zealand Football Championship
2008–09 OFC Champions League
2008–09 Segunda División
2008 A-League Pre-Season Challenge Cup
2008 Copa del Rey Final
2008 FIFA Club World Cup
2008 FIFA Futsal World Cup
2008 in comics
2008 in Indonesia
2008 in spaceflight
2008 in the European Union
2008 UEFA European Under-17 Championship
2009
2009–10 Belgian Pro League#Championship Playoff
2009–10 Copa del Rey
2009–10 F.C. Internazionale Milano season
2009–10 Honduran Liga Nacional
2009–10 La Liga
2009–10 New Zealand Football Championship
2009–10 OFC Champions League
2009–10 Real Valladolid season
2009–10 Segunda División
2009–10 Segunda División B
2009 (Glee)
2009 FIFA Confederations Cup
2009 FIFA U-17 World Cup
2009 in Afghanistan
2009 in Albania
2009 in Algeria
2009 in American music
2009 in animation
2009 in anime
2009 in archaeology
2009 in architecture
2009 in Argentina
2009 in art
2009 in association football
2009 in Australia
2009 in Austria
2009 in aviation
2009 in Azerbaijan
2009 in Bangladesh
2009 in baseball
2009 in basketball
2009 in Belarus
2009 in Belgium
2009 in Belize
2009 in Bhutan
2009 in birding and ornithology
2009 in Bosnia and Herzegovina
2009 in Brazil
2009 in British music
2009 in Bulgaria
2009 in Burkina Faso
2009 in Cambodia
2009 in Canada
2009 in Canadian music
2009 in Cape Verde
2009 in Chad
2009 in chess
2009 in Chile
2009 in China
2009 in classical music
2009 in Colombia
2009 in comics
2009 in computing
2009 in country music
2009 in Croatia
2009 in Cyprus
2009 in Denmark
2009 in Eritrea
2009 in esports
2009 in Estonia
2009 in Ethiopia
2009 in film
2009 in Finland
2009 in France
2009 in Gabon
2009 in Germany
2009 in Ghana
2009 in golf
2009 in Guinea-Bissau
2009 in heavy metal music
2009 in hip hop music
2009 in Hungary
2009 in Iceland
2009 in ice hockey
2009 in India
2009 in Indonesia
2009 in Iran
2009 in Iraq
2009 in Ireland
2009 in Irish music
2009 in Israel
2009 in Italy
2009 in Japan
2009 in Japanese music
2009 in jazz
2009 in Kenya
2009 in Kuwait
2009 in Laos
2009 in Latin music
2009 in Lebanon
2009 in Liberia
2009 in Libya
2009 in literature
2009 in Lithuania
2009 in Luxembourg
2009 in Macau
2009 in Malaysia
2009 in Mexico
2009 in Monaco
2009 in music
2009 in Namibia
2009 in Nepal
2009 in New Zealand
2009 in Nigeria
2009 in North Korea
2009 in Norway
2009 in Norwegian music
2009 in organized crime
2009 in Pakistan
2009 in paleontology
2009 in poetry
2009 in Poland
2009 in politics
2009 in Portugal
2009 in professional wrestling
2009 in public domain
2009 in radio
2009 in rail transport
2009 in rock music
2009 in Romania
2009 in rugby union
2009 in Russia
2009 in Rwanda
2009 in São Tomé and Príncipe
2009 in Saudi Arabia
2009 in science
2009 in Singapore
2009 in Slovakia
2009 in Somalia
2009 in South Africa
2009 in South Korea
2009 in South Korean music
2009 in spaceflight
2009 in Spain
2009 in sports
2009 in Sri Lanka
2009 in Sudan
2009 in Sweden
2009 in swimming
2009 in Taiwan
2009 in television
2009 in tennis
2009 in Thailand
2009 in the Democratic Republic of the Congo
2009 in the environment
2009 in the European Union
2009 in the Netherlands
2009 in the Philippines
2009 in the sport of athletics
2009 in the United Arab Emirates
2009 in the United Kingdom
2009 in the United States
2009 in Turkey
2009 in Ukraine
2009 in Uzbekistan
2009 in video games
2009 in Zambia
2009 in Zimbabwe
2009 Iranian presidential election
2009 Iranian presidential election protests
2009 Khan el-Khalili bombing
2009 L'Aquila earthquake
2009 swine flu pandemic
2009 UEFA Women's Under-17 Championship
2010
2010–11 Baltic League
2010–11 Belgian Pro League
2010–11 Copa del Rey
2010–11 Copa del Rey#Final phase
2010–11 Honduran Liga Nacional
2010–11 Honduran Liga Nacional de Ascenso
2010–11 in Indonesian football
2010–11 Latvian Football Cup
2010–11 La Liga
2010–11 New Zealand Football Championship
2010–11 OFC Champions League
2010–11 Real Valladolid season
2010–11 Segunda División
2010–11 Segunda División B
2010–11 Serie A
2010–11 Super League Greece
2010–2011 Queensland floods
2010-11 ASB Premiership
2010s
2010s in Andorra
2010s in comics
2010s in music
2010s in political history
2010 Baghdad church attack
2010 FIFA U-17 Women's World Cup
2010 FIFA World Cup
2010 FIFA World Cup final
2010 in American music
2010 in Brazil
2010 in comics
2010 in Indonesia
2010 in spaceflight
2010 in the European Union
2010 UEFA Champions League Final
2010 UEFA European Under-17 Championship
2010 UEFA European Under-19 Championship
2010 UEFA Futsal Championship
2010 UEFA Women's Under-17 Championship
2011
2011–12 ASB Premiership
2011–12 Belgian Pro League
2011–12 Copa del Rey#Round of 32
2011–12 Football League Championship
2011–12 Honduran Liga Nacional
2011–12 Honduran Liga Nacional de Ascenso
2011–12 La Liga
2011–12 New Zealand Football Championship
2011–12 OFC Champions League
2011–12 Segunda Divisão
2011–12 Segunda División
2011–12 Serie A
2011–12 Serie B
2011 (disambiguation)
2011 Alexandria bombing
2011 ASEAN Para Games
2011 Asian Men's Club Volleyball Championship
2011 Atlantic hurricane season
2011 ATP Challenger Tour Finals
2011 Brasileiro de Marcas season
2011 Brasil Open
2011 Brazilian Grand Prix
2011 Brazil Masters
2011 Cairo Israeli embassy attack
2011 Chilean Air Force CASA 212 crash
2011 Cirebon bombing
2011 Commonwealth Bank Tournament of Champions
2011 CONSUR Sevens
2011 Copa Chevrolet Montana season
2011 Delhi bombing
2011 Desafio Internacional das Estrelas
2011 Fórmula Truck season
2011 FIA WTCC Race of Brazil
2011 FIBA Asia Championship qualification
2011 FIFA Club World Cup Final
2011 FIVB Volleyball Men's U21 World Championship
2011 Formula 3 Brazil Open
2011 Formula 3 Sudamericana season
2011 Formula Future Fiat season
2011 GT Brasil season
2011 Imbaba church attacks
2011 India–Pakistan border shooting
2011 Indonesia national football team results
2011 Indonesia Open Grand Prix Gold
2011 in Afghanistan
2011 in Albania
2011 in Algeria
2011 in American music
2011 in animation
2011 in anime
2011 in Antarctica
2011 in archaeology
2011 in architecture
2011 in Argentina
2011 in art
2011 in Asian music
2011 in association football
2011 in Australia
2011 in Austria
2011 in aviation
2011 in Azerbaijan
2011 in Bangladesh
2011 in baseball
2011 in basketball
2011 in Belarus
2011 in Belgium
2011 in Belize
2011 in Bhutan
2011 in birding and ornithology
2011 in Bosnia and Herzegovina
2011 in Brazil
2011 in Brazilian football
2011 in British music
2011 in Bulgaria
2011 in Burkina Faso
2011 in Cambodia
2011 in Canada
2011 in Canadian music
2011 in Cape Verde
2011 in Chad
2011 in chess
2011 in Chile
2011 in China
2011 in classical music
2011 in Colombia
2011 in comics
2011 in computing
2011 in country music
2011 in Croatia
2011 in Cyprus
2011 in Denmark
2011 in Djibouti
2011 in Egypt
2011 in Equatorial Guinea
2011 in Eritrea
2011 in esports
2011 in Estonia
2011 in Europe
2011 in European music
2011 in film
2011 in Finland
2011 in France
2011 in Gabon
2011 in Georgia (country)
2011 in Germany
2011 in Ghana
2011 in golf
2011 in heavy metal music
2011 in hip hop music
2011 in Honduras
2011 in Hong Kong
2011 in Hungary
2011 in Iceland
2011 in ice hockey
2011 in India
2011 in Indonesia
2011 in Iran
2011 in Iraq
2011 in Ireland
2011 in Irish music
2011 in Israel
2011 in Italy
2011 in Ivory Coast
2011 in Japan
2011 in Japanese music
2011 in jazz
2011 in Jordan
2011 in Kazakhstan
2011 in Kenya
2011 in Kuwait
2011 in Laos
2011 in Latin music
2011 in Latvia
2011 in Lebanon
2011 in Liberia
2011 in Libya
2011 in literature
2011 in Lithuania
2011 in Macau
2011 in Malawi
2011 in Malaysia
2011 in Mauritania
2011 in Mexico
2011 in Moldova
2011 in Monaco
2011 in Montenegro
2011 in Mozambique
2011 in music
2011 in Namibia
2011 in Nepal
2011 in New Zealand
2011 in Niger
2011 in Nigeria
2011 in North Korea
2011 in Norway
2011 in Norwegian music
2011 in Oman
2011 in opera
2011 in Pakistan
2011 in paleontology
2011 in philosophy
2011 in poetry
2011 in Poland
2011 in politics
2011 in Portugal
2011 in professional wrestling
2011 in public domain
2011 in Qatar
2011 in radio
2011 in rail transport
2011 in rock music
2011 in Romania
2011 in rugby union
2011 in Russia
2011 in Rwanda
2011 in São Tomé and Príncipe
2011 in San Marino
2011 in Saudi Arabia
2011 in science
2011 in Serbia
2011 in Singapore
2011 in Slovakia
2011 in Slovenia
2011 in Somalia
2011 in South Africa
2011 in South Korea
2011 in South Korean music
2011 in South Sudan
2011 in spaceflight
2011 in Spain
2011 in sports
2011 in Sudan
2011 in Sweden
2011 in Swedish music
2011 in Switzerland
2011 in Syria
2011 in Taiwan
2011 in television
2011 in tennis
2011 in Thailand
2011 in the Democratic Republic of the Congo
2011 in the environment
2011 in the European Union
2011 in the Netherlands
2011 in the Philippines
2011 in the Republic of Ireland
2011 in the sport of athletics
2011 in the United Arab Emirates
2011 in the United Kingdom
2011 in the United States
2011 in Turkey
2011 in Ukraine
2011 in Uzbekistan
2011 in video games
2011 in Yemen
2011 in Zimbabwe
2011 Latvian Higher League
2011 Latvian presidential election
2011 Libyan civil war
2011 Lokomotiv Yaroslavl air disaster
2011 Men's South American Volleyball Championship
2011 Military World Games
2011 national electoral calendar
2011 na Slovensku
2011 NFL season
2011 Norway attacks
2011 Pan American Women's Handball Championship
2011 Rugby World Cup
2011 Rugby World Cup final
2011 São Léo Open
2011 São Paulo Indy 300
2011 Somalian famine
2011 Southeast Asian Games
2011 South American Rugby Championship "A"
2011 South Sudanese independence referendum
2011 Stock Car Brasil season
2011 Syrian uprising
2011 Tōhoku earthquake and tsunami
2011 Tetra Pak Tennis Cup
2011 Tohoku earthquake and tsunami
2011 Trofeo Linea Brasil season
2011 UEFA European Under-19 Championship
2011 UEFA European Under-21 Championship
2011 UEFA Women's Under-17 Championship
2011 Vancouver earthquake
2011 v doprave
2011 Women's South American Volleyball Club Championship
2011 World Championships in Athletics
2011 World Women's Handball Championship
2011 Yemeni uprising
2012
2012–13 ASB Premiership
2012–13 Belgian Pro League
2012–13 Bundesliga
2012–13 Copa del Rey#Round of 32
2012–13 DFB-Pokal
2012–13 FC Bayern Munich season
2012–13 Fußball-Bundesliga
2012–13 Honduran Liga Nacional
2012–13 Honduran Liga Nacional#Apertura
2012–13 Honduran Liga Nacional#Clausura
2012–13 La Liga
2012–13 Ligue 1
2012–13 New Zealand Football Championship
2012–13 OFC Champions League
2012–13 Premier League?oldid=1163018414
2012–13 Racing de Santander season
2012–13 Segunda División
2012–13 Serie A
2012–13 UEFA Champions League
2012 Africa Cup of Nations
2012 FIFA Futsal World Cup
2012 in American music
2012 in Brazil
2012 in comics
2012 in Indonesia
2012 in Latvia
2012 in spaceflight
2012 in the European Union
2012 UEFA European Under-19 Championship
2012 UEFA Futsal Championship
2012 UEFA Women's U-19 Championship
2012 United States presidential election
2013
2013–14 Belgian Pro League
2013–14 Belgian Pro League#Championship Playoff
2013–14 Bundesliga
2013–14 Copa del Rey
2013–14 Copa del Rey#Round of 16
2013–14 Eredivisie
2013–14 Honduran Liga Nacional
2013–14 La Liga
2013–14 Ligue 1
2013–14 New Zealand Football Championship
2013–14 OFC Champions League
2013–14 Premier League?oldid=1162631642
2013–14 Segunda División
2013–14 Segunda División B
2013–14 Serie A
2013–14 Sevilla FC season
2013–14 UEFA Champions League
2013–14 UEFA Champions League group stage#Group A
2013–14 UEFA Europa League
2013 Africa Cup of Nations
2013 FIFA Confederations Cup
2013 in American music
2013 in Brazil
2013 in comics
2013 in Indonesia
2013 in Latvia
2013 in spaceflight
2013 in the European Union
2013 Segunda División play-offs
2013 UEFA European Under-21 Championship
2013 UEFA Women's Under-17 Championship
2014
2014–15 Beitar Jerusalem F.C. season
2014–15 Belgian Pro League#Championship play-offs
2014–15 Copa del Rey#Round of 16
2014–15 Eredivisie
2014–15 Honduran Liga Nacional
2014–15 La Liga
2014–15 New Zealand Football Championship
2014–15 NFL playoffs
2014–15 OFC Champions League
2014–15 Segunda División
2014–15 Segunda División B
2014–15 Sevilla FC season
2014–15 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round
2014 FIFA U-17 Women's World Cup
2014 FIFA World Cup
2014 FIFA World Cup Group D
2014 in American music
2014 in comics
2014 in Indonesia
2014 in Latvia
2014 in spaceflight
2014 in the European Union
2014 Taba bus bombing
2014 UEFA Women's U-19 Championship
2014 UEFA Women's Under-17 Championship
2015
2015–16 AEK Athens F.C. season
2015–16 Belgian Pro League
2015–16 CD Leganés season
2015–16 Copa del Rey#Round of 32
2015–16 Eredivisie
2015–16 Greek Football Cup
2015–16 Honduran Liga Nacional
2015–16 La Liga
2015–16 New Zealand Football Championship
2015–16 Segunda División
2015–16 Segunda División B
2015–16 Sevilla FC season
2015 Arish attack
2015 Honduran Cup
2015 in American music
2015 in comics
2015 in Indonesia
2015 in Latvia
2015 in spaceflight
2015 in the European Union
2015 kidnapping and beheading of Copts in Libya
2015 North American Soccer League season
2015 Six Nations Championship
2015 UEFA European Under-19 Championship
2015 UEFA Women's Under-17 Championship
2015 UEFA Women's Under-19 Championship
2016
2016–17 Belgian First Division A#Championship play-offs
2016–17 CD Leganés season
2016–17 Copa del Rey#Second round
2016–17 Eredivisie
2016–17 Honduran Liga Nacional
2016–17 Middlesbrough F.C. season
2016–17 New Zealand Football Championship
2016–17 Premier League
2016–17 Professional U23 Development League
2016–17 Segunda División
2016–17 Sevilla FC season
2016 Arish attack
2016 Cairo Cathedral bombing
2016 FC Kairat season
2016 FIFA U-17 Women's World Cup
2016 Hurghada attack
2016 in American music
2016 in comics
2016 in Indonesia
2016 in Latvia
2016 in spaceflight
2016 in the European Union
2016 OFC Champions League
2016 Segunda División B play-offs
2016 UEFA European Under-17 Championship
2016 UEFA Futsal Championship
2016 UEFA Women's Under-17 Championship
2016 UEFA Women's Under-19 Championship
2016 v hudbě
2017
2017–18 Belgian First Division A#Championship play-offs
2017–18 CD Leganés season
2017–18 Copa del Rey#Second round
2017–18 Eredivisie
2017–18 Gimnàstic de Tarragona season
2017–18 Girona FC season
2017–18 Honduran Liga Nacional
2017–18 La Liga
2017–18 NBA season
2017–18 New Zealand Football Championship
2017–18 Segunda División
2017–18 Segunda División B
2017–18 Sevilla FC season
2017 AFL Grand Final
2017 FC Kairat season
2017 FIFA U-17 World Cup
2017 Hurghada attack
2017 in American music
2017 in comics
2017 in Indonesia
2017 in Latvia
2017 in spaceflight
2017 in the European Union
2017 Kazakhstan Cup
2017 Minya attack
2017 Minya bus attack
2017 OFC Champions League
2017 Saint Menas church attack
2017 Sinai mosque attack
2017 UEFA European Under-17 Championship
2017 UEFA European Under-21 Championship
2017 UEFA Women's Under-17 Championship
2017 UEFA Women's Under-19 Championship
2018
2018–19 Belgian First Division A#Championship play-offs
2018–19 CD Leganés season
2018–19 Copa del Rey#Round of 32
2018–19 Deportivo de La Coruña season
2018–19 Gimnàstic de Tarragona season
2018–19 Girona FC season
2018–19 Honduran Liga Nacional de Ascenso
2018–19 Indian Super League
2018–19 in Spanish football
2018–19 La Liga
2018–19 Liga Nacional de Honduras
2018–19 New Zealand Football Championship
2018–19 NorthEast United FC season
2018–19 Premier League?oldid=860990960
2018–19 Segunda División
2018–19 Segunda División B
2018–19 Tercera División
2018–19 UEFA Youth League
2018 FIFA U-17 Women's World Cup
2018 FIFA U-20 Women's World Cup
2018 FIFA World Cup
2018 FIFA World Cup Group C
2018 FIFA World Cup knockout stage#Third place play-off
2018 FIFA World Cup qualification (CONMEBOL)
2018 in American music
2018 in comics
2018 in Indonesia
2018 in Latvia
2018 in spaceflight
2018 in the European Union
2018 Minya bus attack
2018 Segunda División play-offs
2018 UEFA Futsal Championship
2018 UEFA Women's Under-17 Championship
2018 UEFA Women's Under-19 Championship
2019
2019–20 CD Leganés season
2019–20 Copa del Rey
2019–20 Copa del Rey#First round
2019–20 Granada CF season
2019–20 Honduran Liga Nacional
2019–20 Honduran Liga Nacional#Apertura
2019–20 Kerala Blasters FC season
2019–20 La Liga
2019–20 New Zealand Football Championship
2019–20 Racing de Santander season
2019–20 RCD Espanyol season
2019–20 Real Sociedad season
2019–20 Segunda División
2019-20 New Zealand Football Championship
2019-20 Tercera División
2019 Africa Cup of Nations
2019 Cairo bombing
2019 FIFA Beach Soccer World Cup
2019 in American music
2019 in comics
2019 in Indonesia
2019 in Latvia
2019 in spaceflight
2019 in the European Union
2019 Segunda División play-offs
2019 UEFA European Under-19 Championship
2019 UEFA European Under-21 Championship
2019 UEFA European Under-21 Championship qualification
2020
2020–21 CD Leganés season
2020–21 Copa del Rey#Quarter-finals
2020–21 Girona FC season
2020–21 Honduran Liga Nacional
2020–21 Indian Super League
2020–21 La Liga
2020–21 Mumbai City FC season
2020–21 New Zealand Football Championship
2020–21 Real Sociedad season
2020–21 Segunda División
2020–21 Segunda División B
2020–21 Serie A
2020–21 Serie B
2020–21 Sevilla FC season
2020–21 Tercera División
2020–21 UEFA Europa League
2020–21 UEFA Nations League
2020s
2020s in comics
2020s in music
2020s in spaceflight
2020 CD3
2020 Copa del Rey Final
2020 in American music
2020 in comics
2020 in Indonesia
2020 in Latvia
2020 in spaceflight
2020 in the European Union
2020 Segunda División play-offs
2021
2021–22 Belgian First Division A
2021–22 Belgian First Division A#Play-Off I
2021–22 CD Leganés season
2021–22 Copa del Rey
2021–22 Copa del Rey#Round of 32
2021–22 Honduran Liga Nacional
2021–22 Hyderabad FC season
2021–22 Indian Super League
2021–22 in Spanish football
2021–22 La Liga
2021–22 Ligue 1
2021–22 Primeira Liga
2021–22 Segunda División
2021–22 Segunda División RFEF
2021 in American music
2021 in comics
2021 in Indonesia
2021 in Latvia
2021 in spaceflight
2021 in the European Union
2021 UEFA European Under-21 Championship
2022
2022–23 Belgian First Division A
2022–23 Belgian First Division A#Play-Off I
2022–23 CD Leganés season
2022–23 Copa del Rey
2022–23 Copa del Rey#First round
2022–23 Hyderabad FC season
2022–23 in Spanish football
2022–23 La Liga
2022–23 La Liga kits
2022–23 Racing de Santander season
2022–23 Real Sociedad season
2022–23 Segunda Federación
2022–23 UEFA Nations League
2022 El Qantara checkpoint attack
2022 FIFA U-17 Women's World Cup
2022 FIFA U-20 Women's World Cup
2022 FIFA World Cup
2022 in comics
2022 in Indonesia
2022 in Latvia
2022 in spaceflight
2022 in the European Union
2022 Segunda División play-offs
2022 UEFA Women's Under-17 Championship
2022 UEFA Women's Under-19 Championship
2023
2023–24 Belgian Pro League
2023–24 CD Leganés season
2023–24 Copa del Rey
2023–24 La Liga
2023–24 Racing de Santander season
2023–24 Real Sociedad season
2023–24 Real Valladolid season
2023–24 Segunda Federación
2023–24 Super League Greece
2023–24 UD Almería season
2023–24 UEFA Champions League
2023–24 UEFA Europa Conference League
2023–24 UEFA Europa League
2023–24 UEFA Women's Nations League
2023-24 UEFA Champions League
2023 Copa del Rey final
2023 FIFA Women's World Cup
2023 in comics
2023 in Indonesia
2023 in Latvia
2023 in spaceflight
2023 in the European Union
2023 UEFA Europa League final
2023 UEFA European Under-21 Championship
2023 UEFA Women's Under-17 Championship
2023 UEFA Women's Under-19 Championship
2024
2024–25 Belgian Pro League
2024–25 CD Leganés season
2024–25 Copa del Rey
2024–25 La Liga
2024–25 Segunda División
2024–25 Segunda Federación
2024–25 Super League Greece
2024 in comics
2024 in Indonesia
2024 in Latvia
2024 in spaceflight
2024 in the European Union
2024 UEFA European Under-19 Championship
2024 UEFA Women's Under-17 Championship
2024 UEFA Women's Under-19 Championship
2024 ve sportu
2025 in spaceflight
2025 in the European Union
2026 in spaceflight
2027 in spaceflight
2028 in spaceflight
2029 in spaceflight
202 př. n. l.
2030s
20th Anniversary Tour (Blink-182)
20th century
21. únor
21. červen
21. červenec
21. říjen
21. august
21. březen
21. december
21. duben
21. júl
21. jún
21. január
21. květen
21. leden
21. ledna
21. listopad
21. máj
21. marec
21. november
21. október
21. prosinec
21. september
21. srpen
21. září
212
217 př. n. l.
21st century
22. únor
22. červen
22. červenec
22. říjen
22. apríl
22. august
22. březen
22. december
22. decembra
22. duben
22. február
22. júl
22. jún
22. január
22. květen
22. leden
22. listopad
22. máj
22. marec
22. november
22. október
22. prosinec
22. september
22. srpen
22. září
222
224
22nd century
23. únor
23. červen
23. červenec
23. říjen
23. říjen
23. apríl
23. august
23. březen
23. březen
23. december
23. decembra
23. duben
23. február
23. júl
23. jún
23. január
23. květen
23. leden
23. listopad
23. máj
23. marec
23. november
23. október
23. októbra
23. prosinec
23. september
23. srpen
23. srpen
23. září
235
24. únor
24. červen
24. červenec
24. říjen
24. apríl
24. august
24. březen
24. december
24. duben
24. júl
24. jún
24. január
24. květen
24. leden
24. listopad
24. máj
24. marec
24. november
24. novembra
24. október
24. prosinec
24. september
24. srpen
24. září
25. únor
25. červen
25. červenec
25. říjen
25. apríl
25. august
25. březen
25. december
25. duben
25. júl
25. január
25. květen
25. leden
25. listopad
25. máj
25. marec
25. november
25. október
25. októbra
25. prosinec
25. september
25. srpen
25. září
25143 Itokawa
25 př. n. l.
26. únor
26. červen
26. červenec
26. říjen
26. apríl
26. august
26. augusta
26. březen
26. december
26. duben
26. február
26. júl
26. január
26. květen
26. leden
26. listopad
26. máj
26. marec
26. november
26. október
26. prosinec
26. september
26. srpen
26. září
260
264 Libussa
269
27. únor
27. červen
27. červenec
27. červenec
27. říjen
27. august
27. březen
27. december
27. duben
27. február
27. júl
27. jún
27. január
27. květen
27. leden
27. listopad
27. listopad
27. máj
27. marec
27. november
27. október
27. prosinec
27. prosinec
27. september
27. srpen
27. září
272
274
27 př. n. l.
28. únor
28. červen
28. červenec
28. říjen
28. apríl
28. august
28. březen
28. december
28. duben
28. júl
28. jún
28. január
28. květen
28. leden
28. listopad
28. máj
28. marec
28. november
28. október
28. prosinec
28. september
28. srpen
28. srpen
28. září
284
286
287 pred Kr.
29. únor
29. červen
29. červenec
29. červenec
29. říjen
29. apríl
29. august
29. březen
29. december